Prevence majetkové kriminality - 5.

Účinnost mechanických zábranných prostředků při ochraně oken a dveří obydlí umocňuje instalace elektrického zabezpečovacího systému (EZS). Pod EZS je možné si představit například: detektory, ústředny, signalizační zařízení, přenosové prostředky a pult centralizované ochrany.

K signalizaci narušení dveřního či okenního prostoru se využívají detektory kontaktní. Dělí se na mechanické a magnetické kontakty. Magnetický kontakt se skládá z magnetu a kontaktu – jazýčkového relé. Magnet se montuje například na pohyblivou část okna – okenní křídlo a jazýčkové relé potom na okenní rám. Je-li okno uzavřeno, je mechanický kontakt sepnut. Otevřením okna se kontakt rozepne a tato informace se předá ústředně EZS. Jako mechanické kontakty se používají konstrukčně uzpůsobené mikrospínače pro jednotlivé druhy aplikací.

V praxi se dále používají detektory destrukční (tzv. polepy, poplachové folie, poplachová skla, tapety), pracující na principu přerušení vodivého drátku uvnitř nosiče. Po vyvolání poplachu se musí detektor vyměnit za nový.

Detektory destrukčních projevů (detektory akustické, vibrační, seismické, infrazvukové) reagují na vibrace vznikající při pokusech o rozbití skla.

Akustické detektory vyhodnocují akustický efekt při tříštění skla. Při instalaci je třeba dodržet určité zásady. Detektor musí »vidět« na chráněné plochy a mezi chráněnou plochou a detektorem nesmí být záclony nebo žaluzie.

Kontaktní detektor

Vibrační detektory vyhodnocují mechanické síly vznikající při kmitání podkladu (okenní tabule).

Seismické detektory snímají chvění pevného podkladu, na kterém jsou nainstalovány.

Infrazvukové detektory jsou typem detektorů akustických, které snímají změny (jednotky Hz), jež vznikají při pohybu velkých ploch nebo změně objemových charakteristik chráněného prostoru (rozbití okna, otevření dveří).

Pohyb zloděje v místnostech bytu signalizují detektory pohybu (PIR, mikrovlnné a kombinované), které se umísťují na stropy a stěny.

Dále se využívají detektory reagující na teplo a kouř.

Funkci detektorů může doplňovat i videokamera. Její pomocí lze v reálném čase zaznamenávat stav ve sledovaných prostorách.

Signály od detektorů a videosenzorů přijímá zabezpečovací ústředna EZS, která je řídícím mozkem celého zabezpečovacího systému.

K překonání mechanicky zabezpečených dveřních a okenních prostorů potřebuje pachatel vždy určitý čas. Správně nainstalované mechanické zábranné prostředky ho dostatečně pozdrží. Tato časová prodleva postačí, aby zareagovaly příslušné detektory a zabezpečovací ústředna EZS. Ústředna signály zpracuje a pomocí linek, radiovou cestou či jiným způsobem, je předává k dalšímu vyhodnocení – nejlépe na pult centralizované ochrany (PCO). Ten signalizaci vyhodnotí a umožní tak obsluze přijmou odpovídající rozhodnutí končící až zásahem výjezdové skupiny.

Největší zkušenosti při využívání PCO má Policie České republiky. Výběr objektů pro napojení na PCO provádějí útvary služby kriminální policie a vyšetřování na základě vyhodnocení bezpečnostní situace, s přihlédnutím k významu objektů a předmětů, které se v objektech nacházejí, a v souladu s možností rychlého zákroku při napadení objektu.

Ústředna EZS

O zřízení systému centralizované ochrany, jakož i o napojení jednotlivých objektů rozhoduje příslušný ředitel policie.

Napojovány jsou objekty ve vlastnictví fyzických nebo právnických osob na základě písemné dohody mezi útvarem policie a vlastníkem objektu za taxativně vymezených podmínek. Vlastník objektu musí splnit zejména tyto podmínky policie:

  • Objekt musí být vybaven MZP.
  • EZS, který si pořizuje žadatel na své náklady, musí být vybudován pouze z certifikovaných prvků kompatibilních se systémem policie.
  • Projekci a montáž zabezpečovacího systému musí provést pouze firma k tomu oprávněná, servis signalizace musí být smluvně zabezpečen do 24 hodin.
  • Žadatel musí uhradit náklady na pořízení přenosového zařízení nutného k napojení objektu na policejní systém.
  • V případě změny bezpečnostní situace nebo při porušení podmínek pro napojení objektu může policie objekt odpojit.

Kromě PČR provádějí připojení na PCO též obecní policie a soukromé bezpečnostní služby (SBS).

Autor:
Foto: Archiv firmy