Požadavky na jednotlivé součásti systémů ETICS

Zateplování vnějších stěn se v naší republice nejčastěji provádí vnějšími tepelně izolačními kontaktními (kompozitními) systémy (ETICS) s omítkou. Důvodem je především jejich vysoká efektivnost a možnost relativně jednoduchého řešení souvisejících detailů.

Produkce ETICS v České republice neustále roste. Byla potvrzena skutečnost, že v případě ETICS je možné dosáhnout mi -nimálně stejnou životnost, jako je životnost tradičních omítek. Jednou z podmínek je dodržení požadavků z evropských harmonizovaných technických specifikací. Stejně důležité je zajištění požadavků plynoucích z poznatků při provádění.

Některé z charakteristik součástí ETICS nabývají v této souvislosti nového významu a nově se také vyžaduje splnění požadavků dosud běžně nesledovaných. Součástí ETICS se přitom rozumí průmyslově zhotovený výrobek specifikovaný v ETICS.

Pozornost výrobců se v poslední do bě zaměřuje na zvětšování různorodosti ETICS. Často vytvářejí nové varianty jednoho systému rozšířením okruhu do davatelů součástí. O to více je potom po třeba věnovat pozornost součástem ETICS, které nemají za sebou letité ověření a mohou vyvolat nesoulad se zažitým předpokladem.

Bezpečnost při užívání

Jedním z nejdůležitějších požadavků na stavbu je bezpečnost při užívání. Mezi charakteristiky součástí ETICS týkající se bezpečnosti, které dosud nebyly běžně sledovány, nebo které nabývají nový význam, patří především: přídržnost lepicí hmoty k tepelně izolačnímu materiálu, pevnostní charakteristiky tepelně izolač ního materiálu, odolnost hmoždinky pro ti vytržení a spolehlivost montáže hmoždinky.

Zkušební těleso po zkoušce odolnosti na hmoždinku v TICS proti sání větru

Přídržnost lepicí hmoty k tepelně izolačnímu materiálu

U výlučně lepených systémů zajišťu je stabilitu ETICS na podkladu splnění požadavků na přídržnost lepicí hmoty k podkladu (tepelně izolačnímu materiálu). Nejmenší dosažená hodnota přídržnosti lepicí hmoty navíc určuje jeho minimální lepenou plochu. Výrobce ETICS musí při stanovení minimální lepené plochy vycházet z minimální hodnoty napětí dané předpisy. Obecně platí, že lepená plocha musí být vždy větší než 20 % plochy lepeného materiálu.

Pevnostní charakteristiky tepelně izolačního materiálu

U lepených systémů jsou pro tepelně izolační materiály nově definovány požadavky na pevnost ve smyku a modul pružnosti ve smyku (viz tabulka), které výrobce ETICS musí zabezpečit.

Nový význam nabývá pevnost kolmo k rovině desky tepelně izolačního materiálu (deklarovaná úroveň podle ČSN EN 13162 a 13163 je označována symbolem TR). Dosavadní vnímání této charakteristiky je potřebné rozšířit vzhledem k tomu, že zmíněná pevnost zásadním způsobem ovlivňuje deklarované hodnoty odolnosti na hmoždinku v ETICS (což je odolnost proti zatížení sáním větru vztažená na hmoždinku v tepelně izolačním systému při spolupůsobení ostatních součástí ETICS). Vyjadřuje se v kN a její stanovení je založeno především na zkouškách pěnovým blokem.

Hodnota TR se stává nezbytnou součástí údajů k deklarovaným hodnotám odolností hmoždinek v ETICS. Je zřejmé, že při stejných hmoždinkách bude ETICS z tepelně izolačního materiálu s pevností v tahu kolmo k rovině desky např. 5 kPa vykazovat jiné hodnoty odolnosti na hmoždinku v ETICS, než jinak stejný ETICS z izolačního materiálu s hodnotou této pevnosti např. 15 kPa.

Pevnost ve smyku fτk (charakteristická hodnota)≥ 0,02 N/mm2
Modul pružnosti ve smyku Gm (střední hodnota)≥ 1,00 N/mm2
Tab.: Požadavky na smykové charakteristiky lepeného ETICS

Odolnost hmoždinky proti vytržení

Tento pojem představuje odolnost osazené hmoždinky v materiálu stavební konstrukce proti působení tahové síly. S hodnotou této odolnosti se počítá v případě, že při daných parciálních součinitelích bezpečnosti je její hodnota nižší než hodnota odolnosti na hmoždinku ETICS. Pokud tomu tak není, slouží výpočet množství hmoždinek hodnota odolnosti hmoždinky v ETICS.

Výrobce ETICS musí deklarovat odolnost proti vytržení pro jednoznačně specifikované základní materiály. V případě, že konkrétní materiál není součástí deklarace, je potřebné provádět stanovení odolnosti hmoždinky proti vytržení podle předepsaných postupů přímo na stavbě.

Spolehlivost montáže hmoždinky

Stabilita ETICS na zateplovaném podkladu je dána mj. také tím, jak je hmoždin ka schopna montáže, aniž by se při jejím osazování nezměnily podmínky a charakteristiky uvažované pro její správnou funkci. Z těchto důvodů se u hmoždinek začíná hodnotit spolehlivost jejich montáže.

Související zkouška je založena na po souzení polohy talíře hmoždinky, vizuální posouzení stavu dříku hmoždinky a stanovení axiálních posuvů při tahovém namáhání hmoždinky, vždy po jejím osazení. Požaduje se, aby:

  • talíř hmoždinky byl po osazení vyrovnaný s povrchem tepelně izolačního materiálu, případně byl zapuštěn do hloubky dle údajů výrobce,
  • dřík hmoždinky nevykazoval po osazení viditelné trhliny a/nebo porušení celistvosti,
  • při zatížení osazené hmoždinky tahovou silou 600 N nepřekračovaly axiální posuvy oproti povrchu tepelně izolačního materiálu 1 mm.

Zajištění uvažované tepelné ochrany

Zajištění tepelné ochrany je prvořadou funkcí ETICS. Z tohoto důvodu je potřebné při jeho sestavování a následné deklaraci tepelně izolačních vlastností zohlednit vliv použitých hmoždinek s kovovým trnem.

Obecně platí:

Us = Us,0 + ΔU [W/K]

kde

Us je součinitel prostupu tepla zateplené stěny
Us,0 je součintel zateplené stěny bez vlivu hmoždinek
ΔU je n. χp
χp je činitel prostupu tepla pro hmoždinku [W/K]

Pro zajištění očekávané funkce ETICS a jeho předpokládané životnosti je třeba zohledňovat požadavky a podmínky na jeho součásti plynoucí z harmonizovaných technických specifikací a z nových technických poznatků.

Literatura:

[1] ETAG 004 Řídicí pokyny pro evropské technické schválení vnějších tepelně izolačních kontaktních (kompozitních) systémů s omítkou
[2] Evropské technické schválení ETA-05/0054 (stomixTherm® alfa)
[3] Evropské technické schválení ETA-05/0173 (stomixTherm® beta)
[4] Technická pravidla – kritéria pro kvalitativní třídy ETICS (CZB 2007 – návrh)

1 Předneseno na odborné konferenci Regenerace panelové výstavby 2007 v Hradci Králové. Redakčně upravila Ing. Hana Solařová.
Autor: Ing. Milan Machatka, CSc.
Foto: Archiv firmy STOMIX, spol. s r.o.