Pravá chvíle na výměnu kotle

Určitě jste již slyšeli o dotačním programu Zelená úsporám. Dnes se budeme věnovat výměně neekologických kotlů za ekologické.

Co přesně program Zelená úsporám nabízí? Jedná se o dotační program, který kromě zateplování a staveb pasivních domů podporuje i nízkoemisní zdroje pro vytápění, tzn. náhradu neekologického vytápění za moderní a ekologické kotle.

Na dotace by mělo dosáhnout až 250 000 českých domácností a dostane se tedy na každého. Česká republika tyto prostředky získala z obchodu s nadbytečnými emisními kredity.

Ekologické kotle s nízkými emisemi

V první řadě je nutné si uvědomit, jaký je rozdíl mezi neekologickým a ekologickým kotlem. Jde především o rozdílnost v naměřených hodnotách emisí, které vznikají při spalování paliva. Na základě těchto hodnot se kotle dělí do 3 kategorií, přičemž 1. znamená tu nejhorší a 3. kategorie je ta nejlepší.

Rozdíly v hodnotách vyprodukovaných emisí mezi jednotlivými kategoriemi kotlů jsou přitom až pětinásobné! V porovnání s klasickými kotli, které mají účinnost spalování 40–70 % mají ekologické kotle účinnost i přes 90 %.

Postup pro uplatnění nároku na dotaci

Nejdříve musíte vybrat ten správný kotel, k čemuž vám dopomůže Seznam výrobků a technologií (SVT) registrovaný pod hlavičkou Státního fondu životního prostředí. Výběr z tohoto seznamu je klíčový, protože právě zde jsou shromážděny subjekty a výrobky, které beze zbytku splňují parametry pro udělení dotace.

Jedním z nich je např. firma ATMOS z Bělé pod Bezdězem, která je jedním z největších evropských výrobců zplynovacích (ekologických) kotlů výše zmiňované 3. kategorie. Pak už stačí vyplnit žádost, doložit požadované dokumenty a počkat na schválení dotace. Z programu Zelená úsporám můžete ve výsledku získat až 60 % z částky na pořízení kotle, maximálně 80 tis. Kč a do celkové částky lze zahrnout náklady na pořízení nového kotle, jeho příslušenství a odborné montáže.

Chcete-li vědět o problematice více a zároveň si vybrat nový kotel, navštivte stránky www.atmos.cz.

Autor: Ing. Petr Cankař
Foto: Archiv firmy