V Pavilonu P nalezne návštěvník desítky vystavovatelů z rozmanitých stavebních oblastí. Je tak možné informovat se téměř na jakoukoliv část stavby, která nás zajímá.

Poslední tečku za procesem plánování stavby poskytne ještě před zahájením sezóny Brněnský stavební veletrh

Letos poprvé se organizátoři Brněnských stavebních veletrhů rozhodli pro zimní termín konání. Toto rozhodnutí přesunout akci před počátek stavební sezóny se jeví jako přínosné. Stavitelé si tak mohou udělat jasno ještě před „prvním výkopem“. Napomáhá jim k tomu množství kvalitních vystavovatelů s širokým záběrem napříč celého stavebního oboru.

Ocenění udělena

Již na konci prvního výstavního dne proběhlo vyhlášení několika soutěžních klání. Hlavní cena byla udělena společnosti Tondach za posuvnou pálenou tašku Salsa 13, na druhém místě se umístila řídicí jednotka vnitřního prostředí Velux Active a na místě třetím pak česká společnost Tepelná čerpadla MACH se svým produktem Chameleon Hybrid. Tento zaujal i naši redakci. Jedná se o tepelné čerpadlo země/voda, které se vyznačuje integrovaným bateriovým polem, schopností účinně spolupracovat s fotovoltaickým systémem i způsobilostí ukládat vyrobené teplo do tzv. energetických košů v zemi. Mimořádně bylo též uděleno čestné uznání, které získala skleněná fotovoltaická taška HanTileTM čínského výrobce Hanergy.

Společnost tepelná čerpadla Mach představila čerpadlo Chameleon Hybrid typu země/voda, které dovede ukládat tepelnou energii do energetických košů pod zemí.

Více a ještě více

Veletrh však nabízí mnohem více. Zaujala nás např. ekologická a zdravotně nezávadná varianta zateplení JUTE100 vyráběná z jutových pytlů. V porovnání s jinými izolačními materiály disponuje srovnatelnými tepelně-izolačními vlastnostmi, zato ve spojení s přírodním původem a přívětivou cenou. Jak technologicky, tak designově zajímavá jsou také akumulační kamna z kamene mastku, které přivezla na ukázku společnost Akustone. Na první pohled pak upoutá minimalistický stánek Betone. Jednatel společnosti nám v něm ozřejmil předmět činnosti firmy. Zabývá se tzv. textilním betonem, který utváří do podoby působivého designového nábytku. V neposlední řadě se na výstavě prezentovaly i kamnářské společnosti, mezi nimi třeba Schiedel se svou poutavou, v uličce umístěnou expozicí komínových systémů.

Firma Betone vytváří designový nábytek vyrobený z tzv. textilního betonu. Ten je vyztužen uhlíkovým vláknem, které umožňuje vysokou pevnost betonové desky i přes pouhou několikamilimetrovou tloušťku.

Interiérové vybavení

Dům vyžaduje též vybavení. Proto souběžně se stavební výstavou odehrávající se v pavilonu P probíhá i veletrh nábytku a interiérového designu – Mobitex. I v tomto případě je součástí tzv. Grand Prix, v níž se na prvních třech příčkách umístil výrobce JITONA s ložnicí Karolina inspirovanou říší fauny, dále společnost Dobrá klima s produktem Terma Camber, který porotu oslovil jako moderní provedení tradičního podokenního radiátoru, a nakonec originální, z přírodních materiálů vyhotovená ložnicová sestava Deira výrobce Postelia. Design jednotlivých prvků je inspirován 60. až 70. léty minulého století.

Pavilon P hostí výstavu nábytku a interiérového designu Mobitex.

Mobitex

Na Mobitexu se objevily i někteří menší, avšak o to zajímavější producenti a obchodníci. Pohovořili jsme například s ochotným majitelem firmy Tubotech p. Bogľarským, který do České i Slovenské republiky dováží designové, často velmi robustní radiátorové ventily italské výroby. Z českých malovýrobců na nás zapůsobila společnost Houpej se, která se zabývá výrobou originálních závěsných vysoce pohodlných křesel. Na výstavě si lze prohlédnout nábytek od mnoha společností, které vystupují jako kvalitní protiklad velkých obchodních nábytkových řetězců. Stejně tak zde naleznete společnosti zabývající se zdravým spánkem prostřednictvím výroby kvalitních matrací či třeba expozice producentů svítidel.

Společnost Tubotech nabízí (nejen na veletrhu) působivé radiátorové ventily původem z Itálie.

Studentská ocenění

Střední i vysoké školy zaměřené na oblast užitého či průmyslového designu, nábytku, výtvarnou i textilní tvorbu se v pavilonu F sešly ve společné expozici, kde prezentují tvorbu svých studentů. Z několika desítek kusů, mezi něž patří například produkty modrotisku, různý polstrovaný nábytek, ale též keramika a vybavení interiéru ze dřeva, skla a betonu, vybere porota ty nejlepší kusy, které získají ocenění studentské sekce Grand Prix Mobitex.

Ve studentské sekci Grand Prix Mobitex bylo přihlášeno velké množství propracovaných výrobků, které svým designem zaujaly nemálo návštěvníků. Mezi nimi například produkty tzv. modrotisku.

Hned první den veletrhu také proběhlo v hale F Mistrovství České republiky oboru truhlář. V sousedním třetím obsazeném pavilonu Z se zatím odehrává akce nazvaná Mistři všedních dnů, kde je postupně zaznamenáno celkem 6 mistrovství v různých řemeslných dovednostech (kominických, pokrývačských, klempířských, tesařských, čalounických a instalatérských).

V pavilonu Z vystavěla svůj stánek i společnost Invysys. Firma představuje interaktivní výukový systém pro odborné školy

Doprovodný program

Hlavní témata veletrhu, která se prolínají celým prostorem brněnského výstaviště, jsou dnes velmi diskutované zdravé či bezbariérové bydlení, hospodaření s vodou, exteriérové stínění a obor výstavby dřevostaveb. Veletrh je též doprovázen mnoha přednáškami a návštěvníci se mohou zdarma poradit v desítce nezávislých poradenských centrech. Jedná se navíc o veletrh, ve kterém se účastníci vyhnou tlačenicím v davech, což přináší velká pozitiva. Ač je na první pohled patrné, že je účast nepoměrně vyšší než tomu bylo v letech minulých (a to včetně množství zahraničních návštěvníků), tak vystavovatelé oplývají dostatkem času a rádi přátelsky pohovoří s každým, který projeví zájem. Přesvědčte se sami. Veletrh trvá až do soboty.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Helena Široká