Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Překonejme mýtus litiny společně s firmou SEMACO - Krb, který hřeje tělo i duši

Z minulosti často přebíráme názory, které v důsledku nedostatečné informovanosti neměníme i přesto, že důvody jejich opodstatněnosti pominuly. Mnohdy teprve slovo odborníka začne navrtávat naše doposud pevné přesvědčení. Nejpádnějším argumentem pak je, když se toto »slovo« následně potvrdí v praxi - důkazem v podobě bezchybně fungujícího výrobku.

K jednomu z dnes již neopodstatněných mýtů patří přetrvávající názor na materiál používaný k výrobě kamen, krbových vložek, ale i radiátorů i jiné vytápěcí techniky. V případě kamen a krbových vložek, o nichž bude řeč především, používali naši otcové zejména masivní, silnostěnné litinové konstrukce. V porovnání s tehdejší produkcí z oceli měly tyto výrobky výhodu - těžké litinové odlitky se sice chvíli roztápěly, ovšem díly o vysoké hmotnosti působily robustně, navěky a měly dobrou akumulační schopnost. Tato v podstatě jediná přednost litinových vložek však postupem času vzala za své. Současný životní rytmus, ať se nám to líbí nebo ne, se zrychluje. Po příchodu z práce si chceme zatopit v krbu, ovšem nemáme čas ani náladu čekat hodinu a více na roztopení masivního krbu, jehož akumulační přednosti stejně nevyužijeme - ráno zase uháníme za prací. A navíc, všudypřítomné požadavky na snížení materiálové náročnosti a s tím spojené nové technologie ve slévárenství umožnily dnešní výrobu tenkostěnných odlitků, které jsou svou tloušťkou, a tím i akumulační schopností, srovnatelné s výrobky z ocelového plechu. Kvalitní ocelový svařenec se spalovací komorou vyloženou šamotovými pláty má naopak řadu jiných předností. Pružná ocel reaguje mnohem lépe na změny teplot. Tím spíše, že nové generace kvalitních vložek disponují dilatačními místy, které přímo počítají s rychlým nárůstem tepelného zatížení doprovázeného bezproblémovým roztažením a po ochlazení následným smrštěním. Odpadají tak například časté reklamace trvalého prohnutí litinových dvířek kamen a krbů, které vedle otázek bezpečnosti vyvolávají známé problémy s přisáváním falešného spalovacího vzduchu a následnou špatnou regulací spalování. Ocel lze lépe tvarovat, což v době rostoucích estetických nároků umožňuje propracovanější a variabilnější design výrobků z oceli. A když je s výrobkem z ocelového plechu přece jenom zacházeno obzvláště nešetrně a poškodí se - pak není nic jednoduššího než vložku či kamna opravit pomocí svařovací techniky.

S výrobky z ocelového plechu se na našem trhu setkáme v obchodní síti společnosti SEMACO s.r.o., výhradního dovozce krbových vložek a licenčního výrobce krbových kamen na dřevo a uhlí od belgické firmy BODART&GONAY. Tato společnost, patřící mezi největší evropské výrobce krbových vložek, byla založena v roce 1952, od poloviny devadesátých let vlastní certifikát ISO 9002 a ve spolupráci s renomovanými univerzitami a výzkumnými pracovišti je po celou dobu své existence v čele evropského pokroku v oblasti lokálních topidel na pevná paliva i plyn.

Krbové vložky i kamna tohoto výrobce se i dnes od své konkurence značně odlišují. Nejedná se přitom pouze o výjimečný vzhled založený na propracovaném designu a jednoduché, střízlivé linii s heslem - co nejvíce skla umožňujícího nerušený pohled na oheň, co nejméně kovu kolem něj.

Výrobky BODART&GONAY jsou především vyspělé po technické stránce. Zásluhou optimálního režimu spalování vyhrávají pravidelně ceny udělované za ekologicky šetrné výrobky. Díky speciálnímu přestavitelnému roštu můžou bez problémů vedle klasického dřeva spalovat i uhlí. Režim spalování se dá regulovat kapilárním termostatem, který nepřetržitou automatickou kontrolou přívodu spalovacího vzduchu (mimo jiné proto ten důraz na dobrou těsnost dvířek!) udržuje nastavenou teplotu, optimalizuje spotřebu paliva, zabraňuje přehřátí přístroje a zajišťuje kontinuální hoření během celé noci nebo celodenní nepřítomnosti.

Krbové vložky BODART&GONAY představují ocelový svařenec dvouplášťové konstrukce. V prostoru mezi oběma plášti se ohřívá vzduch a ten je pomocí nehlučného ventilátoru na silentblocích (plynule ovládaného regulátorem otáček a vybaveného omyvatelnými prachovými filtry) vháněn do místnosti, případně jej lze rozvádět přídavnými trubicemi do jiných prostor domu. Veškeré ovládací prvky jsou promyšleny do detailů - velký, snadno přístupný popelník, zapuštěný mechanismus zavírání dvířek (jejichž otevřením se mimo jiné automaticky vypne ventilátor konvekčního vzduchu), nezničitelné těsnění dvířek z nerezového profilu, keramické sklo zevnitř oplachované vzduchem zabraňujícím jejímu zanášení. Hluboká spalovací komora dovoluje pořádné naložení paliva bez nebezpečí jeho vypadnutí, dvojice nastavitelných přepážek nad spalovacím prostorem umožňuje částečné přizpůsobení krbové vložky tahu existujícího komína. Účinnost krbových vložek BODART&GONAY dosahuje v případě pevných paliv až 80 %, vložky na plyn pracují s účinností 80 až 85 %.

Univerzálnost krbových vložek BODART &GONAY umožňuje jejich použití pro všechny typy krbů – pro uzavření starších krbů s otevřeným ohništěm, pro nově stavěné krby i pro kachlová kamna. Krbové vložky BODART&GONAY jsou nabízeny ve čtyřech základních modelových řadách: základní řada IN-FIRE, druhá OPTIFIRE, vložky s vysouvacími dvířky jsou schovány pod společným názvem PHENIX a jako čtvrtá je kategorie vložek na zemní plyn nebo propan-butan reprezentovaná krbovou vložkou HARMONIE. Celkově je nabízeno 28 modifikací krbových vložek ve všech modelových řadách. V nabídce společnosti SEMACO se rovněž nachází 6 modelů krbových kamen, z nichž 3 modifikace kamen BESKYDY a model KARPATY 35 jsou již několik let úspěšně vyráběny, pro český trh i zahraniční odběratele, v licenci v České republice. Nové modely ZEN a GATSBY jsou dováženy z Belgie.

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy