Proběhl 15. ročník celostátní soutěže v projektování pomocí grafických programů

Patnáctý ročník celostátní soutěže žáků SPŠ a SOŠ stavebních v projektování pozemní stavby pomocí grafických programů proběhl na Střední průmyslové škole stavební v Českých Budějovicích dne 17. 3. 2016 opět jako soutěž otevřená pro všechny grafické programy určené k projektování pozemních staveb, a to pro žáky 3. – 4. ročníků denního studia.

Soutěžící žáci mohli pracovat na svých přenosných počítačích s instalovaným grafickým softwarem a s možností připojení na CD monitor v učebně. Pokud žáci využili stálé stanice v učebnách, měli k dispozici tyto instalované programy: ArchiCAD 17.0, ArchiCAD 18.0, AutoCAD 2016 a Revit 2016.

Pozváni byli žáci ze všech SPŠ a SOŠ z České republiky, které poskytují vzdělávání ve studijním oboru Stavebnictví se zaměřením Pozemní stavitelství a žáci ze dvou partnerských škol ze Slovenské republiky: SPŠ stavební z Trnavy a SPŠ stavební ze Žiliny.

Rekordní zájem o soutěž

Zájem o účast v soutěži byl tradičně velký, přispívá k tomu i skutečnost, že je soutěž od roku 2012 rozhodnutím MŠMT začleněna do programu EXCELENCE.

15. ročníku se zúčastnilo rekordních 32 škol z těchto míst:

Praha 4, Pardubice – Rybitví, Ústí nad Labem, Lipník nad Bečvou, Staré Město, Havířov, Letohrad, Liberec, Opava, Olomouc, Příbram, Kladno, Hradec Králové, Náchod, Prostějov, Kadaň, Šumperk, Havlíčkův Brod, Mělník, Hodonín, Třebíč, Brno, Ostrava, Karlovy Vary, Vyškov, Jeseník, Valašské Meziříčí, Děčín, Praha 1, Žilina, Trnava a České Budějovice.

Každá škola měla možnost vyslat dva reprezentanty na základě výsledků školních kol. Na soutěžní listinu bylo zapsáno 64 žáků, jeden soutěžící se omluvil, soutěžilo tedy 63 žáků. Většina z nich (54) pracovala v programu ArchiCAD. V programu REVIT pracovali čtyři, v AutoCADu také čtyři a v programu Allplan jeden soutěžící. Možnosti pracovat na vlastním notebooku využilo 40 soutěžících, na stálých počítačích v učebnách školy pracovalo 23 žáků.

Sponzoři a spolupracovníci

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jako vyhlašovatel, poskytlo pro organizaci soutěže významnou finanční podporu. Rovněž přidělení grantu Jihočeského kraje přispělo značnou měrou k organizaci soutěže. K zabezpečení soutěže přispěli také naši tradiční spolupořadatelé: Centrum pro podporu počítačové grafiky, s. r. o. (dále zkráceně CEGRA) a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (dále ČKAIT). Finanční sponzorský dar věnovala firma Swietelsky stavební, s.r.o., tradičním partnerem soutěže je časopis Stavebnictví a interiér. Město České Budějovice a firmy Wienerberger cihlářský průmysl a.s., Akuterm sklo a.s. věnovaly reklamní dárkové předměty.

Průběh soutěže

Soutěžním dnem byl čtvrtek, 17. března 2016. Slavnostní zahájení soutěže proběhlo v aule SPŠ stavební České Budějovice a celou akci oficiálně zahájil ředitel školy, RNDr. Vladimír Kostka. Vzácnými hosty byli: Doc. Ing. Bedřich Košatka, CSc. z Fakulty stavební ČVUT Praha, dále Ing. František Hladík, předseda výboru oblastní kanceláře ČKAIT a Ing. Stanislav Hronek, předseda poroty delegován ČKAIT.

Po prezenci soutěžících a organizačních pokynech byli studenti umístěni do pěti učeben, připravili si každý své pracovní místo a dostali soutěžní zadání. Na zpracování soutěžního úkolu měli 180 minut.

Soutěžním úkolem bylo:

  • na základě zadaného dispozičního schématu půdorysů, řezů, pohledů a 3D zobrazení rodinného domu vypracovat půdorysy 1.PP, 1.NP, 2. NP, řez A-A a čtyři pohledy v M 1 : 100 s dodržením typologických pravidel a formy studie,
  • připojit 3D náhled (perspektiva); bez vizualizace,
  • grafické výstupy umístit na formát výkresu A1, připravit pro tisk ve formátu PDF a uložit dle pokynů v zadání.

