Profesionální ventilační hlavice LOMANCO

Na českém trhu se objevil v poslední domě nespočet různých druhů ventilačních hlavic. Jako první do země byly dovezeny originální ventilační turbíny LOMANCO z USA v roce 1996. Tyto turbíny se také nejvíce po českých stavbách rozšířily a i přes nemalou konkurenci se drží na prvním místě.

Důvodem dovozu a následného použití turbín LOMANCO bylo zajištění beznákladového a bezstarostného odvětrání střešních plášťů, různých výrobních a skladovacích objektů a v neposlední řadě bytových jednotek.

Co to vlastně je profesionální ventilační hlavice LOMANCO často označovaná ve zkratce jako VH Profi – LOMANCO?

Rotační hlavice

Jedná se o důmyslné zařízení, které slouží k odvětrávání bez potřeby elektrické energie. Skládá se z rotační hlavice s 21 speciálně natvarovanými lopatkami s odvodňovacími drážkami. Tyto odvodňovací drážky mají důležitý význam pro samotnou účinnost hlavice. Slouží nejen k odvodu vody mimo hlavici, ale současně významně napomáhají zvýšenému výkonu. Snad proto patří tyto turbíny mezi nejvýkonnější na trhu.

(Zde bychom rádi upozornili na turbíny, které se v ČR také prodávají, ale tyto speciálně lisované odvodňovací drážky nemají a proto nemohou garantovat 100% vodotěsnost. Tyto hlavice by ve Spojených státech, kde jsou turbíny extrémně prověřovány přírodními vlivy, zřejmě neměly šanci uspět.)

Patentovaná ložiska

Další důležitou součástí hlavice jsou dvě speciální patentovaná ložiska vyrobená z DuPond Delrin®, obecně řečeno z teflonu. Důvod proč je zalisováno v teflonu je jednoznačný a vychází z jeho základní vlastnosti a tou je dokonalá stabilita mechanických vlastností nezávisle na okolní teplotě. DuPond Delrin® má především nízký koeficient tření, rozměrovou stabilitu, vysokou pevnost a tuhost, rázovou houževnatost a především vysokou odolnost vůči únavovému lomu i při nízkých teplotách. Navíc je ložisko plněné trvalou náplní na bázi Turcon®, což zlepšuje třecí charakteristiky a tím se zvyšuje odolnost proti opotřebení a celková účinnost ložiska. Jen takové ložisko dokáže garantovat dlouhou životnost a přitom naprosto nulovou údržbu po desetiletí.

Uvědomme si, že na střeše se během roku pohybují teploty v rozmezí -30 až 80 °C, což je rozpětí přes 100 °C a to již dokáže kvalitu ložisek pořádně prověřit.

Jedná se proto o naprosto jedinečný prvek turbíny LOMANCO, který žádný jiný výrobce na světě nepoužívá. Životnost ložiska je díky vynikajícím třecím vlastnostem teflonu neomezená a není potřeba ho po celou dobu životnosti rámu měnit. Což je významný náskok proti jiným výrobkům, které tím, že nabízí možnost výměny ložisek, dávají jasně najevo o jakou kvalitu a životnost jejich ložisek se jedná.

LOMANCO zajistí bezproblémovou funkčnost po dobu více než 50 let. Tato doba není smyšlená, ale je garantovaná oficiálními testy prováděnými od roku 1956 v USA. Například v některých státech je dávána na VH LOMANCO doživotní záruka při některých způsobech použití a to už je co říct. Může snad jiný výrobce dokládat svoji životnost na skutečných realizacích provedených v šedesátých letech minulého století?

Turbína LOMANCO v černém provedení

Nejčastější příklady použití

 • Odvětrání průmyslových objektů
 • Odvětrání zemědělských objektů
 • Odvětrání výrobních a skladovacích objektů
 • Odvětrání střešních plášťů jedno či více plášťových střech
 • Odvětrání půdních prostor – omezí přehřátí objektu, sníží tepelné zatížení
 • Odvětrání bytových domů
Rotační hlavice se skládá s 21 speciálně natvarovaných lopatek s odvodňovacími drážkami

Hliníková konstrukce

Aby však celá rotační hlavice kvalitně odvětrávala, vyžaduje pevnou a přitom lehkou konstrukci. LOMANCO je celé vyrobeno jen a pouze z celohliníkového rámu. Hliník garantuje minimální hmotnost a boční tuhost rámu zvýrazněnou profilováním. Dojde tak k odlehčení ložisek a významnému prodloužení životnosti a odolnosti oproti jiným materiálům.

