Při revitalizaci panelového bytového domu je třeba respektovat i přírodu

Rekonstrukce a modernizace bytového panelového domu není nikdy jednoduchou záležitostí. A všechno je ještě složitější, pokud se jedná o revitalizaci objektu v těsném sousedství Národní přírodní památky.

Ta, o které bude řeč, není velká. Rozkládá se na území o rozloze 1,47 ha na okraji Mladé Boleslavi. Největší vzácností je nenápadná teplomilná rostlina devaterka poléhavá, latinsky (Fumana procumbens), která se na území České republiky vyskytuje velmi vzácně, možná dokonce jedině na tomto jediném místě a je zákonem chráněna. A také se zde žije sysel obecný, civilizací velmi ohrožené zvířátko. Jde o Národní přírodní památku Radouč.

Panelový bytový dům, Na Radouči, Mladá Boleslav

  • Adresa: Na Radouči 1243–1248
  • Investor: Společenství Na Radouči 1243–1248
  • Termín rekonstrukce: 3/2011 až 8/2011
  • Vedoucí projektu: Jan Kuchař
  • Investiční náklady: 20,9 mil. Kč

Náročná rekonstrukce

V jejím těsném sousedství rekonstruovala nedávno neratovická společnost KASTEN panelový bytový dům, který tam byl postaven v roce 1977. Mimochodem, Národní přírodní památka Radouč byla vyhlášena také v roce 1977. Zdá se, že 35 let, které od roku 1977 uplynuly, víc prospěly přírodě. Na stavu bytového panelového domu, o kterém je řeč, se léta podepsala víc než dost. Proto také revitalizační práce začaly statickým zajištěním. Pak rekonstrukce pokračovala podle projektu projektové kanceláře Chytrý dům s.r.o.

Pracovníci KASTEN museli v jejímž průběhu brát ohled nejen na ochranu devaterky poléhavé a na Radouči vegetujících syslů, ale vzít na vědomí a respektovat i ptactvo, které na Radouči hnízdí.

Jan Kuchař, vedoucí projektu

Barevné řešení fasády

V dříve šedivém, do sousedství přírody se nehodícím domě, se dnes lidem žije nepoměrně líp. Při rekonstrukci byla vyměněna okna, ta nová jsou z profilů Windowholding, opraven střešní plášť, k tomu byl použit systém Pluvitec, k zateplení byl použit kontaktní zateplovací systém STO. Barevné řešení fasády bylo zvoleno v pastelových odstínech meruňkové, bílé a žluté.

Vyměněna byla i veškerá zábradlí. Ta nová jsou opatřena žárovým zinkem a jejich výplně byly osazeny trapézovými plechy v atraktivní tmavě modré barvě. Pro sanaci podlah lodžií byl vybrán hydroizolační systém Schomburg.

Řádné a odborné provedení

Po předání díla do rukou investora (Společenství Na Radouči 1243-8, Mladá Boleslav), investor v Osvědčení o řádném provedení stavebních prací dle Zákona O veřejných zakázkách č. 137/2006 Sb., §56 potvrdil, že stavební společnost KASTEN spol. s r.o. provedla dílo řádně a odborně dle uzavřené smlouvy a v odpovídající kvalitě, termínu a ceně.

Celkem standardní postup. Jenže stále slyšíme a čteme o nekvalitě stavebních prací, o předražených stavebních zakázkách, o šlendriánu, který stavební práce provází. Je vidět, že to jde i normálně. Kvalitně, za dobrou cenu. I s ohledem na přírodu, která se proti násilí nemůže bezprostředně bránit. Tak se tvoří to, co je vlastně nejcennější. Dobrá pověst.

KASTEN, spol. s r.o., je členem Cechu pro zateplování budov, držitelem certifikátu ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, držitelem Osvědčení odborné způsobilosti k provádění ETICS.

V roce 2010 společnost získala titul Firma roku 2010 Středočeského kraje.

V roce 2013 získala v rámci CZECH TOP 100 ČEKIA Stability Award 2013 s hodnocením AA (vynikající).

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archiv firmy