Obývací pokoj v přízemí – majitelka vsadila na kombinaci olivové, šedé a béžové, „lesk“ zajišťují měděné lampy

Povedená rekonstrukce: Ze stáje vznikl příjemný apartmán

Do apartmánu Petry Winter se vchází skrze krásný a pečlivě udržovaný vnitroblok, vlastní byt se pak rozkládá na několika poschodích a jeho jednotlivé části jsou spojené terasami – menšími i většími. Z tohoto nezvyklého nádvoří na vás dýchne spíše venkovská idylka. Je tu klid a ticho, které jinde v rušném Mnichově nezažijete.

Petra Winter je šéfredaktorkou oblíbeného německého časopisu Madame. Ve svém mnichovském bytě žije s manželem a pětiletým synem Vincentem.

Historie a současnost

Podle majitelky je každá změna dobrá, i když se třeba na začátku jeví jako katastrofa – tedy aspoň pokud jde o bydlení. Budova, která byla postavena už v roce 1872, byla několikrát renovovaná a rozšiřovaná, stále se s ní něco dělo. Tam, kde kdysi byly stáje pro koně a žilo služebnictvo, jsou dnes vysoké stropy a zajímavé kombinace barev v zemitých tónech. Ty k tomuto stylu architektury patří.

Nic neskrývali

I Petra se na změnách domu podílela. Společně s manželem nechali při rekonstrukci bytu záměrně odhalené cihlové stěny a dřevěné trámy, které skvěle zkombinovali právě se sytými barvami terakoty, fialovou, červenou a hnědou.

Každý pokoj je v jiné barvě, což byl náš záměr. Vycházeli jsme z historie, inspirací nám byly zámecké interiéry – v nich je každá místnost barevně odlišná. Myslím si, že výrazné barvy jsou velmi důležité pro vnímání prostoru i celkový prožitek z něj. Bez nich by byl náš byt nudný. Béžovou a okrovou jsme se rozhodli přenechat hotelům…“ vypráví Petra.

Přívětivé a milé

Útulná atmosféra prostupuje celým domem – od kuchyně, jídelny a obývacího pokoje v přízemí přes ložnici, dětský pokoj až po pracovnu a knihovnu v nejvyšším patře. Největší terasa, na střeše, spojuje hlavní část bytu s křídlem pro hosty, kde jim jsou k dispozici dva pokoje a dvě koupelny.

Po všech zkušenostech s rekonstrukcí mohu rozhodně prohlásit, že je určitě jednodušší se hezky obléci, než pěkně zařídit byt,“ směje se majitelka a dodává: „Ale stálo to za to a teď jsme tu velmi spokojení, jen kdyby člověk věděl dopředu o všech komplikacích a nástrahách, mohl by se na problémy lépe připravit. Ale to by zase nebyl opravdový život.

Jako z mixéru

Petra se při zařizování interiéru bytu inspirovala hotely Soho House v Berlíně a londýnským Bristolem. Proto tu najdeme mix nejrůznějších stylů, designu, doplňků i suvenýrů z cest. Společné jim jsou naprostá přirozenost a určitý půvab, který vás okouzlí. V koupelně je také jedna stěna z neomítnutých cihel, na jejímž pozadí vypadají vázy s květinami a volně stojící vana na nožičkách velmi efektně a dekorativně. „Klasická a tradiční řešení mohou být samozřejmě krásná, ale já osobně i můj manžel, dáváme přednost bytům, které nějakým způsobem podtrhují osobnost svých majitelů,“ říká Petra.

V kuchyni je oddělený jídelní kout. Díky kamenné podlaze, vkusné barvě stěn a dřevěným trámům působí toto místo velmi útulně. Krb, teplé barvy, lampy a nábytek prostor jen příjemně dotvářejí. Hlavními akcenty v interiéru jsou žlutá designová křesla a kávový stolek u okna.

Někdy se tak moc soustředíme na výběr nového auta, běháme po obchodech kvůli oblečení nebo týdny plánujeme dovolenou snů, že úplně zapomeneme na vlastní dům či byt. Přitom prostředí, v kterém žijeme a pobýváme se svými blízkými každý den, by mělo být něčím výjimečným a měli bychom se jeho výběru a zařizování věnovat pečlivě…“ vysvětluje na závěr majitelka bytu Petra.

Fotogalerie

Autor: Mirka Vernerová
Foto: WestwingNow