Soutěžní porotu tvořili členové pedagogického doprovodu z přihlášených škol. Předseda poroty, Ing. Stanislav Hronek, byl jmenován regionální kanceláří ČKAIT. Z hodnocení soutěžních prací jsou vyloučeni zaměstnanci pořádající školy. Všem školám byl předem zaslán „Organizační řád” a členům poroty byly rozeslány „Propozice k soutěži”, které specifikovaly pravomoce předsedy poroty a obsahovaly pokyny předsedy poroty k formě i hodnocení soutěžních prací.

Hodnocení prací je anonymní. Při tisku, již v nepřítomnosti soutěžícího, přiřazuje předseda poroty každé soutěžní práci kód, pod kterým je příslušný grafický výstup posuzován. Váženým porotcem je tradičně pan Doc. Ing. Bedřich Košatka, CSc. z Fakulty stavební ČVUT Praha. Zpracování dat hodnocení se provádí za dozoru předsedy soutěžní poroty algoritmem v programu Excel.

Vítězové soutěže

Slavnostní vyhlášení výsledků, předání diplomů, cen a účastnických listů proběhlo v aule školy. Závěrečného slova se ujal ředitel školy, RNDr. Vladimír Kostka.

Přesvědčivě zvítězil Tomáš Perďoch, reprezentant Střední průmyslové školy stavební Žilina, SR. Druhé místo obsadil Radim Bura a třetí místo Daniel Kyška, oba ze Střední průmyslové školy stavební Havířov. Čtvrté místo získal Patrik Mikudík ze Střední průmyslové školy stavební Žilina, SR a páté místo Tomáš Kaut ze SOŠ průmyslové a SOU strojírenského Prostějov. Šesté místo patří Kladnu (Jiří Švec), sedmé Třebíči (Jan Němec), osmé místo obsadilo Kladno (Tereza Königová), deváté Hradec Králové (David Padrián) a desáté Havlíčkův Brod (Ondřej Šimon).

Hlavní cenu pro vítěze tradičně věnovala firma CEGRA, distributor programu ArchiCAD pro ČR. Letos to byl slevový kupon v hodnotě 5 000 Kč na jakýkoli nákup v internetovém obchodě CEGRY. Hlavní cenu vítězi 15. ročníku předával zástupce firmy pan Dalibor Veselý. Pro druhé a třetí místo byly zakoupeny externí hard-disky, za čtvrté a páté místo byly předávány knižní publikace, 6.–15. místo bylo ohodnoceno reklamními dárkovými předměty sponzorských firem.

Každý soutěžící převzal z rukou pořadatelů účastnický list, stejně jako všichni členové soutěžní poroty, a výtisk své soutěžní práce. Žáci, kteří se umístili na 1.–10. místě obdrželi diplomy.

Nešlo však jen o místa a ceny. Soutěž probíhala jako vždy v přátelské atmosféře, v časovém plánu bylo pamatováno také na společenský a kulturní program.

Firma Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR uspořádala ve středu 16. 3. 2016 večer setkání učitelů pedagogického doprovodu a přípravného výboru soutěže v salonku hotelu Malý pivovar. Ve víceméně stabilním kruhu doprovázejících vyučujících odborných předmětů pokračovala diskuse o aktuálních problémech odborného vzdělávání a využití grafických programů ve výuce na stavebních školách. Část večera byla věnována informacím k aktualizované formě zadání soutěžní práce a náplni odborného semináře ArchiCAD.

Následující den se pedagogové zúčastnili odborného semináře ArchiCAD v aule školy, který byl organizován ve spolupráci s firmou CEGRA. Pro studenty byla připravena exkurze nebo samostatný seminář ArchiCAD, dle vlastního výběru.

Realizaci 15. ročníku zajišťoval organizační výbor soutěže SPŠ stavební České Budějovice.

Informace o 15. ročníku soutěže jsou zveřejněny na www.stavarna.eu, výsledky jsou vloženy do databáze MŠMT Excelence. Soutěžícím školám i partnerům soutěže budou rozeslány pamětní DVD, včetně fotogalerie. Loučení se neslo v přátelské atmosféře a v očekávání 16. ročníku soutěže.

Ve středu, 22. března 2017 v podvečer, opět nashledanou!

¹) Redakčně upravila Jitka Shrbená
Autor: Ing. Hana Konečná
Foto: Robert Lefan pro archiv školy