Pražský hrad

Politici a zástupci oboru stavebnictví se dnes setkají na akci na Pražském hradě

Praha 4. června (ČTK) - Na Pražském hradě se dnes uskuteční Setkání lídrů stavebnictví 2024. Hlavním tématem bude aktuální situace a očekávaný vývoj na stavebním trhu, řešit se ale bude také strategie vlády pro zrychlení výstavby a podpora nového bydlení. Účast podle Heleny Grofové, mluvčí analytické společnosti CEEC Research, která summit pořádá, přislíbil vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zúčastní se ale také zástupci developerských společností Central Group, Penta Real Estate či stavebních firem Metrostav a Strabag.

Z posledních dat Českého statistického úřadu vyplývá, že stavební výroba v Česku se letos v březnu meziročně propadla o 8,3 procenta, což je nejvýraznější pokles za více než tři roky. Oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství. Počet zahájených staveb bytů se oproti loňskému březnu snížil skoro o pětinu. Produkce ve stavebnictví poklesla i v meziměsíčním srovnání, a to o 7,8 procenta. Většina stavebníků podle čtvrtletní studie CEEC Research předpokládá pro letošní rok pokles o 1,7 procenta. Ten by měl být zapříčiněný přetrvávající zhoršenou dostupností hypotečních úvěrů a malou výstavbou bytů a kancelářských budov. Navzdory letošnímu propadu ale v roce 2025 předpokládají ve stavebnictví růst o 2,4 procenta.

Vláda už dříve představila program dostupného bydlení a představila konkrétní parametry podpory výstavby cenově dostupného nájemního bydlení v ČR. V první fázi bude stát nabízet podporu ve výši osmi miliard korun ve formě zvýhodněných úvěrů na výstavbu bytů s nájmem nižším, než je tržní průměr. Ministerstva pro místní rozvoj a práce a sociálních věcí společně připravila zákon o podpoře v bydlení, který by měl vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí. Jeho projednávání bylo na vládě odloženo, v současnosti se jedná uvnitř koalice o jeho jednotlivých parametrech.

Autor: ČTK
Foto: Mistervlad, zdroj: Shutterstock