Proč stavět rodinný dům s RD Rýmařov?

Co se vyplatí víc? Stavba na klíč, nebo stavba svépomocí? Odpověď není tak jednoduchá. Nic totiž není černobílé a nelze zvažovat pouze finanční stránku. Do celého procesu stavby zasahuje mnoho aspektů, především pak dostatek času, znalosti stavebníků v oboru a v neposlední řadě také trochu toho řemeslného nadání.

Z doslechu od známých a v nejrůznějších článcích se můžete dozvědět, že stavba svépomocí je levnější o tolik a tolik procent. Můžeme však takto paušalizovat? Určitě ne. Stavba svépomocí nespočívá v tom, že si postavíte dům od základů vlastníma rukama. To nedokáže nikdo. Proto kombinujete práce, které zvládnete sami, s pracemi, na které si musíte objednat firmu či řemeslníky. Záleží na vašich zkušenostech, zručnosti a kontaktech. To se pak odráží v konečné ceně domu.

Všechen svůj volný čas najednou věnujete koordinaci dopravy, práce a dodavatelů. Mezitím musíte stihnout stavební přípravu pro řemeslníky, kteří přijedou příští týden. Tedy možná přijedou − nemáte s nimi totiž podepsanou žádnou smlouvu a většina je tak nějak na dobré slovo. Čekají vás desítky telefonátů týdně a neustálé odbíhání z práce. Na stavebním úřadě a na katastru jste častěji než doma. Se stavbou svépomocí se totiž pojí nekonečné papírování, získávání razítek a potvrzení, kopií dokumentů s ověřenými podpisy a odborných posudků.

Rodinný dům LARGO98 s dispozicí 4 + 1

Stavba svépomocí. Možná ušetříte, ale...

A konečně se dostáváme k tvrzení, že za stavbu svépomocí ušetříte. Ano, ale jenom v případě, že všechno půjde jako po másle. Čím více toho zvládnete sami, tím více ušetříte. Pokud však budete řešit nějaké opravy a nedodělky, konečná cena domu se navýší. Je na vás, jak moc si ceníte svého volného času a zda ho chcete po dva roky (někdy i déle) obětovat stavbě domu. Až se tenhle stavební kolotoč zastaví, najednou zjistíte, že jste probděli stovky nocí a protočili daleko více peněz, než jste měli v plánu.

Stavba na klíč. Sledujte, jak váš dům roste

Pro stavbu na klíč se většinou rozhodnou ti, kteří chtějí bydlet rychle a s minimálními starostmi. V RD Rýmařov jsme vám nápomocni již ve fázi výběru domu. Všechno papírování vyřídíme za vás. Už před podepsáním smlouvy vidíte konečnou částku za dům bez víceprací! Nestane se proto, že by se dřevostavba prodražila (na rozdíl od stavby svépomocí). Na všechny materiály a provedené práce máte záruku.

V RD Rýmařov koordinujeme veškeré práce my a zajišťujeme, aby všechno šlapalo jako na drátkách. Konstrukci domu vyrábíme ve vlastních halách. Na ostatní práce vybíráme prověřené dodavatele, s nimiž máme mnohaleté zkušenosti. Známe jejich produkty i to, že dodržují termíny a je na ně spolehnutí. Do nového domu se můžete nastěhovat klidně za měsíc.

Na podobě svého rodinného domu se budete podílet výběrem interiérových prvků, jako jsou obklady, podlahy, vybavení koupelny a podobně. Nemusíte se tak bát, že byste do svého budoucího bydlení nepromítli svůj životní styl.

Důležitá otázka financování

Každá mladá rodina řeší financování svého bydlení. A většina si na něj bere hypotéku. Pokud stavíte svépomocí a bydlíte v pronajatém bytě, musíte počítat každou korunu. Několik měsíců totiž budete platit jak nájem, tak splátku hypotéky. Taková částka se může vyšplhat skutečně vysoko. Zatímco do domu stavěného na klíč se stěhujete už během měsíce. Tento problém tedy řešit nemusíte.

Rada na závěr

Jste stále nerozhodní, zda si pořídit dům na klíč, nebo jít do stavby svépomocí? Prohlédněte si třeba naše reference a rozhovory s těmi, kteří už bydlí. A popovídejte si i s těmi, kteří právě svépomocí staví nebo se nedávno nastěhovali. Sami si pak určete, po které cestě byste se raději vydali.

Více informací najdete na stránkách www.rdrymarov.cz.

¹) Redakční úprava Jitka Shrbená

Fotogalerie

Autor:
Foto: Archiv firmy