Proč je čas chránit energii

Jestliže důsledky globálního oteplování pro mnohé z nás nejsou tím hlavním argumentem pro pořízení kvalitní tepelné izolace, jistě je to alespoň v posledních letech zvyšující se účet za zimní vytápění a letní klimatizaci budov. Při návratnosti kolem čtyř let neznám lépe zhodnocenou investici.

Jestliže důsledky globálního oteplování pro mnohé z nás nejsou tím hlavním argumentem pro pořízení kvalitní tepelné izolace, jistě je to alespoň v posledních letech zvyšující se účet za zimní vytápění a letní klimatizaci budov. Při návratnosti kolem čtyř let neznám lépe zhodnocenou investici.

V květnu rozjel nadnárodní výrobce stavebních izolací Knauf Insulation výrobu ve své nové továrně v Krupce u Teplic. Továrnu vybavenou nejmodernější světovou technologií na výrobu izolací na bázi skelné vlny postavil v rekordním čase necelého roku, investice jej přišla na necelých sto milionů euro. Produkce továrny v Krupce bude pokrývat část německého trhu a prakticky celý region bývalé východní Evropy. Právě zde se očekává rapidní nárůst aplikací u novostaveb i rekonstrukcí v segmentu tepelných izolací.

Izolace budov nejlépe ochrání energii

Jakkoli zmíněné ekologické aspekty používání stavebních izolací ještě významnou část české společnosti nepřivedly k zamyšlení a převažují aspekty ekonomické. Je dobré se v nich alespoň orientovat.

Na prvním místě ve světové spotřebě energie není průmysl ani doprava, ale právě vytápění a klimatizace budov. Jde o zhruba 40 % celosvětově vyrobené energie. S masivní těžbou a využíváním neobnovitelných zdrojů energie souvisí i klimatické změny. Podle různých variant odborných předpovědí má vzrůst nejen průměrná teplota na planetě, ale zvýší se i teplotní výkyvy. Důsledky na zdravotním stavu obyvatel planety a škodách způsobených extrémními klimatickými jevy už počítají pojišťovny a jejich sazby již jdou směrem vzhůru. Cesta k návratu k normálu spočívá v používání obnovitelných a méně škodlivých zdrojů energie, ale především v samotných energetických úsporách. Nejjednodušší a finančně nejefektivnější způsob, jak uspořit energii, je izolace budov.

Návratnost investic do izolací již do čtyř let

Kotle s vysokou účinností a termostaty pomáhají zlepšit efektivnost využití energie v budovách, ale teprve kvalita izolace určuje charakteristiky provozu těchto zařízení snižováním tepelných ztrát. Na rozdíl od ostatních metod zvyšování energetické efektivnosti působí izolace po celou dobu životnosti budovy – neustále snižuje spotřebu energie a zvyšuje pohodlí obyvatel domu.

Například izolace šikmé střechy bytového domu v mírném klimatickém pásmu představuje investici 30 eur na 1 metr čtvereční. Roční úspora energie díky izolaci představuje 7,5 eura na m2 střechy. V tomto případě je doba návratnosti investice čtyři roky a nebo v řeči čísel 25 % p.a. Během třiceti let se tato investice vrátí zpět více než sedmkrát. To odpovídá 225 eurům na m2 střechy. To je návratnost 7,5 eura za každé investované euro!

Izolace z Krupky využívají nejmodernější technologie

Teplo uniká prouděním a vedením skrze zdi a střechu budovy. Izolace z minerální vlny vyrobené ze skleněných vláken zadržují vzduch a zpomalují jeho proudění, čímž snižují tepelné ztráty. Továrna Knauf Insulation v Krupce využívá nejpokrokovější technologie, které umožňují vyrábět vlnu s velmi jemnými a dlouhými vlákny. Díky tomu dochází k maximálnímu zadržování proudění vzduchu a mnohem výraznějším úsporám energie.

Při srovnání nabídky těch nejlepších investičních fondů zjistíte, že se výnos pohybuje v řádu pouhých jednotek procent. Oproti tomu výnos z investice do stavebních izolací se pohybuje řádově výše. Už víte, proč stavebnictví čeká boom aplikací tepelných izolací? Bližší informace o stavebních izolacích Knauf Insulation naleznete na www.knaufinsulation.cz.

Autor: Svatopluk Bartík
Foto: Archiv firmy