PORT X – nové bydlení na souši i na vodě

Hausbót nebo dům? Obojí. PORT X je odvážnou výzvou konvenčním hausbótům i domům. Je dílem designérů Jerryho Kozy a Adama Jirkala z Atelieru SAD. Reprezentuje nadčasový, čistý a funkční design a je příkladem vzácné harmonie moderních technologicky vyspělých i přírodních materiálů.

Objekt hausbótu se skládá ze dvou samostatných částí. Ponton, na kterém jsou umístěny moduly užitné části, zajišťuje stabilitu a mobilitu v případě tažení lodí. Objekt se může přemisťovat dle požadavků majitele a aktuálních možností kotvení na toku řeky. Výškový rozdíl mezi břehem a PORT X je řešen mobilní lávkou. Lze ji snadno rozložit a opět smontovat.

PORT X vyniká plnou mobilitou a je vždy připraven pro přesun na jiné místo. Otevírá nejen nové možnosti deponování na místech, kde je konvenční výstavba problematická, ale umožňuje také pružnější přizpůsobení životnímu tempu jeho uživatelů.

Popis objektu

Celý objekt je bezbariérový, výška podlah tvoří jednu rovinu ve všech místnostech. PORT X je jednopodlažní, má obdélníkový tvar s pultovou střechou. Skládá se z tří až šesti segmentových dílů – modulů. Pomocí lávky je možné propojit více modulárních objektů. Jednotlivé segmenty jsou vyrobeny z kompozitového sendviče, který tvoří několik vrstev laminátu a tepelné izolace. Segmenty mají tvar písmene „C” v průřezu, je tedy spojena podlaha, boční stěna a strop. Vnitřní prostor je rozdělen SDK příčkami. Jako obklad stěn, stropů a podlah je použito modřínové dřevo. V objektu jsou rozvody vody, kanalizace, elektřiny (silnoproud a slaboproud), ventilátory, čidla, světla, atd. V podlaze jsou zapuštěny elektrické konvektory, které vytápějí místnosti.

Byt nebo kancelář?

Port X je možné využít jako byt 2+KK o užitné ploše 50,5 m², nebo může být řešením pro malé až středně velké firmy. Díky přídavným modulům lze zvětšovat prostory dle potřeb. Součástí objektu je terasa o rozloze 22,1 m². Zastavěná plocha je 82 m².

Vstup do bytu začíná předsíňkou s vestavěnou šatní skříní, naproti níž se nachází technická místnost. Na ni navazuje jídelna s obývacím pokojem s částečně odděleným kuchyňským koutem. Na druhé straně objektu je umístěna ložnice s prosvětlenou šatnou, za níž se diskrétně skrývá koupelna s vanou, toaletou a přípojkou na pračku. Ve stropě jsou zabudovány dva střešní světlíky k odvětrání šatny a kuchyňského prostoru. Vnitřní hrany světlíků lemují světelné LED pásky.

V objektu jsou rozvody vody, kanalizace, elektřiny (silnoproud a slaboproud), ventilátory, čidla, světla, atd. Teplou vodu zajišťuje elektrický ohřívač vody o objemu 125 litrů. V podlaze jsou zapuštěny elektrické konvektory, které vytápějí místnosti.

Obytné místnosti mají výhled orientovaný převážně na vodní plochu. Fasáda na této straně je prosklená s otevíratelnými francouzskými okny umožňujícími vstup na terasu. Na fasádě orientované k břehu jsou umístěny pouze vstupní dveře. Na bočních stěnách fasády jsou pevně zasklené okenní otvory.

Projekt PORT X může být také řešením pro malé až středně velké firmy. Rostoucí společnosti se tak mohou vyhnout riziku častého stěhování, které způsobuje mnoho komplikací. Díky přídavným modulům lze zvětšovat prostory firmy dle potřeb.

Slova autorů

Díky precizne zpracovaným přírodním materiálům a elegantním a příjemným tvarům rozehraje PORT X vlídný dialog s okolím. „Člověk si má užívat místa, na kterém je," říká jeden z autorů návrhu Adam Jirkal a jeho kolega, spoluautor návrhu Jerry Koza, dodává: „Budova navazuje kontakt s prostředím. PORT X je nízko nad vodou nebo terénem. Přední část dodává příjemnou světelnost, zadní zase přirozenou intimitu."

Informace o aktuálním místě kotvení prototypu této unikátní stavby v Praze najdete na www.portx.cz.

¹) Zpracováno z tiskových podkladů PORTX s.r.o.
Autor:
Foto: Archiv PORTX s.r.o.