Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Prefabrikované nadpraží a ostění významně zrychlí zateplovací práce

Systém prefabrikovaného nadpraží a ostění společnosti HPI-CZ zvyšuje požární odolnost nadpraží a ostění fasádních otvorů a může tak nahradit tradiční požární pásy z minerální vlny. Kromě toho nabízí výborné tepelně izolační vlastnosti a významně zrychluje zateplovací práce.

Inovované řešení nabízí výběr ze tří různých variant řešení. Dvě z nich vyhovují díky použití systémových desek z fenolické pěny i normě ČSN 73 0810 – Požární bezpečnost staveb. Deska z fenolické pěny o tloušťce 20 mm dokáže nahradit téměř 40 mm standardního pěnového polystyrenu, což je výhoda zejména při dodatečném zateplování v okolí oken, kde bývá problém s místem. Náklady na použití tohoto řešení přitom nepřesahují standardní náklady na zateplení oken.

Jak postupovat při montáži:

1. Zaměření okenního otvoru

Nejprve změříme rozměry okenního, případně dveřního otvoru. V nadpraží bude rozměr odpovídat šířce okenního rámu. U ostění bude výsledná výška oproti výšce rámu nižší cca o 2 cm s ohledem na použití systémové lišty v nadpraží. Výplně není nutné oblepovat igelitovou ochrannou fólií, takže funkčnost okna je zachována a lze bez obav větrat.

2. Úprava lišty na požadovanou délku

Při montáži se začíná nalepením systémové napojovací lišty s integrovanou lepicí páskou na okenní rám. Aby odpovídala rozměrům okenního otvoru, popsaným v kroku 1, je třeba ji před tím zkrátit na požadovanou délku. To se provádí nejlépe speciálními nůžkami určenými pro úpravu profilů pro zateplování. Tyto nůžky s jednou ostrou a jednou plochou čepelí nabízí společnost HPI-CZ v rámci svého sortimentu pod názvem Adlus (viz. Katalog HPI-CZ 2014/2015, strana 105).

2. Úprava lišty na požadovanou délku

3. Nalepení lišty na rám

Systémová okenní lišta se lepí na rám okna, případně dveří. Lišta má tvar písmene „U” a odlamovací lamelu pro nalepení fólie chránící rám výplně před případným znečištěním při provádění nátěru nebo omítek. Pohledová hrana lišty výšky 8 mm má jemnou strukturu a je přetíratelná.

3. Nalepení lišty na okenní rám

4. Seříznutí desky na požadovanou délku a šířku

Do okenní lišty se dle zvoleného typu řešení zasunují obkladové desky z fenolické pěny nebo pěnového polystyrenu. Desky se dodávají v tloušťce 20 mm, ve standardní délce 2,5 nebo 3 m, šířka je volitelná dle konkrétní realizace. Standardně jsou v nabídce desky šířky 250 mm, 300 mm a 400 mm. Desky se zkracují běžným řezným kotoučem na délku odpovídající délce okenní lišty.

4. Seříznutí desky na požadovanou délku a šířku

5. Nanesení lepicího tmelu v minimální šířce 80 mm

Základním předpokladem protipožární funkce nadpraží a ostění je přilepení desky z rubu na nehořlavý podklad v šířce minimálně 80 mm, a to lepicí cementovou maltou předepsanou pro dotčený ETICS.

5. Nanesení lepicího tmelu v minimální šířce 80 mm

6. Aplikace nadpražní desky do připraveného profilu

Profil s boční hranou cca 15 mm, do kterého se desky zasunují, skryje menší nepřesnosti při řezání desek, maximálně však v řádech milimetrů.

6. Aplikace nadpražní desky do připraveného profilu

7. Aplikace desky ostění do připravené lišty

Pouzdro okenní lišty je díky tvaru „U”, do kterého se desky zasunují, pevnější. Každá systémová deska má integrovaný profil s armovací tkaninou pro vytvoření přesného a čistého detailu fasádní hrany. Při použití v nadpraží plní tento profil funkci lišty s okapnicí, při použití v ostění zastává funkci rohové lišty.

7. Aplikace desky ostění do připravené lišty

8. Dočasná fixace armovací tkaniny do izolantu

Armovací tkanina se před tmelením a následnou realizací fasády upevní do plochy fasády, nejčastěji pomocí trnů fasádních hmoždinek.

8. Dočasná fixace armovací tkaniny do izolantu

9. Vypěnění spáry nízkoexpanzní pěnou

Obkladová deska se na podklad lepí v šířce minimálně 80 mm, jak bylo uvedeno výše. Zbývající spáru až do šířky ostění a nadpraží je nutné vyplnit nízkoexpanzní polyuretanovou pěnou.

9. Vypěnění spáry nízkoexpanzní pěnou

10. Zatmelení spáry ve styku desek

Hrana okenní lišty se z vnitřní strany ošetří lepicím tmelem MS Polymer, který je součástí systému, což zajistí zpevnění spojení mezi lištou a deskou a zabrání vniknutí vody do „U” profilu. Lícový povrch této desky je strukturovaný, takže ho stačí jen přetřít fasádní barvou. Je jen na investorovi, zda se spokojí s nátěrem nebo provede vrstvu omítky shodnou s ostatní plochou fasády.

10. Zatmelení spáry ve styku desek

O společnosti HPI-CZ

Společnost HPI-CZ patří sortimentem, poskytovanými službami i servisem k lídrům na českém trhu v oblasti dodávek stavebního příslušenství pro všechny druhy střešních krytin a kompletního sortimentu pro zateplování budov. Vyrábí pod vlastní značkou HPI nebo Klöber a zároveň je výhradním či významným distributorem značek jako např. Ejot, Juta, KEW, Adfors, Mateiciuc nebo Catnic.

Společnost HPI-CZ, s.r.o., Hradec Králové byla založena v červnu 1995 pod názvem MAGE – CZ. Tehdy začala na českém trhu zastupovat významnou firmu v oboru, německou MAGE GmbH. V současné době je společnost HPI-CZ součástí mezinárodní skupiny MONIER GROUP, největšího světového výrobce střešních krytin a příslušenství pro střešní krytiny.

Autor: Ing. Marie Hodačová Šimonovská
Foto: Archiv firmy