Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Polystyren se zvukově izolačními vlastnostmi

Společnost Rigips Dämmsysteme CZ by vám chtěla v seriálu několika článků představit některé zajímavé materiály ze své bohaté produkce. V dnešním čísle bychom vás chtěli seznámit s materiály, které jsou na českém trhu velmi ojedinělé, ale jinde ve vyspělé Evropě zaujímají nezanedbatelnou část veškeré produkce polystyrenu.

Skutečnost, že pěnový polystyren je materiál, který slouží ve stavebnictví pouze jako tepelný izolant, je už také historií. Rigips Dämmsysteme CZ v současnosti disponuje pěnovými polystyreny pro kročejový útlum i vzduchovou neprůzvučnost.

Rigifloor - pěnový polystyren pro kročejový útlum PST je určen pro plovoucí podlahy s provozním zatížením do 3,5 nebo 5 kN/m2, kde v konstrukci plní funkci jak tepelné, tak i zvukové izolace. Podlahy vykazují zlepšené parametry v oblasti kročejového útlumu v závislosti na použité tloušťce izolace a plošné hmotnosti roznášecí desky. Rigifloor je speciální tepelná izolace z elastifikovaného pěnového polystyrenu se sníženou hořlavostí, dynamickou tuhostí a charakteristickou hodnotou tepelné vodivosti = 0,040 W/m.K pro PST 3,5. K dokonalému využití všech vlastností Rigiflooru je nutné správné provedení detailů pro zamezení prostupu zvuku přes další konstrukce. Pro zvýšení tepelné izolace se používá v kombinaci s Rigifloorem pěnový polystyren PSB-S-25. Desky PST 3,5 se vyrábějí v tloušťkách od 17/15 do 43/40 mm a desky PST 5 od 62/60 do 102/100 mm. Dodávají se v rozměrech 1000×500 mm.

Silence dB Plus - fasádní izolační desky s útlumem hluku jsou určeny pro tepelné a zvukové izolace stěn, kde jsou též kladeny vysoké požadavky na zlepšení zvukové neprůzvučnosti. Pro maximální využití této schopnosti je nutná optimalizace tloušťky izolace a plošné hmotnosti omítky vzhledem ke konstrukci nosné stěny. Optimální systém s deskami Silence dB Plus dokáže index vzduchové neprůzvučnosti snížit až o 17 dB. Z praxe je známo, že snížení akustického tlaku o 10 dB znamená snížení vnímané síly hluku na polovinu. Izolační desky Silence dB Plus jsou desky z pěnového polystyrenu, které odpovídají svými parametry požadavkům na fasádní desky, liší se podstatně nižší dynamickou tuhostí. Silence dB Plus využívá rozdílu mezi primárním kmitočtem zdroje a rezonančním kmitočtem systému. Čím větší je tento rozdíl, tím méně zvukové energie se přenese do vnitřního prostoru. Silence dB Plus funguje v kmitočtech od 100 do 3 150 Hz, jež mají pro akustiku největší význam.

Rigips Dämmsysteme CZ disponuje týmem techniků, kteří vám jsou k dispozici při řešení všech otázek, týkajících se tepelných izolací a dalších souvisejících problémů. Rovněž vás rádi uvítáme v našich podnikových prodejnách v České Skalici a Dobřichovicích-Letech. V dalším pokračování vám představíme střešní kašírované dílce a spádový systém plochých střech.

Autor: Tomáš Pavlík
Foto: Archiv firmy