Proběhlo vyhlášení vítězů Stavby roku 2015

V pražské Betlémské kapli proběhlo 13. října vyhlášení již 23. ročníku tradiční české architektonické soutěže Stavba roku 2015. Udílely se nejen hlavní tituly soutěže, ale také zvláštní ceny a cena veřejnosti. Konkurence byla velká, ale nakonec zvítězili přece jen ti nejlepší.

Slavnostní vyhlášení vítězů již tradičně reprezentovali Jan Fibiger, předseda správní rady Nadace ABF, a Radomíra Sedláková, předsedkyně odborné poroty soutěže Stavba roku 2015. Mezi hosty nechyběli ani zástupci mediálních partnerů soutěže, vypisovatelé a partneři nominačního a finálového večera.

Celkový počet přihlášených staveb byl 72, z nich odborná porota vybrala 30 staveb, které postoupily do druhého kola. Poté bylo 10. září nominováno patnáct realizací, které se utkaly o titul. Titul Stavba roku 2015 získalo pět nejlepších staveb. Byly to Vysoká pec č. 1 – nástavba – Bolt Tower v Ostravě, zpřístupnění a nové využití NKP Hlubina v Ostravě, dostavba základní školy v Dobřichovicích, Komenského most v Jaroměři a podzemní komplex v severní části Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi.

Oceněné stavby z Belgie i České republiky

Na slavnostním večeru v pražské Betlémské kapli byli rovněž vyhlášeni vítězové Zahraniční stavby roku 2015 a Urbanistického projektu roku 2015. Letošní titul Zahraniční stavby roku získala stavba AGC Glass Building v Belgii v Lováni. Cenu si přijel osobně převzít autor projektu, belgický architekt Philippe Samyn. Nominaci na vítěze proměnil Územní plán města Sušice, který byl oceněn v kategorii Urbanistický projekt roku 2015.

Také veřejnost si vybrala svou stavbu

Od 10. září bylo rovněž zahájeno hlasování veřejnosti. Svou oblíbenou stavbu bylo možné podpořit na stránkách www.stavbaroku.cz. Hlasování veřejnosti skončilo 13. října, kdy s celkovým počtem 56 922 hlasů zvítězil AIR House, který navrhl a postavil tým studentů z ČVUT.

Dále byla oceněna víceúčelová hala WERK ARENA v Třinci (cena SPŠ ČR), rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové (cena ČKAIT) a rekonstrukce kotelny v Železném Brodě (cena MPO). Titul urbanistický projekt roku 2015 byl udělen územnímu plánu Sušice.

Více o soutěži, dalších oceněních i o ostatních projektech najdete na webových stránkách www.stavbaroku.cz a www.stavbaroku2015.cz.

Oceněné stavby

Bolt Tower v Ostravě – nástavba vysoké pece č. 1 (8)

  • Autor: Josef Pleskot
  • Projektant: AP Atelier
  • Investor: Dolní oblast Vítkovice, zájmové sdružení právnických osob
  • Dodavatel: ING STEEL, spol. s r. o.

Stavba se nachází v zastavěné části průmyslového areálu, tzv. Dolní oblasti Vítkovic, v prostorách Národní kulturní památky industriálního dědictví – Vysoké pece č. 1. Pro stavební činnost v Dolní oblasti Vítkovic byla zkonstruována zastavovací čtvercová modulová síť o rozměrech stran 125/125 m. Vysoká pec č. 1 zaujímá modulový čtverec s označením B2. Jde o stavbu, která unese pozici městské dominanty. Zdá se, že s odstupem téměř jednoho století lze bez ideologických emocí zahrát na struny odkazu ruského konstruktivizmu a oživit myšlenku Tatlinovy věže III. internacionály v jiné významové rovině, v jiných souvislostech, s jiným étosem doby.

Bolt Tower v Ostravě

Zpřístupnění a nové využití NKP Hlubina v Ostravě (9)

  • Autor: Milan Šraml, Jan Malík, A-LT ArchitektiInvestor: Dolní oblast Vítkovice, zájmové sdružení právnických osob
  • Dodavatel: STAMONT – Pozemní stavitelství s. r. o.

Důl Hlubina byl součástí rozsáhlého industriálního areálu, který se rozkládá na katastrálním území Moravská Ostrava (důl Hlubina a Žofínská huť) a katastrálním území Vítkovice (Vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren). Výroba železa ve Vítkovických železárnách představovala v Evropě ojedinělou návaznost uhelného dolu (Hlubina), Koksovny a Vysokých pecí. Historie výroby železa a těžby uhlí se datuje od roku 1828 založením Rudolfovy huti. Po 170 letech nepřetržité výroby byly technologické provozy včetně dolu Hlubina a Vysokých pecí s Koksovnou v roce 1998 zastaveny. Areál byl v r. 2002 prohlášen za Národní kulturní památku. Komplex objektů a technologického zařízení jak v oblasti Vysokých pecí, tak v oblasti Hlubiny prošel za posledních pět let rozsáhlou konverzí. Původní technologické objekty mají nyní po konverzi novou vzdělávací náplň (oblast Vysokých pecí) a novou kulturní náplň (důl Hlubina).

