Prevence majetkové kriminality (7) – dokončení

Možnosti instalace zabezpečovacích systémů při výstavbě sídlištních celků je možno již řešit při územní přípravě ve smyslu zákona č.50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů. Zde mají rozhodující slovo obce, neboť schvalují základní dokument pro budoucí stavbu – územní plán.

Pro již při výběru stavebních pozemků a přípravě staveb pro územní řízení je třeba zvažovat, zda bude zabezpečení – ochrana bytů ve standardním vybavení či v možné nabídce. V této fázi je nutné počítat s:
• Projektem zabezpečení (mechanické zábranné prostředky, elektrické zabezpečovací a požární systémy) pro bytovou jednotku (zařízení typizované podle kategorie rizik).
• Přenosem signálu na pult centralizované ochrany (PCO), který bude umístěn nejlépe ve středu sídlištního celku (např. sdrátové propojení bytů na PCO, radiový přenos dat).
• Projekčním zajištěním služebny PCO.


Výsledkem uvedené koncepce je racionální využití investic, kdy při výstavbě inženýrských sítí je možné instalovat speciální síť, která není závislá na síti telekomunikační. Dalším výsledkem je racionalizace při projekci, montáži a servisu zabezpečovacích zařízení v jednotlivých bytech (předem typizované projekty). Navíc při vhodně navrženém typizovaném projektu bude možnost bez velké pracnosti a finančních nákladů řešit i nadstandardní požadavky uživatele domácnosti (například dodatečná instalace otřesového detektoru na nepřenosný trezor, bezdrátové tísňové tlačítko apod.).

Takto zbudovaná sít je vyvedena do jednoho místa s umístěným PCO. Podmínkou je zajištění zákroku soukromé bezpečnostní služby.
Koncipované skupinové zabezpečení objektu má celou řadu výhod:
• Výrazné snížení kriminality v dané lokalitě.
• Zvýšení bezpečnosti majetku a zdraví občanů. S tím souvisí i možnost dohody s pojišťovnami k určitým slevám z pojistného.
• Racionální využití lidských sil, materiálu a finančních prostředků při projekci, montáži a servisu.
Vícenásobné využití PCO – sociální okruh (připojení občanů, kteří vyžadující trvalou péči), technologický okruh (sleduje havarijní stavy při úniku vody, plynu apod.). PCO je v podstatě dispečerské zařízení, které vyhodnocuje poplachové a informační stavy z EZS či EPS v objektu. Informace ze zabezpečeného objektu sem lze přenášet několika na sobě nezávislými cestami – linkovým připojením, radiovou sítí, telefonní sítí či připojením po GSM nebo ISDI síti. V systému mohou být začleněna i další doplňková zařízení – například přenos videosignálu z míst v napadeném objektu. Největší zkušenosti s využíváním PCO má Policie České republiky.


Výběr objektů pro napojení na policejní PCO provádějí útvary služby kriminální policie a vyšetřování na základě vyhodnocení bezpečnostní situace, s přihlédnutím k významu objektů a předmětů, které se v objektech nacházejí, a v souladu s možností rychlého zákroku při napadení objektu.
V běžné praxi provozují PCO soukromé bezpečnostní služby, které svým zákazníkům, kromě uvedených standardních služeb, například pravidelně zasílají výpisy zpráv (na tiskárně, data na disketě) týdně nebo měsíčně, provádějí preventivní kontroly dle dohody a servisní službu pro opravu zařízení EZS. Zabezpečovací technika dnes vstupuje razantním způsobem do stavebnictví. Budoucí uživatel tak má možnost volby mít funkční zabezpečovací systém s napojením na PCO. Provozování PCO značně přispívá k omezování majetkové kriminality, zejména krádežím vloupáním. S růstem počtu napojených objektů roste jak preventivní, tak represivní působení PCO, což se projevuje odhalením a zadržením zlodějů.
Autor:
Foto: Archiv autorů