Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Produkty značky Junkers v programu Nová Zelená úsporám 2014

Dne 1. dubna 2014 odstartoval příjem žádostí o dotace v programu Nová Zelená úsporám. Zmíněný program je zacílen na snižování emisí skleníkových plynů, zlepšení stavu životního prostředí a dosažení úspor energie prostřednictvím snížení energetické náročnosti budov, podpory výstavby domů s velmi nízkou energetickou náročností a efektivním využíváním zdrojů energie.

Především v podprogramu zaměřeném na rodinné domy nabízí značka Junkers rozšířenou nabídku výrobků s uděleným SVT kódem.

Kondenzační plynové kotle CerapurComfort

Jsou to především kondenzační plynové kotle řady CerapurComfort splňující ty nejnáročnější požadavky na čistotu spalin, účinnost (využití zařízení) a provozní náklady. Kotle dosahují normovaného stupně využití až 109 % a díky obzvlášťě nízkým emisím jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí. Jejich elektronicky řízené úsporné čerpadlo umožňuje přizpůsobení se v provozu měnícím hydraulickým odporům topných okruhů a specifické nastavení chodu čerpadla v režimu ekvitermní regulace. Výkon čerpadla se přizpůsobí skutečné potřebě, a tím dodatečně šetří elektrickou energii. Jedná se o typy plynových závěsných kondenzačních kotlů ZSBR 16-3 A (modulovaný výkon od 3,3 do cca 16 kW) a ZSBR 28-3 A (modulovaný výkon od 6,4 do cca 28 kW), určené pro vytápění, případně při propojení s nepřímo ohřívanými zásobníky i na ohřev teplé vody. Tyto kotle se se svými parametry řadí mezi nejúspornější, nejspolehlivější a nejtišší na našem trhu.

Kondenzační plynový kotel řady CerapurComfort

Solární kolektory

Díky elektronické řídicí jednotce Bosch Heatronic® Ize navíc kondenzační kotle optimálně propojit í se solárními kolektory Junkers. Dotaci je možné čerpat jak na deskové kolektory FKC – 2 S pro obvyklou svislou instalaci nebo FKC – 2 W pro vodorovnou instalaci, tak i na trubicové vakuové kolektory VK 140-1/VK 280-1 se 6 nebo 12 jednoduše vyměnitelnými trubicemi pro náročnější instalace.

Zajímavé pro program Nová Zelená úsporám jsou především cenově zvýhodněné solární sety obsahující komplet potřebný k instalaci na šikmou nebo plochou střechu. V základním provedení je dodáván solární set Solar paket Basic, určený pro rozšíření stávající otopné soustavy o zařízení k solární přípravě teplé vody. Součástí dodávky jsou příslušné kotvicí a instalační prvky, čerpadlová stanice AGS-5 a solární zásobník SK 290-5 Solar. Úsporný provoz zajišťuje regulace TDS 100, která je kombinovatelná s řadou starších topných zařízení.

Tyto pakety mohou být dále rozšířeny o vybrané kondenzační kotle z nabídky Junkers, včetně výše uvedeného kotle CerapurComfort (Solar paket Comfort 16 FKC). Vysokou kvalitu solárních kolektorů potvrzuje udělení mezinárodně uznávané značky Solar Keymark.

Plochý kolektor FKC pro svislou instalaci

Tepelná čerpadla vzduch/voda

Dalším výrobkem, kterým se Junkers prezentuje v dotačních programech je řada tepelných čerpadel vzduch/voda SAO schopných provozu do –20 °C. Výkony a topné faktory těchto tepelných čerpadel jsou na vyspělých trzích obvyklé, ale málokdo ví, že byla vyhodnocena nezávislým testováním nejtiššími tepelnými čerpadly na německém trhu. Tichý chod umožňují konstrukční prvky čerpadel: konstrukce ventilátorů, inteligentní tlumení vibrací, účinná zvuková izolace a protihlukové kryty. Samozřejmostí a nezbytností je pak splnění podmínek kvality evropské asociace tepelných čerpadel EHPA (European heat pump association). Venkovní tepelné čerpadlo lze propojit buď s vnitřní jednotkou ACM (kompaktní tepelná centrála s integrovanou ekvitermní regulací, zásobníky a všemi potřebnými komponenty) nebo přímo se samostatnou regulací SEC10 a vhodnými zásobníky v domě.

Více informací o uvedených produktech a jejich SVT kódy naleznete na www.junkers.cz.

Vzduchové tepelné čerpadlo Supraeco SAO s vnitřní jednotkou ACM Combi Modul

Tab. 1: Tepelná čerpadla vzduch/voda SAO

TypVýkonTopný faktor
SAO 85-18,5 kW3,65 při A2/W35 dle EN14511
SAO 110-111,5 kW3,61 při A2/W35 dle EN14511
SAO 130-113,5 kW3,59 při A2/W35 dle EN14511

Autor: Ing. Pavel Kvasnička
Foto: Archiv firmy