Poděbrady

Poděbrady připravují architektonickou studii nové základní školy na Žižkově

Poděbrady (Nymbursko) 19. července (ČTK) - Stavba nové základní školy v poděbradské části Žižkov pro 700 až 750 dětí by mohla začít v roce 2025, případně 2026. Součástí má být například komunitní centrum, které budou využívat i lidé z místní části. Radní města minulý týden schválili smlouvu na zpracování architektonické studie. Návrh připraví ateliér MID architekti a hotový má být do konce ledna příštího roku. ČTK to dnes řekl starosta Roman Schulz (ODS).

Inspirací pro budoucí stavbu školy byla studie budovy gymnázia v Holicích. "Je to ale pouze vzorová studie, pro účely naší základní školy musí být hmotově navýšena, protože bude určena pro 700 až 750 žáků," řekl Schulz. Součástí bude například velká tělocvična s parametry pro házenou, komunitní centrum, které by kromě školy mohla využívat i veřejnost, a jídelna. "Zvažujeme, že stravování by bylo možné otevřít i ven," doplnil Schulz. Škola má být vybavená moderními technologiemi, počítá se například se zelenou střechou.

Na Žižkově je nyní budova prvního stupně školy T. G. Masaryka. Po zprovoznění nové školy ji chce město využít například jako zdravotní středisko, seniorský klub nebo mateřskou školu, řekl Schulz.

Poděbrady, kde nyní žije téměř 15.000 lidí, si nechaly minulý rok zpracovat demografickou studii. Podle ní bude po roce 2030 pro žáky základních škol ve spádové oblasti města potřeba 18 tříd navíc. Podle dřívějšího odhadu města budou náklady na stavbu školy zhruba 600 milionů korun, počítá se s využitím dotací. Za architektonickou studii město zaplatí přes jeden milion korun bez daně.

Autor: ČTK
Foto: Radek Jina, zdroj: Shutterstock