Šlechtova restaurace v Praze

Pražský magistrát vypíše tendr na dokončení oprav Šlechtovy restaurace.

Praha 13. května (ČTK) - Pražský magistrát vypíše zakázku na dokončení rekonstrukce Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Náklady jsou předběžně odhadovány na zhruba 175,33 milionu korun a práce potrvají 13 měsíců. Vítěz tendru by měl být znám nejpozději do 24. února příštího roku. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Záměr musí ještě projednat a schválit zastupitelé. Při dostavbě vzniknou tři gastroprovozy, dělníci opraví kolonádu, altán či svah nad restaurací. V nedokončených prostorách také doplní příčky a vybudují výtah a udělají rozvody inženýrských sítí.

Oprava památky začala na přelomu let 2017 a 2018 a hlavní sál je už opravený a zkolaudovaný. Stále však není dokončena restaurace ani přilehlá zahrada Kaštanka a vnitřní místnosti a přístavba jsou ve stavu hrubé stavby. Město do oprav dosud vložilo 225,76 milionu korun, ale kvůli vyčerpání peněz vyčleněných na opravu se práce přerušily a zkolaudovaná je pouze část objektu. Celková oprava restaurace se tak prodraží.

Veřejná zakázka se týká dokončení rekonstrukce restaurace tak, aby mohla být kompletně uvedena do provozu. V historickém objektu je 18 místností, které jsou ve stavu hrubé stavby, stejně tak přístavba. V nyní plánované dokončovací fázi mají být restaurace, cukrárna a zahradní restaurace, dále kolonáda a altán a vznikne také WC. Sanovat se má svah nad budovou.

Uvnitř nedokončených částí je potřeba vybudovat mimo jiné příčky nebo rozvody vody a elektřiny. Dělníci musí vybudovat výtah a dokončit povrchy. V přístavbě bude nutná také úprava ležatých rozvodů kanalizace. V seznamu dokončovacích prací je vybudování protihlukové zástěny na střeše západní přístavby, ocelové vyrovnávací schody a rampa na zásobovacím dvoře nebo sadové úpravy u budovy.

Z celkové částky půjde nejvíc peněz na dokončení oprav, a to 133 milionů. Dokončení veřejných toalet u restaurace vyjde na 8,7 milionu a zbylé peníze půjdou na sanaci svahu. Kromě výše uvedených prací plánuje magistrát také obnovit sousední zahradu Kaštanku, což podle dřívějších informací města má vyjít na dalších 19 milionů.

Památkově chráněná budova Šlechtovy restaurace vznikla v 17. století jako barokní letohrádek. Restaurace byla na místě od 19. století, jméno budova nese po Antonínu Šlechtovi, za kterého fungovala do druhé světové války. Budova od roku 1950 chátrala a v 60. letech byla kvůli havarijním stavu zrušena. V letech 1978 a 1980 budova vyhořela a v roce 2002 ji poškodily povodně.

Autor: ČTK
Foto: Ricardalovesmonuments , CC BY-SA 4.0, zdroj: www.wikipedia.org