POL–SKONE: Spojení zkušeností, designu a kvality

Jeden z evropských lídrů v oblasti otvorových výplní. Kvalitní produktová základna v podobě dřevěných dveří, oken i dalšího příslušenství. Nadčasový vzhled výrobků a komplexní sortiment. To je POL-SKONE.

Polsko-švédská společnost se na trhu pohybuje významných 28 let (na český trh vstoupila v roce 2003). Existenci a rozvoj kvalitní produktové základny v podobě dřevěných dveří, oken a dalšího příslušenství podporuje ustavičným technologickým vývojem čtyř vlastních výrobních závodů, jejichž automatizace je financována za příspěvku soustavných zpětných investic.

Na své si přijdou nejen větší odběratelé a developeři, ale také vlastníci standardních novostaveb, včetně pasivních objektů. Kvalitu oken POL-SKONE potvrzuje mimo jiné i fakt, že jejich odbyt je zajištěn především distribucí na Skandinávský poloostrov, který se vyznačuje náročnými klimatickými podmínkami. Obzvlášť ceněny jsou vysoké izolační vlastnosti oken. O tomto ale až příště, v našem textu se dnes specializujeme na dveře.

Bezfalcové dveře Harmony vynikají moderním designem. Jsou zcela zarovnány do jedné roviny se zárubněmi

Pestrost produktové nabídky

V nabídce nalezneme exkluzivní produktové řady stříkaných a dýhovaných dveří, ale také kvalitní, avšak ekonomicky úspornější varianty v podobě dveří fóliovaných (povrch ECO TOP, či o třídu vyšší Lamistone CPL a Silkstone). Nemalou předností je také širší výběr výšky dveří. Standardní česká norma udává výšku dveří 1970 mm, polské normy však udávají míru 2020 mm (obě výškové varianty jsou tedy možné dodat bez příplatku). POL-SKONE disponuje sortimentem, který obsahuje přes 100 povrchových variant, více než 50 základních dveřních modelů, dává možnost výběru mezi falcovými i bezfalcovými dveřmi, jednokřídlými či dvoukřídlými, dveřmi použitými v posuvném systému, dveřmi s bezpečnostními, zvukotěsnými, ohnivzdornými, kouřotěsnými vlastnostmi atd. Veškeré informace jsou k nalezení na webu společnosti www.pol-skone.cz. Zde jsme se rozhodli vyzdvihnout čtyři výjimečné produkty, na kterých si čtenář může udělat velmi obsáhlý obrázek.

Dřevěný rám dveří Deco Lux je obložen dvěma HDF deskami s povrchovou úpravou dýha

Skryté dveře

Prvním z nich je dveřní křídlo v kombinaci se skrytou zárubní Harmony. Jedná se o efektní designový prvek, dveře jsou zcela zapuštěné do zděné příčky, a to včetně zárubně. Kromě kování nepřesahuje do prostoru žádný dveřní prvek. Skrytá zárubeň je vyrobena z hliníku a připravena k nátěru v barvě stěny. Dveřní křídlo o tloušťce 40 mm je z borovicového dřeva. Jedná se o výjimečný model vhodný do moderních interiérů či kancelářských prostor.

Zvukotěsné dveře

Ať už se jedná o prostory úřadu, kde by mělo být přednostně ceněno soukromí návštěvníků, nebo o dům s vyšším počtem rodinných příslušníků sdílejících domácnost, zvukotěsné dveře jsou vždy vhodným prvkem ke snížení propustnosti hluku. Interiérové dveře nabízené firmou POL-SKONE vynikají indexem vzduchové neprůzvučnosti. Dle výběru typu zárubně (dřevěná, kovová) se pohybuje v hodnotách Rw = 27–37 dB. Dveře jsou nabízeny jak v jednokřídlé, tak dvoukřídlé variantě.

Venkovní dveře Argali disponují výbornými termo-izolačními vlastnostmi. Konstrukce je zhotovena z borovicového rámu obloženého dvěma dřevotřískovými deskami s povrchovou úpravou dýha

Termoizolační dveře

Třetím pro účely tohoto textu zvoleným výrobkem jsou venkovní vstupní dveře Argali. Jejich nejvýraznějším benefitem je nadstandardní koeficient tepelné prostupnosti Ud = 0,78 W/(m2K), což je hodnota plně dostačující k instalaci v rámci pasivního domu. Té je dosaženo mimo jiné kvalitní termoizolační vrstvou vyplňující dveře. Vyzdvihnout je nutné také bezpečnostní třídu dveří RC2, kterou dveře disponují. Křídla dveří jsou zhotovena z oblíbeného borovicového dřeva, konstrukce rámu je z téhož materiálu, ale vyztužena ocelovým profilem. Na vnější straně dveří je na jejich povrch aplikována vrstva z nerezové oceli INOX, která zvyšuje jejich estetickou hodnotu.

Bezpečnostní dveře

Neméně ceněným atributem je zejména v poslední době bezpečnostní třída dveří. RC3 je dle normy ČSN EN 1627 označení takového produktu, který dovede odolat pokusu o vloupání za použití zvýšeného fyzického násilí pomocí páčidla či mechanické vrtačky. Vnitřní vchodové dveře POL-SKONE RC3 mají tuto certifikaci k dispozici. Dřevěný rám křídla o tloušťce 50 mm je obložen dvěma HDF deskami (charakteristickými svou výjimečnou tvrdostí), které tak zajišťují nejvyšší čtvrtou třídu mechanické odolnosti. Výplň je tvořena speciální POL-SKONE konstrukcí. Bezpečností benefity jsou přirozeně doprovázeny optimálním akustickým útlumem, který činí v případě těchto dveří Rw = 32 dB (dostatečně účinný útlum pro použití např. ve školách, veřejných budovách, hotelech apod.). Je možné tyto dveře kombinovat s ocelovou i dřevěnou zárubní (v případě dřevěného vyhotovení je umožněno obložit zbývající špaletu ve stejném dekoru jako jsou dveře a zárubeň).

Dveře spadající do bezpečnostní kategorie RC3 jsou obloženy dvěma odolnými HDF deskami, výplň tvoří speciální konstrukce POL-SKONE

Příslušenství a certifikace

Nabídka POL-SKONE je nepřeberná. Samozřejmostí je také široká nabídka příslušenství zahrnující zárubně, kování (včetně panikového) či kukátka. V případě zájmu je společnost mimo jiné schopna zajistit kompletní výbavu tzv. inteligentního domu s možností ovládání prostřednictvím chytrého telefonu.

Firma POL-SKONE přirozeně vlastní všechny potřebné certifikace, včetně ceněné FSC, která zákazníka informuje o tom, že dřevo použité při výrobě pochází z šetrné těžby s účelem trvale udržitelného hospodářského procesu.

Závěr

Firma POL-SKONE je velmi zkušeným dodavatelem komplexních řešení zahrnujících nejen otvorové výplně staveb. Disponuje skutečně obsáhlou základnou výrobků za použití kvalitních materiálů. Následuje ve své tvorbě aktuální trendy a napomáhá svým zákazníkům k vytvoření stylových interiérových řešení. Mnohem více může potenciální odběratel zjistit ve vzorkovnách umístěných ve všech českých krajích a na podzim letošního roku také na veletrhu FOR ARCH 2018.

1Autorka čerpala z rozhovoru s vedením společnosti POL-SKONE a z podkladů firmy.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: POL-SKONE CZ s.r.o.