Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Podlahové topení Top heating PROFI REFLEX 3000

Podlahové topení Top heating PROFI REFLEX 3000 je nízkoteplotní úsporný systém určený nejen pro moderní rodinné domy. Velmi efektivně se využívá na sportovištích, v plaveckých areálech, školách a domech občanské vybavenosti, ale také ve skladových a výrobních halách. Výjimečnost a inovativnost systému je založena především na inovovaných komponentech a na jejich unikátním spojení, které dohromady tvoří dokonale fungující celek s vysokou úsporou nákladů

Na základě propracované inovace dílčích komponent podlahového topení vznikl jeden z nejúspornějších systémů vytápění pro rodinné domy v Evropě. Podařilo se technickými aspekty vytvořit a uvést do symbiózy jednotlivé části podlahového topení a to tak, aby jednotlivé vlastnosti komponent na sebe navazovaly, doplňovaly se a v některých ohledech se znásobovaly. Vzniklá efektivita představuje energetické úspory až 30 % oproti běžnému podlahovému topení a až 50% oproti standardnímu radiátorovému vytápění.

Více informací na stránkách www.vyrobekroku.cz

Popis a přednosti systému

Top heating PROFI REFLEX 3000 představuje terciální podlahový systém jehož hlavními komponenty jsou:

 • revoluční reflexní podložka Top heating PROFI REFLEX 3000,
 • kvalitní 5-vrstvá kompozitní trubka Top heating PE-X/AL/PE-X 16 × 2,
 • fixovací systém – příchytka Profi funkční příchytka U80L.

Hlavní přednosti podlahového topení spočívají v následujících základních směrech:

a) Velký rozsah použití – podlahové topení Top heating bylo původně navrženo pro moderní domy, byty a bytovky, lze ho také s velkým úspěchem použít pro plavecké areály, sportoviště, bazény a koupaliště, sauny apod. a všude tam, kde jsou mokré zóny. Systém Top heating lze rovněž instalovat do skladových, montážních a výrobních hal.

b) Použití moderních materiálů s vysokým podílem recyklátů – inovovaný systém využívá nejmodernější dostupné materiály s podílem recyklovaných materiálů do 35 %. Systém je tak environmentálně příznivý.

c) Vysoká míra úspory nákladů na provoz vytápění – systém snižuje náklady na vytápění o 20 až 30 % oproti běžnému podlahovému topení díky funkci THERMO PLUS. Teplota teplosměnného média je o 35 °C nižší než u konvenčního radiátorového topení, kde teplota média je na úrovni 70 °C a více. Diference těchto dvou rozdílných systémů vytápění představuje úsporu nákladů na provoz a životnost, které lze snadno identifikovat.

d) Vysoká životnost systému – životnost až 80 let.

e) Univerzálnost a variabilita – možnost napojení na jakýkoliv vstupní zdroj tepla.

f) Ergonomie a komfort systému – maximální pocit tepelné pohody.

g) Zdraví prospěšné vytápění – podlahové topení příznivě působí na lidský organizmus, snižuje riziko alergií, podlahy v tzv. mokrých zónách není zapotřebí často vytírat.

h) Bezpečný systém – je ideální pro rodiny s dětmi, neboť nehrozí nebezpečí úrazu o topná tělesa.

i) Podpora pro využití alternativních zdrojů tepla – podlahové topení Top heating je nízkoteplotní systém, kde je požadovaná nízká teplota v topné soustavě (37 °C), která umožňuje efektivní využití alternativních a obnovitelných zdrojů energie pro vytápění, např. tepelná čerpadla, solární kolektory apod.

Struktura podlahového topení

Systém Top heating je tzv. mokrým systémem podlahového topení. Otopná deska je tvořena cementovou nebo samonivelační anhydritovou směsí a potrubí systému, ve kterém se topí teplou vodou, se přímo pokládá na reflexní podložku Top heating PROFI REFLEX 3000, která je umístěna na rovné ploše izolace. Označení „instalation W-180” je obligatorní systém instalace.

Systém podlahové topení Top heating:
1 – Standardní vrchní podlahová krytina
2 – Cementová nebo samonivelační andydritová vrstva
3 – Potrubí Top heating PE-X/AL/PE-X
4 – Reflexní podložka Top heating PROFI REFLEX 3000
5 – Podlahová deska (polystyren)

Princip činnosti

Potrubím Top heating protéká ohřátá voda v rozmezí teplot 25–45 °C, přičemž systémová teplota doporučená pro ideální přenos tepla činí 37 °C. Voda protéká potrubím rychlostí 2 l/min. za pomocí čerpadla Grundfos. Díky unikátnímu 5ti-vrstvému potrubí Top heating teplota snadno přechází přes její povrch do odrazové podložky PROFI REFLEX 3000.