Zpřístupnění a nové využití NKP Hlubina v Ostravě

Základní škola v Dobřichovicích (39)

  • Autor: Šafer Hájek architekti s.r.o. – Oldřich Hájek, Jaroslav Šafer, Jakub Koníř, Olga Kostřížová, Pavel Lesenský, Lacso Fescu, Radek Toman
  • Projektant: AED project a. s.
  • Investor: Město Dobřichovice
  • Dodavatel: Subterra a. s.

Nový veřejný prostor vznikl před vstupem do školy a v pěší zóně s vodní kaskádou na jižní straně. Součástí pěší zóny je polosoukromý, ale otevřený školní dvůr. Stavba přímo navazuje na stávající budovu školy. Důležitá je blízkost k vodnímu toku Berounky. Nosná konstrukce stavby byla navržena jako železobetonový skelet, kombinovaný systém se stěnami i nosnými sloupy (železobetonovými a ocelovými).

Základní škola v Dobřichovicích

Komenského most v Jaroměři (52)

  • Autor: Mirko Baum, David Jaroš, Vladimír Janata
  • Investor: Město Jaroměř
  • Dodavatel: Společnost Jaroměř
  • Projektant: Excon a.s.

Původní Komenského most z roku 1886 spojoval historické centrum města s tehdy nově organizovaným městským prostorem zvaným Na Ostrově. Byl spojnicí dvou urbanisticky a architektonicky velmi odlišných městských částí, tvořenou příhradovou ocelovou konstrukcí o dvou rozdílných polích s rozdílnou konstrukční výškou. Přestože se jednalo o most šikmý, byla jeho konstrukce provedena jako přímá, pouze krajní konstrukční pole vykazovala atypická provedení pro šikmé uložení na nábřežních opěrách a na právě tak šikmé podpěře mezilehlé. V důsledku různých výšek nábřežních opěr byl most veden v mírném spádu. Přestože se jednalo o jednoduchou konstrukci s poměrně nízkými architektonickými ambicemi, stal se původní Komenského most až do doby svého zániku v červnu 2013 nejen frekventovanou městskou komunikací, ale svou subtilní konstrukcí přirozeně vrostl do městského panoramatu. Obnovení této historicky rostlé situace v limitujících podmínkách daných investičními náklady bylo výzvou vyžadující nejen technickou vynalézavost, ale i určitou architektonickou zdrženlivost a vůli vyvarovat se jak přehnaným modernistickým gestům, tak i retrospektivně-nostalgickým reminiscencím.

Komenského most v Jaroměři

Podzemní komplex v severní části Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi (54)

  • Autor: Michal Hlaváček, Karel Musil, Zdeněk Holek, Ditta Johanovská
  • Investor: Statutární město Mladá Boleslav
  • Dodavatel: Energie - stavební a báňská a.s.

V polovině roku 2008 byla vedením města zadána soutěž na obnovu náměstí, ve které zvítězil ateliér Hlaváček a partner, s.r.o. V první etapě byla základem řešení jižní část – velká volná pěší plocha, kterou lze využívat k různým veřejným a kulturním akcím. V době, kdy tyto akce neprobíhají, je téměř celá plocha řešena jako atraktivní velkoplošná fontána řízená počítačem, která nabízí variace vodních a světelných efektů. Koncept je doplněn čtyřicetimetrovým korytem s řadou vodních hrátek a vzrušujících interaktivních prvků – sochami, které pracují s vodou, přepouštěcími mechanismy stavidel a originálními inovativními skulpturami „vrb”, které umožňují „telefonické” spojení.

Podzemní komplex v severní části Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi

Zvláštní ceny Stavby roku 2015

ABF cena: AIR House v kampusu ČVUT v Praze (57)

  • Autor: ČVUT v Praze, fakulta architektury – Martin Čeněk, Dalibor Hlaváček, Tomáš Durdis, Matúš Ficko, Barbora Janíková, Hana Kasalová, Lucie Kirovová, Eva Kubjátová, Jiří Müller, Kateřina Rottová, Lucie Zemenová
  • Investor: ČVUT v Praze
  • Dodavatel: ČVUT v Praze, Dřevostavby Biskup, s.r.o.
  • Lokalita: Praha

AIR House je energeticky soběstačný experimentální dům, který tým studentů ČVUT navrhl a postavil do soutěže Solar Decathlon 2013. Ve finále soutěže, které se konalo v Orange County Great Park v Kalifornii, získal tým studentů celkové 3. místo. Po návratu z USA slouží dům jako Informační centrum ČVUT přímo uprostřed dejvického kampusu v Praze, aby byl inspirací pro další studenty a u veřejnosti vzbuzoval povědomí a zájem o solární energii a architekturu šetrnou k přírodě.

