Posuvné dveře do zdi šetří prostor

O pouzdrech pro posuvné dveře jsme již informovali v tomto časopise několikrát a to jak v roce 1999 tak i v roce 2000. Pouzdra pro posuvné dveře Archidea se stala v poměrně krátké době nedílnou součástí mnoha staveb. Časté využití tohoto řešení se zdaleka netýká pouze vozíčkářů, i když pro ně se zde především nabízí mnoho výhod a původně byl právě pro ně tento způsob otevírání určen.

Tichý, rovnoměrný a plynulý posuv dveří v pouzdře je vyhledáván investory jak pro využití v rodinných domech a bytech, tak i ve veřejných a komerčních budovách nejrůznějšího zaměření. Uživatelé především ocení významnou úsporu místa v interiéru. Výhodou je i skutečnost, že dveře v pouzdře si ničím nezadají s klasickými otočnými dveřmi. Parametry pronikání hluku, průvanu, zamykání a jiné, jsou u obou variant v podstatě stejné.

Z mnoha referenčních staveb můžeme uvést například luxusní hotel Four Sesons v Praze vedle Karlova mostu, kde všechny pokojové koupelny mají z důvodu úspory místa posuvné dveře Archidea. Podobně zajímavé řešení je i v zábavním centru Babylon v Liberci. Spojení plaveckých bazénů s tobogány, nákupní prostor připomínající uličky starého města a hotelu ve stylu antiky je magnetem pro nejednoho turistu, který vyhledává aktivní odpočinek. Věhlas tohoto centra přesahuje hranice města a pomalu, ale jistě se stává atraktivní pro návštěvníky snad z celé České republiky.

Z veřejných budov musíme zmínit i radnici městské části Plzeň 2. Zde architekti využili pouzder Archidea k vytvoření komunikační cesty pro úředníky mezi jednotlivými kancelářemi. Projektanti této stavby dokázali, že i správní budova může být řešena účelně. Pro svoje moderní a zajímavé pojetí získala radnice v Plzni titul stavba roku.

Osobním zadostiučiněním je realizace v domově důchodců v České Skalici. Zde jsou osazeny jednotlivé pokoje pouzdry a vzhledem k tomu, že je zde zvýšený výskyt lidí upoutaných na invalidních vozících, usnadňují jim posuvné dveře volnější pohyb a zpříjemňují život. Přes tyto úspěchy byla překvapující, v některých případech, obava stavebních firem z pouzder jako takových. Obávali se samotného osazení a zazdívání pouzder. Technici společnosti Alvia však provedli přímo na stavbě zaškolení s následnou instalací a přesvědčili tak stavebníky, že je realizace takovýchto dveří opravdu snadná, trvá zhruba 20 minut. Pracovník, který má zkušenosti s osazením klasické zárubně, nebude mít potíže ani s pouzdrem.

Významná úspora místa, trvalý bezúdržbový provoz, nehlučný plynulý posuv, snadná instalace a možnost osazení jakýchkoliv dveří od všech výrobců. To vše jsou výhody pouzder Archidea.

Nezbývá než vyzvat všechny, kdo dychtí po prostoru: »Využijte plochu za kterou jste zaplatili«!

Autor: Aleš Brychta
Foto: Archiv firmy