Nové ventilační hlavice Lomanco BEB14 s venkovní zpevněnou konstrukcí jsou otestovány na neuvěřitelnou rychlosti větru přes 238 km/hod. To dokládá naprosto vyvážený systém, který je odolný silným povětrnostním podmínkám. Takže v českých podmínkách pracují turbíny LOMANCO na nižším než 50 % zatížení, což se významně projevuje na ojedinělé životnosti.

Pod rotační hlavicí je stavitelný kloub, který pootáčením dokáže docílit sklonu 0 až 45°, což je pro většinu střech zcela vyhovující.

Turbíny a jejich výkony

Typově se dodávají turbíny o velikostech 203 mm, 305 mm a 356 mm. Turbína BIB14 o průměru 356 mm je jednoznačně nejprodávanější turbínou na českém trhu. Důvodem je vynikající poměr mezi výkonem a cenou. BIB14 má oproti BIB12 (průměru 305 mm) o 37 % vyšší výkon a přitom je cena jen o 3 % vyšší.

Nejvyšší výkon turbíny LOMANCO BIB14 je při rychlosti větru 10,2 m/s a při otáčkách 315 ot/hod ověřených 1156,3 m3/hod a Pstat, max = 54 Pa. Zkoušky byly provedeny v VVÚU Radvanice. Proč tedy nemít tuto nejvýkonnější hlavici? Lomanco garantuje stabilně nejvyšší výkon a především absolutní bezstarostnost...

Turbíny LOMANCO na šikmé střeše výrobní haly

Proč si vybrat LOMANCO aneb co nenajdete u jiných ventilačních turbín

 • DuPond Delrin® unikátní nosný rám ložisek
 • Kuličky z nerezové oceli 200 Grade 302 serie
 • Celohliníkovou konstrukci
 • Plně opracované dráhy ložiska, ne pouze lisované
 • Turcon – permanentní lubrikant
 • Samomazací Turcite pouzdro ložiska
 • Ultrazvukem svařované víko ložiska
Turbína na ploché střeše

Upozornění

Výrobce LOMANCO nevyrábí ventilační turbíny s pomocným elektrickým ventilátorem, protože musí garantovat nejvyšší odolnost proti povětrnostním vlivům a především životnost po desetiletí. Instalací elektromotoru by došlo k narušení stability systému, turbína by ztratila svůj základní význam použití a to provoz zcela bez nákladů, bez údržby a navíc by se instalací motoru zatížila konstrukce a došlo by k extrémnímu zkrácení životnosti a to rozhodně LOMANCO nemůže dopustit.

Kombinace s motorem má jediný přínos pro garantovaný minimální výkon při bezvětří, ovšem následně má nespočet nevýhod a hlavně by to znamenalo krok zpět z hlediska ekologie a to je nepřípustné. Vezmeme-li v úvahu, že se v ČR objevuje naprosté bezvětří přibližně ve 2 % z roku, jedná se o zanedbatelnou dobu a tudíž jednoznačně převládají výhody klasických turbín proti kombinaci motor/ vzduch. Navíc i cena jasně hovoří pro turbíny klasické.

Pokud zákazník vyžaduje garantovaný vysoký výkon ventilace, doporučujeme mu použití klasického elektrického ventilátoru, který jej dokáže zajistit a je tomu plnohodnotně uzpůsoben. Musí pak ovšem počítat z vyššími náklady na provoz a údržbu. Kombinace turbíny s motorem není přínosná ani pro panelové domy, protože přínos motoru o malém výkonu je zanedbatelný a stejně si lidé nakonec musí do bytu usadit malé ventilátory, aby se docílilo nadstandardního odvětrání. Takže ani z tohoto hlediska není kombinace vhodná, proto jej LOMANCO nevyrábí.

Autor: Ing. Radim Otýpka
Foto: Ing. Radim Otýpka