Podvádět a improvizovat při realizaci zateplovacích systémů se nevyplatí!

Výrobci stavebních materiálů a systémů se obecně setkávají s nevhodnou aplikací jejich produktů. Následkem jsou vady, které mohou snížit životnost či omezit použitelnost stavby. Realizační firmy ručí za dodržování technologických postupů a používání předepsaných materiálů.

Stavební firmy a řemeslníci zabezpečující montáž vnějších tepelně izolačních kontaktních systémů (označovaných anglickou zkratkou ETICS) čelí řadě rizik a problémů. Některé jsou zjevné a jiné, byť mohou mít na ně existenční dopad, zůstávají stranou jejich pozornosti.

Snaha ušetřit a prosadit se u zákazníků co nejnižší cenou se může velice vymstít. Stále je možno se setkat s „improvizací” při montáži zateplení domů, kdy dodavatel využije nejlevnějších materiálů a komponentů, na původní fasádu domu nalepí polystyrénové desky, přichytí je hmoždinkami, překryje tmelem, tkaninou a natáhne omítku. Výsledný efekt je na první pohled velmi uspokojivý. Ale jen na první pohled. Podstatné je nejenom to, jak nová zateplená fasáda vypadá těsně po realizaci, ale i to jak dlouho vydrží a nakolik je skutečně schopna plnit svoji funkci. Je taková realizace dostatečně bezpečná z hlediska nebezpečí požáru? Neopadá část zateplení po krátkém čase a nezraní někoho?

Jde o vážné otázky, které nemají pro dodavatele zateplení budov pouze rozměr možného rizika reklamací. Nařízení české vlády o technických požadavcích na stavební výrobky zařazují tepelně izolační kontaktní systémy do skupiny výrobků, které představují zvýšenou míru ohrožení oprávněného zájmu. Musí být tedy na trh uváděny jen po kladném posouzení shody se stanovenými požadavky a definovaným postupem. Posuzují se především vlastnosti ETICS a systém zajištění stálé kvality. Každý zateplovací systém, který je uváděn na trh, musí mít proto podle požadavků zákona „prohlášení o shodě”! Je nutno upozornit na fakt, že ze zákona je výrobcem zateplovacího systému i taková firma nebo řemeslník, který jej „zimprovizoval” z nejrůznějších komponentů. Stačí i jen záměna jednoho komponentu, byť zbytek je od výrobce ETICS s prohlášením o shodě, a dodavatel zateplovacího systému je povinen sám a na vlastní náklady zajistit posouzení takto nově vzniklého systému. Na základě pozitivního posouzení pak může vydat prohlášení o shodě.

Prohlášení výrobce o shodě se musí vztahovat na celý systém s konkrétním názvem a s jednoznačně specifikovanými součástmi mezi které patří dle existujících předpisů nejméně tyto:

  • lepicí hmota
  • tepelně izolační materiál
  • hmoždinky
  • stěrková hmota pro základní vrstvu
  • skleněná síťovina
  • omítka nebo omítka s nátěrem včetně případné penetrační nátěrové hmoty pod omítku

Význam, jaký je přikládán požadavkům na zabezpečení kvality a bezpečnosti kontaktních zateplovacích systémů budov, se odráží ve stanovených pokutách při nedodržení legislativních požadavků. Tomu, kdo neoprávněně nebo klamně užil dokumenty vydané v souvislosti s posuzováním shody, nebo kdo je padělal či zfalšoval nebo uvedl na trh nebo distribuoval ETICS např. s klamavým nebo neoprávněným označením nebo bez dokumentu stanoveného nařízením vlády, uloží orgán dozoru podle §19 Zák.č. 22/1997 Sb. v platném znění pokutu do výše 20 milionů Kč.

Pro řadu firem a živnostníků může být taková pokuta jednoznačně likvidační. Společnost STOMIX®, která je výrobcem kontaktních zateplovacích systémů nejvyšší kvality s prohlášením o shodě, poskytuje firmám a živnostníkům rozsáhlý bezplatný poradenský servis, který jim umožňuje vyhnout se nástrahám a fatálním chybám jak z hlediska dodržení zákonných norem při dodávkách ETICS, tak i při přípravě projektů zateplení budov a při provádění realizačních prací.

Autor:
Foto: Archiv společnosti STOMIX<sup>®</sup>