Předané teplo z potrubí je primárně velmi snadno samočinně a sálavě rozváděno v distančních prostorách mezi vzduchovými polštářky reflexní podložky a v polštářcích jako takových.

Sekundárně teplo prostupuje do nižších vrstev reflexní podložky PROFI REFLEX 3000, přes ochrannou vrstvu proti poškození, až se dostane k reflexní odrazové vrstvě.

Sekundární tepelné paprsky, které prošly přes ochrannou vrstvu, se velmi efektivně odráží od reflexní odrazové vrstvy a putují tak zpět přes horní část podložky Top heating do distančních prostor mezi vzduchové polštářky fólie.

Ve finále se oba sálavé tepelné proudy (primární a sekundární) spojí a výsledkem je souhrnné teplo, které je do teplosměnné anhydritové lité vrstvy předáváno velmi efektivně, úsporně a také rovnoměrně.

Reflexní podložka PROFI REFLEX 3000

Maximální úspory a dokonalý přenos tepla zajišťuje v systému Top heating reflexní podložka PROFI REFLEX 3000 obsahující pět vrstev. Díky své inovaci plní osm následujících funkcí:

 • odráží vyzářené teplo směrem nahoru do vytápěné podlahy,
 • brání tepelnému zatěžování polystyrénových desek umístěnými pod nimi,
 • využívá neproduktivní teplo proudící směrem dolů,
 • díky své konstrukci rovnoměrně rozvádí teplo do teplosměnné plochy,
 • plní separační funkci pro oddělení od vlhkosti,
 • plní funkci kročejovéhu útlumu, snížení zvuku/ hluku až o 25 dB,
 • tvoří výbornou tepelnou izolační vrstvu v kombinaci s izolantem, samotná reflexní podložka Top heating nahradí 4 cm pěnové izolace,
 • pevnost odrazové podložky je o 30 % vyšší než u jakéhokoliv jiného konkurenčního výrobku. Tím je také dána vyšší životnost.
Reflexní podložka Top heating PROFI REFLEX 3000

Pětivrstvé potrubí

Potrubí Top heating PE-X/AL/PE-X 16×2 slouží pro rozvod teplonosné kapaliny v celém okruhu podlahového topení Top heating. Toto potrubí je speciálně navrženo a vyrobeno pro podlahové topení a přináší oproti běžným podlahovým potrubím následující inovace:

 • Při výrobě potrubí je použit kompozitní materiál v 5-ti vrstvé skladbě, který efektivně využívá vlastností jednotlivých vrstev.
 • Potrubí má až o 40 let vyšší životnost než běžné podlahové potrubí.
 • Díky materiálové struktuře lze potrubí snadno ohýbat.
 • Potrubí je tvarové stálé i po ohybu a představuje tak jednoduchou a ergonomickou montáž.
 • Zachovává si své fyzikální vlastnosti i po ohybu.
 • Plášť potrubí má červenou barvu, následující vrstva je stříbrná. Při poškození potrubí lze tak snadno zjistit, zda je potrubí mechanicky či jinak poškozené. U standardního podlahového potrubí je plášť šedý a nelze tak identifikovat jakékoliv poškození před litím potěru. Pokud je poškozené potrubí zalito anhydritovou litou vrstvou, je podlahový systém nevratně poškozen a znehodnocen jako celek.

Stabilizační příchytka U80L

Revoluční stabilizační příchytka U80L se používá k fixaci potrubí k podlahové desce (polystyrénovou desku) a je vyrobena z kvalitního materiálu polypropylenu s aditivem skelného vlákna speciální technologií. Konstrukce příchytky, kterou nemá žádný jiný systém, je jedinečná díky unikátním deseti zpětným háčkům. Tyto háčky pomáhají dokonale stabilizovat potrubí na izolační desku a příchytky jsou tím schopny vytvořit prostor pro ideální kontakt potrubí s topnou deskou.

Profi funkční příchytka U80L

Na vývoji systému podlahového topení Top heating PROFI REFLEX 3000 se podílelo dvacet topenářských firem z ČR a zahraničí, přičemž jednotlivé zkoušky a zátěžové testy byly realizovány přímo v praxi. Produkt je zaregistrován ochrannou známkou na Úřadě průmyslového vlastnictví a je oceněn bronzovou medailí Stavební výrobek – technologie roku 2011 od České stavební akademie.

Profi funkční příchytka U80L

Reference na fotogalerii a videa naleznete na adresách: www.topheating.cz, www.podlahove-topeni.tv, nebo také na www.eurosystemy.cz.

Autor: Michal Klas
Foto: Archiv firmy