Litovický potok

Praha dokončí opravu Litovického potoka

Praha 2. dubna (ČTK) - Pražský magistrát dokončí revitalizaci Litovického potoka. Práce se budou týkat úseku mezi 13. a 14. říčním kilometrem v sousedství obory Hvězda v Ruzyni a Liboci. Dělníci vybourají betonové zakrytí potoka a opraví břehy. Zlepšit by se tím měla i protipovodňová ochrana okolí. Město nyní vypíše tendr na firmu, která práce provede. Předpokládané náklady jsou asi 9,56 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Potok vede do roury od 60. let minulého století.

Zakázka a opravy jsou poslední fází rozsáhlé revitalizace Litovicko-Šáreckého potoka. Jeho betonové zakrytí nechá město vybourat a břehy nechá zpevnit kamennými nábřežními zdmi. Dno bude přírodní a bude mít pouze příčné kamenné prahy. Koryto má mít po dokončení oprav větší kapacitu a pojmout i dvacetiletou vodu. Okolní nemovitosti následně město vyjme z aktivní zóny záplavového území.

Oprava zlepší rovněž ekologickou situaci. "Zaklenutí potoka degradovalo Litovicko-Šárecký potok v tomto úseku na stoku pro převádění vody. Veškeré ekologické a biologické funkce jsou eliminovány," píše se v materiálu. Kromě protipovodňové funkce se do potoka vrátí život a obnoví se jeho ekologická funkce. "Zvýší se i samočistící schopnost vody, což je důležité i s ohledem na kvalitu vody v koupališti Džbán," píše se v dokumentu.

Litovecko-Šárecký potok pod ruzyňskou věznicí k oboře Hvězda vede do betonové roury od 60. let 20. století. Magistrát zahájil jeho návrat do původní podoby před více než deseti lety, kdy začaly práce na odkrytí prvního úseku od vyústění při křižovatce ulic Ruzyňská a Stochovská ke křížení ulic Ledecké, Ruzyňské a Jinočanské.

Autor: ČTK
Foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, zdroj: www.wikimedia.org