Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Příčky a podlahy fermacell v bytě na Malé Straně

Rekonstrukce malostranského bytu s materiály fermacell je ukázkovou ilustrací výhod těchto sádrovláknitých materiálů. Na první pohled je patrný široký sortiment včetně podlahových prvků a sprchových podlahových setů pro liniové žleby (Powerpanel TE), desek s profilovanými hranami (TB, což je ideální řešení pro rychlou a nákladově úspornou výstavbu vnitřních příček, opláštění stropů a střešních šikmin), desek odolných vodě (Powerpanel TE a H2O), ohni (Firepanel A1) a chránících čistotu vzduchu (Greenline).

Jen několik metrů dělí malostranský dům od Thunovského paláce, velmi blízko je také Pražský hrad. Mimořádně atraktivní lokalita s prostornými a velkoryse řešenými byty, ale stávající vybavení bytové jednotky a půdního prostoru na 4. a 5.NP tohoto domu včetně technických instalací bylo již značně opotřebované. Při rekonstrukci došlo k drobným dispozičním změnám, opravám stávajících konstrukcí a výměně, příp. doplnění stávajících technických rozvodů.

Náročné úpravy

Autorem projektu rekonstrukce bytu a půdního prostoru byl atelier Faber project s.r.o. Ing. arch. Zbyňka Pšeničky, stavební práce prováděla společnost Prointera, s.r.o. Architektonické řešení bytové jednotky vychází ze stávající dispozice, kromě hlavních nosných stěn v nich zůstávají ponechány beze změny i dveřní a okenní otvory.

Stavební úpravy se týkají pouze vnitřku bytové jednotky. Z hlediska výtvarného řešení interiér respektuje původní provedení interiéru barokního domu s tím, že jako moderní prvky zde byla začleněna koupelnová jádra a interiérově dělicí stěny.

Konstrukci podhledů tvoří sádrovláknitá deska fermacell o tloušťce 12,5 nebo 15 mm na ocelovém roštu a vložená 60 mm akustická izolace

Nové koupelny

V koupelnách byly použity sádrovláknité desky Fermacell TE odolné vodě i sprchové podlahové sety pro liniové žleby fermacell Powerpanel TE, které řeší suchou cestou zabudování liniových žlabů v bezbariérových koupelnách a sprchových koutech. Spolu s podlahovými prvky fermacell Powerpanel TE umožňuje realizaci mokré i suché části podlahy koupelny suchou cestou.

Z materiálů Fermacell byly rekonstruovány také podlahy a příčky mezi místnostmi

Stěny, stropy, podlahy

Veškeré nové stěny byly řešeny jako suchá montáž ze sádrovláknitých desek fermacell na ocelovém roštu, zdvojené desky tloušťky 12,5 mm s vloženou těžkou akustickou izolací 40 kg/m3. Stěny jsou vyrovnány a nataženy broušeným štukem, v místě obkladů jsou použity velkoformátové obklady.

Koupelnové buňky jsou od prostorů místností odděleny interiérovými skříňovými stěnami s pojízdnou skleněnou stěnou, předsíně od koupelen a WC jsou odděleny skleněnými stěnami. Vnitřní strana interiérových dělících stěn koupelen je obložena deskami fermacell Powerpanel H2O.

V místnostech s novými podhledy jsou tyto ze sádrovláknitých desek fermacell, natažených jemnozrnným broušeným štukem, rovněž s doplněnými fabiony (mimo sociální zázemí). Konstrukci podhledů tvoří sádrovláknitá deska fermacell o tloušťce 12,5 nebo 15 mm na ocelovém roštu a vložená 60 mm akustická izolace.

Podlahové prvky fermacell splňují vysoké požadavky na zvukovou izolaci a lze na ně pokládat nejrůznější pochozí krytiny, bonusem navíc je dobré klima, které tyto materiály do interiéru přinášejí.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy