Poznejte, jak opravdu fungují stínicí předměty

Ve Stuttgartu (Bádensko-Württembersko, Německo) proběhne od 27. února do 3. března 2018 přední světový veletrh veletrh R + T, zaměřený na rolety, dveře/brány a systémy proti slunečnímu záření. Více než 1 000 národních a zahraničních vystavovatelů zde v deseti ultramoderních veletržních halách představí své produkty a služby zhruba 60 000 očekávaných odborných návštěvníků z celého světa.

Veletrh rozhodně stojí za to vidět. Návštěvník od nás si tu rychle všimne, že v klimaticky podobném prostředí (jako je Stuttgart) se pracuje se stínícími předměty jinak, než u nás. Stínicí předměty se zde těší stejné úrovni důležitosti při řešení energetické účinnosti domu, jako tepelná izolace nebo okna.

Služba WhatsApp

Návštěva veletržního areálu s deseti rozlehlými halami, zvlášť když si třeba stanovíte cíl navštívit všechny vystavovatele z České republiky, nemusí proběhnout vždy idylicky. Nyní je tu nová aplikace veletrhu R+T služba WhatsApp, která návštěvníkům dává nejen možnost vyhledat zajímavé vystavovatele či doprovodné akce, ale také je správně nasměrovat v rámci deseti veletržních hal.

Pomocí aplikace R + T lze přímo získat přístup ke všem informacím důležitým pro veletrh. Seznam vystavovatelů a doprovodný program dostanete zájemce dokonce ještě předtím, než se rozhodne veletrh navštívit. Aplikace umožňuje rychle lokalizovat umístění hledaných vystavovatelů, ale i míst různých doprovodných akcí. Atriové rozložení hal a mapy chodníků v halách umožňují rychle nalézt požadovaná místa. Díky této aplikaci jsou návštěvníci vždy „v obraze” a zároveň dostávají klíčové a aktuální informace o tomto největším světovém veletrhu svého druhu do chytrých telefonů. Tato služba je pro tento veletrh zdarma.

Sociální sítě

Veletrh R + T je samozřejmě nechybí ani na sociálních sítích, kde také poskytuje předběžný přehled a aktuální informace o tom, co se děje během tohoto světového veletrhu. Ať už jde o Facebook nebo Twitter, návštěvníci dostávají aktuální zprávy o dění na R + T 2018 ve Stuttgartu!

Vystavovatelé a návštěvníci, kteří se chtějí podělit o své dojmy, je mohou komentovat pomocí hashtag #rtexpo na Twitteru, Instagramu, Google+ nebo Facebooku. Sociální zeď R + T shromažďuje všechny příspěvky.

O veletrhu R + T

Již více než 50 let vystavují a většinou i v provozu demonstrují výrobní společnosti své nové produkty a jejich inovace na veletrhu R+T, který dříve nesl název Veletrh pro rolety, dveře/brány a systémy proti slunečnímu záření. Během vlastního veletrhu nebo na některé z mnoha večerních akcí dává R + T příležitost k výměně názorů a názorů s kolegy; to je ideální platforma pro intenzivní diskusi mezi specialisty.

Několik fór a síťových akcí zajišťuje, že jsou vytvořeny kontakty, které dávají účastníkům nový impuls pro každodenní práci. Jako přední světový veletrh je R + T současně místem setkávání pro celý tento sektor, trendový barometr a inovační platformu.

Minule, v roce 2015, představilo v Stuttgartu své výrobky a služby 888 vystavovatelů (2012: 816) ze všech koutů světa. Hlavní vystavující země vedle Německa byly Itálie, Francie a Nizozemsko. V tomto roce veletrh také zaznamenal velký růst ze zemí, které předtím nebyly na R + T zastoupeny - například Irsko, Lotyšsko, Malajsie, Spojené arabské emiráty a Rumunsko.

Ze 131 zemí přicestovalo 59 057 návštěvníků z celého světa. Z toho 54 % návštěvníků bylo ze zahraničí a 79 % z Evropy. To lze číst i tak, že 46 % návštěvníků bylo z Německa, 33 % ze zbytku Evropy a 21 % ze zbytku světa. Návštěvníci trávili na veletrhu v průměru dva.

Proč je stínicí technika důležitá?

Ve vyspělém světě je to divná otázka, a proto se zamysleme, proč je u nás stínicí technika často považovaná jen za domovní „bižuterii”, jak se nechal slyšet jeden odborník.

Může za to teplovzdušný koncept tepelné techniky, jenž počítá tepelné ztráty domu jen na základě rozdílu teplot venkovního a vnitřního vzduchu. Ukažme si na příkladu teplot, jaké meteorologové naměřili v rámci referenčního klimatického roku 2016 v Hradci Králové.

V tomto roce bylo 324 dní, kdy průměrná celodenní venkovní teplota klesla pod 20 °C a jen jeden den, kdy průměrná celodenní venkovní teplota přesáhla 27 °C (20. června). Abychom v domě udrželi vnitřní teplotu mezi 20 °C a 27 °C, museli bychom 324 dní dům vytápět a jeden den chladit. O zbývajících cca 40 dní by se o teplo domova staral venkovní vzduch.

A co sluneční záření? Vezmeme-li ho do hry, dostaneme ohromující čísla. Jen na 1 m2 vodorovné střešní plochy za celý rok dopadne (podle klimatického roku 2016) sluneční energie 112 kWh/m2. Máte-li střechu o ploše 100 m2, je to téměř 112 MWh energie za 400 tis. Kč.

Naši odborníci ale tuto energii „nevidí” a počítají z rozdílu teplot vzduchu venku a uvnitř jen celoroční tepelnou ztrátu střechy 20,2 kWh/m2, tj. 2 MWh na celou střechu.

Slunce ale ohřívá střechu, v zimě cca ke 40 °C, v létě až k 80 °C. Sluncem ohřátý povrch střechy pak snižuje ztráty tepla, nebo dokonce interiér vytápí.

Když na střechu umístíme střešní okno, třeba o ploše zaklení 5 m2, získá interiér spolu se světlem i zdroj tepla, které v uvedeném roce dělá 5,6 MWh za rok. V zimě touto energií budeme rádi vytápět, ale v létě se musíme chránit. A jak jinak, než roletou, žaluzií a jinými stínicími předměty, které by měly být umístěny na venkovní straně okna.

Stínicí předměty ale nezahálejí ani v zimě, kdy účinně brání úniku sálavého tepla, které vyzařují okna do vnějšího prostředí a ke chladné obloze, která má v zimě sálavou teplotu až –60 °C.

Závěr

Rolety, žaluzie, screeny, markýzy a další stínicí technika chrání v létě dům před ostrým slunečním zářením a v zimě zase před nočním prochladnutím. Jejich promyšlený návrh a správné užívání sníží v zimě výdaje za vytápění a v létě zabezpečí celodenní příjemnou teplotu i v tropických dnech. Přijeďte se dozvědět více na ne veletrhu R+T, kde Vás rádi pozvou k posezení a rozhovoru všichni čeští vystavovatelé.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Helena Hejhálková