Prevence majetkové kriminality - 2.

V minulém čísle jsme oslovili JUDr. Pavla Kocábka a JUDr. Tomáše Koníčka, kteří uvedli problematiku prevence majetkové kriminality. V tomto příspěvku se oba odborníci zaměří na konkrétní opatření a to mechanicko - elektronické prostředky a fyzickou ochranu budov. Možnosti základních bezpečnostních opatření včetně bezpečného způsobu instalace techniky a rizika selhání tzv. lidského faktoru by si měl uvědomit každý majitel. Potřebě ochrany majetku by pak měl podřídit své chování.

Chráníme-li majetek mechanickoelektronickými prostředky, jak je tato ochrana bezpečná?

To závisí na narušitelích (zlodějích) a na jejich vybavení. V podstatě lze rizikovost této ochrany rozdělit do čtyř stupňů.

1. stupeň představuje nízké riziko - narušitelé mají malou znalost zabezpečovací techniky a k dispozici omezený sortiment běžně dostupných nástrojů.

2. stupeň představuje nízké až střední riziko - narušitelé mají určité znalosti z oblasti zabezpečovací techniky a používají základní sortiment nástrojů a přenosných přístrojů.

3. stupeň - zde mluvíme o riziku středním až vysokém - narušitelé znají dobře zabezpečovací techniku a mají k dispozici úplný sortiment nástrojů a přenosných elektronických zařízení.

4. stupeň - představuje vysoké riziko - narušitelé jsou schopni nebo mají zdroje pro zpracování podrobného plánu vniknutí do objektu a mají komplexní sortiment zařízení včetně prostředků umožňujících nahradit rozhodující prvky elektrických zabezpečovacích systémů.

A co byste mohli říci k fyzické ochraně objektů?

Provádění ochrany objektů vlastními silami (strážnými, zaměstnanci soukromých služeb, policií, armádou) je velice nákladné, ale zároveň i velmi efektivní.

Jaký je váš názor na samotný lidský faktor?

Můžeme mít sebelepší zabezpečovací zařízení, ale pokud selže lidský faktor (například majitel domku zapomene zapnout drahé a téměř dokonalé poplašné zařízení), potom není toto zařízení k ničemu. Lidský faktor má prostě vliv rozhodující.

Jedná-li se o byt nebo rodinný domek, jaká základní bezpečnostní opatření byste doporučili?

Pokusíme se tato doporučení shrnout do 7 základních bodů.

1. Zavírejte při odchodu z bytu či domu všechna okna a uzamykejte dveře. Na zvonek, schránku a dveře uvádějte pouze vaše příjmení v množném čísle, bez titulů.

2. Zbytečně neupozorňujte na vaši nepřítomnost. O svém odjezdu informujte pouze nejužší okruh lidí, kterým věříte. Dobu vaší nepřítomnosti nesdělujte do telefonního záznamníku.

3. Dbejte na to, aby keře a stromy před vaším obydlím nezakrývaly velkou část obydlí. Nezapomínejte na dobré osvětlení.

4. Nechlubte se před cizími lidmi, co máte doma cenného. Nejdražší cennosti uložte do sejfu v bance, cennosti označujte a dejte pojistit.

5. Uklízejte na pozemku. Nenechávejte zde sekačky, žebříky atd.

6. Udržujte dobré vztahy se sousedy, všímejte si podezřelých osob v blízkosti okolí.

7. Do obydlí dovolte vstoupit jen osobám známým. Mějte se na pozoru před lidmi, kteří nabízejí různé zboží, možnost rychlého výdělku atd. Mohou to být tipaři.

Autor:
Foto: JUDr. Pavel Kocábek a JUDr. Tomáš Koníček