Pro vlastní dům zvolil architekt bílý beton

Jemně a elegantně působí architektonický beton v zářivě bílém odstínu, který byl zvolen pro novostavbu rodinné vily. Z domu díky bílému betonu dýchá atmosféra, jako kdyby stála na exotické pláži jiskřící bílým pískem, oblévaná azurovou vodou. Bílý beton COLORCRETE dodala betonárna Brno-Královo pole společnosti TBG BETONMIX a.s., člena skupiny Českomoravský beton.

Uspořádání objektů na parcele maximalizuje její možnosti a respektuje její specifika. Původně se zde totiž nacházel tenisový dvorec, opticky zakousnutý do terénu, pod úrovní blízké, poměrně rušné silnice. Široký, ale nikterak hluboký objekt novostavby rodinného domu se zastavěnou plochou 180 m2 je situován na okraji parcely. Opticky se maximálně otvírá do zahrady, což domu i jeho okolí dodává intimitu. Základem objektu wellness s garáží a vinným sklepem o ploše asi 160 m2 se stala původní opěrná zeď kurtu. Tento objekt zahradu i dům umístěné pod úrovní okolního terénu pocitově uzavírá a chrání před ruchem města.

Dispoziční řešení objektů

Obytný objekt s orientací na jihozápad má jedno podlaží a dispozičně jej tvoří tři vzájemně propojené části: Střední společná část tvořená kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, část určená dětem a místnosti rodičů na opačné straně domu. Minimalisticky pojatá střední část vystupuje do zahrady asi o dva metry dále než ložnice po stranách a je tak podstatně slunnější. Ložnice jsou díky třímetrovému přesahu střechy chráněny před přímým sluncem. Dostatek světla jim zajišťuje prosklení přední fasády domu.

Objekt wellness s garáží je dvoupatrový, přičemž spodní patro bylo částečně vyhloubeno až dodatečně. Bok vizuálně až strohého objektu tvoří původní zeď tenisového kurtu, na kterou byla přibetonována konstrukce z bílého pohledového betonu. Nachází se zde vinný sklep, toaleta, šatna, do budoucna jsou zde plánována také technologická zařízení pro wellness. Horní patro zahrnuje samotné prostory wellness a garáž.

Bílé betony dodaly zahradě světlo

Jasně bílý beton na bočních stěnách v zahradě a hlavní přední stěně objektu wellnes s garáží harmonicky ladí s protější čelní plně prosklenou stěnou domu. Zvolený odstín zajišťuje domu a jeho okolí příjemnou světlost, což potvrzuje také sám architekt Petr Skrušný: „Když večer stojím na zahradě, je tu díky bílému betonu mnohem jasněji, protože stěny doslova září. Navíc zůstává svítivě bílý, i když zmokne, v budoucnu mu nehrozí opadávání jako u tradičních fasád.

Speciální receptura je výsledkem komunikace mezi architektem, který je zároveň investorem objektu, a výrobcem betonu. Na navržení konkrétního složení jednotlivých surovin se podílela nezávislá akreditovaná laboratoř BETOTECH. Značkový barevný beton COLORCRETE vyrobila a dodala betonárna v Brně-Králově Poli, jeden z provozů TBG BETONMIX a.s., který je členem skupiny Českomoravský beton. Na stavbu bylo dodáno celkem 226 m3 betonů a dalších směsí, z toho 48 m3 speciálního bílého pohledového betonu.

Pro konstrukce obvodových nosných zdí, které byly řešeny formou systému ztraceného bednění, byl navržen beton SYSTEMCRETE® C 16/20 X0, dodaný betonárnou v celkovém objemu 20 m3. V podlahových vytápěných konstrukcích se uplatnil litý cementový potěr CEMFLOW® v celkovém objemu 14 m3.