AIR House v kampusu ČVUT v Praze

SPS ČR cena: WERK ARENA (42)

  • Autor: Ing. arch. Antonín Buchta
  • Investor: HC OCELÁŘI TŘINEC
  • Dodavatel: SYNER, s.r.o.
  • Lokalita: Třinec

Víceúčelová hala WERK ARENA se nachází v ul. Frýdecká 850 v Třinci. Stavba byla zahájena v říjnu 2012, zkušební provoz haly byl povolen v červenci 2014, kolaudace proběhla v říjnu 2014. Celková zastavěná plocha haly činí 10 500 m2, obestavěný prostor činí 141 858,64 m3. Součástí výstavby byly i okolní zpevněné plochy (chodníky, přístupové komunikace a parkoviště) včetně zeleně o celkové ploše cca 29 000 m2 a přípojky a přeložky inženýrských sítí. Celkové náklady činily cca 700 mil. Kč bez DPH.

ČKAIT cena: Rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové (2)

  • Autor: Jaromír Chmelík, spolupráce Bohumil Rusek
  • Investor: Statutární Město Hradec Králové
  • Dodavatel: Sdružení BAK – RenoArt

Bílá věž je nejvyšší stavbou historického jádra Hradce Králové a tvoří významný dálkový orientační bod. Spolu s chrámem svatého Ducha, kaplí svatého Klimenta a bývalou radnicí uzavírá západní frontu V. Vstup do objektu se nachází ve Franušově ulici. Věž využívá stávajících energetický přípojek doplněných o optický kabel. Řešení dopravy v klidu se neměnní a je situováno v prostoru Velkého náměstí.

Bílá věž v Hradci Králové

MPO cena: Kotelna (22)

  • Autor: Ing. arch. Filip Horatschke
  • Projektant: Ing. Jiří Čermál
  • Investor: Akcent Bohemia, a.s.
  • Dodavatel: Moravolen a.s.
  • Lokalita: Železný Brod

Původní stav budovy byl v naprosto nevyhovujícím stavu, přesto byla částečně využívána jako kovářská a zámečnická dílna pro malosériovou výrobu především uměleckých a dekoračních kovových předmětů. Investor pořídil a zrekonstruoval objekt za účelem rozšíření svých podnikatelských aktivit, především o malosériovou výrobu kovaného a zámečnického zboží – zábradlí, bran, mříží, kovového a kovaného nábytku a bytových doplňků (zrcadla, věšáky, stojany na vína, svícny apod.), dále pak o uměleckou tvorbu – výrobu autorského kovového a kovaného nábytku, kovaných zábradlí a bran s důrazem na výtvarnou podobu díla, sochařskou tvorbu a navrhování pro malosériovou výrobu.

Kotelna

Titul Zahraniční stavba roku 2015

AGC Glass Building (Louvain-la-Neuve, Belgie)

  • Autor: Philippe SAMYN and PARTNERS sprl
  • Dodavatel: VAN ROEY nv
  • Investor: AGC Glass Europe S.A.

Budova stojící na pilotách se tyčí nad typickou zvlněnou krajinou Valonského Brabantu. Pod ní je dovedně skryto parkoviště, aby nepřekáželo ve výhledu na park osázený divokými travinami a solitérními duby. Dvě podlaží kanceláří jsou uspořádána kolem místa, kudy vniká do budovy přirozené světlo a kde se nabízí krásný výhled do okolí. Periferní fasády jsou vybaveny lamelovými protislunečními žaluziemi ze skla, které automaticky mění směr podle pohybu slunce na obloze. Jejich plochy zdobené střídavými bílými pruhy nanesenými metodou sítotisku nechávají proniknout do interiéru rozptýlené přirozené světlo. Budova splňuje požadavky kladené na budovy s „nulovou spotřebou energie” (úspory energie, materiály s vynikajícími vlastnostmi, energie z obnovitelných zdrojů,....) a na stupnici BREEAM dosáhla hodnocení Excellent.

AGC Glass Building (Louvain-la-Neuve, Belgie)
¹) Zpracováno z podkladů ABF, a.s.
Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: ABF, a.s., Archiv redakce