Receptura na míru

Rozhodující byl při výrobě bílého betonu především výběr kvalitních surovin a pigmentů s ohledem na pohledovost konstrukce a na dlouhodobou stálost barevného odstínu. Ve zkušební laboratoři byly vzhledem k prostředí se zvýšenou vlhkostí, vodou a mrazem i vzhledem ke statickým požadavkům provedeny průkazní zkoušky lehce zpracovatelného betonu COLORCRETE C30/37 XF3 (CZ, F.1) D16 Cl 0,2 F5. Jako pojivo laboratoř doporučila využít bílý cement CEM I 52,5. Pro zvýšení výsledné bělosti betonu byla do betonu použita titanová běloba. Díky kvalitnímu bílému pojivu pro dosažení požadovaného bílého odstínu zcela dostačoval obsah titanové běloby ve výši 5 % z celkové hmotnosti cementu.

U bílého betonu je výsledná bělost významně ovlivněna bělostí pojiva, pigmentu a čistotou a bělostí kameniva. Proto byla pro složení betonu pečlivě vybrána kameniva, drobné kamenivo z pískovny na Strakonicku a prané hrubé kamenivo z nedalekého provozu Olbramovice. Estetické vlastnosti betonu zhodnotil architekt na vzorcích betonu zhotovených v laboratorních podmínkách. Kromě bílé lze COLORCRETE namíchat v téměř nekonečné škále odstínů, které jsou odolné i při dlouhodobém vystavení povětrnostním vlivům, UV záření i dalším negativně působícím faktorům.

Přísady superplastifikační a provzdušňovací

Beton byl navržen pro stupeň vlivu prostředí XF3 dle ČSN EN 206-1. Nízký vodní součinitel a trvanlivost betonu byly zajištěny jednak kvalitním cementem a kamenivem a také použitím ověřené kombinace přísad. Kvalita surovin se projevila velmi nízkou dávkou vody na 1 m3 betonu, což je navíc předpoklad pro minimalizaci trhlin v betonových konstrukcích.

Výroba betonu

Na stavbu byl beton dodáván z blízké betonárny společnosti TBG BETONMIX a.s. v Brně-Králově poli, která patří do skupiny Českomoravský beton. Betonárna disponuje volným cementovým silem, liniovým zásobníkem kameniva umožňujícím snadné čištění při přechodu na speciální kameniva a skladovými boxy chránícími kamenivo před znečištěním. Výroba a následná doprava byla specifická vysokou kontrolou čistoty všech procesů, což zajistilo dodávku stejného odstínu v celém objemu dodávaného betonu. Pro výrobu betonu byla samozřejmě použita pouze pitná voda. S ohledem na betonované konstrukce byl zvolen lehce zpracovatelný beton s konzistencí F5 s maximálním zrnem kameniva 16 mm. Aby bylo dosaženo architektonicky přijatelných betonových konstrukcí, byla prováděcí firma informována o tom, co je důležité dodržovat při betonáži, především při ukládání a zhutňování betonu a přípravy bednění.

Při realizaci betonových konstrukcí bylo použito jednostranné systémové bednění s novou bednicí překližkou. Beton byl na stavbu dopravován běžnými autodomíchávači a čerpán autočerpadlem. Teploty betonu se pohybovaly okolo 15 °C a teploty prostředí byly do 10 °C. Beton byl do konstrukcí ukládán v obvyklých vrstvách a hutněn ponornými vibrátory, s důrazem na propojení jednotlivých ukládaných vrstev. V bednění byl beton ponechán po dobu cca 5 dnů od betonáže, tudíž nebylo nutné použití dalších způsobů ošetřování betonu. Pro dosažení kvalitních ploch betonových konstrukcí byl použit rozpouštědlový odbedňovací olej určený pro velmi hladké povrchy betonů bez pórů.

Výroba i betonáž speciálních bílých betonů proběhla hladce, bez větších problémů. Je však třeba říci, že předpokladem realizace kvalitní betonové konstrukce je fungující spolupráce všech zúčastněných stran na realizaci projektu – tedy zadavatele, architekta, projektanta, výrobce betonu a realizační firmy.

Více o barevných betonech na stránkách www.transportbeton.cz, kde lze vyhledat i podrobnosti o zvolené betonárně a jejím technickém vybavení.

Autor:
Foto: Archiv firmy