Program Geberit – Public - ideální řešení pro veřejné prostory

Úroveň hygienického zařízení veřejných budov, ať už se jedná například o restaurace, hotely, administrativní budovy, benzinové stanice, letiště apod., může být pro řadu jejich návštěvníků spojena přinejmenším s nepříjemnými pocity. I tato oblast je poznamenána nejrůznějšími kulturními vlivy, přesně podle rčení »jiný kraj jiný mrav.« Stav těchto zařízení lecos napovídá nejen o samotných majitelích či provozovatelích, ale na druhou stranu i o samotných návštěvnících, kteří po sobě někdy dokáží zanechat pěknou spoušť.

I tyto veřejné prostory mohou působit reprezentativně, a to prostřednictvím programu Geberit – Public. Přední výrobce zdravotně technických instalací, švýcarská firma Geberit, neustále inovuje své výrobky a přichází na trh stále s něčím novým. Na jaře nás o tom přesvědčila prostřednictvím novinky v podobě předstěnového instalačního systému Jádrofix, vyvinutého speciálně pro použití v rekonstruovaných bytových jádrech panelových domů. Uplynulo sotva půl roku a Geberit je tu opět s několika novinkami, tentokrát právě ze zmiňované oblasti Geberit – Public, která zahrnuje kompletní vybavení veřejných prostor od rozvodů vody, sifonů, instalačních systémů, dělících stěn mezi pisoáry až po umyvadlové baterie a splachovače pisoárů. A právě dvě posledně jmenované skupiny, tedy umyvadlové baterie a splachovače pisoárů, se dočkaly nejen nového designu, ale především inovace po stránce technické.

Umyvadlové armatury

Umyvadlové baterie můžeme rozdělit podle způsobu ovládání v zásadě na dva typy, a to buď pneumatické nebo bezdotykové.

Pneumatická samouzavírací baterie WT 26 je díky své masivní konstrukci vhodná do vysoce zatížených prostor. Baterie se vyrábí v provedení buď se směšovačem pro nastavení požadované teploty vody nebo bez něj. Jednoduché ovládání probíhá pomocí stlačení vrchní části baterie.

Bezdotyková baterie WT 60 je představitelkou komfortní, hygienické a především vysoce úsporné baterie. Elektronické čidlo umístěné ve výtokovém rameni baterie je uvedeno do provozu až po instalaci baterie sejmutím ochranné pásky. Baterie se po instalaci doslova seznámí s prostorem a zaručuje maximální úsporu vody. Napájení probíhá pomocí litiové baterie s dlouhou životností. Stejně jako pneumatická i bezdotyková baterie je vyráběna v provedení se směšovačem teplé a studené vody nebo bez něj.

Při vývoji obou baterií byl kladen značný důraz na kvalitu použitých materiálů, které musí během svého života absolvovat bezpočet cyklů, ale také na odolnost proti případnému setkání s vandaly.

Ovládání splachování pisoárů

Automatické splachování pisoárů se dnes ve většině případů stává již standardním vybavením. Ty tam jsou nejrůznější mechanické splachovače, na jejichž použití se občas i jaksi zapomnělo.

Moderní ovladače splachování dnes neplní pouze jednu jedinou funkci splachování, ale podle typu a ceny nabízí i další nadstandardní funkce a režimy. Ty nejluxusnější z nabídky firmy Geberit nabízejí například režim pro čištění pisoáru, servisní režim, ve kterém je možnost nastavení intervalu spláchnutí, doba spláchnutí a interval oplachu, kdy se pisoár při delším nepoužívání (zhruba několik hodin) sám opláchne a vyčistí. Všechny tyto funkce jsou navíc nastavitelné pomocí dálkového ovladače. K ojedinělým funkcím patří například i tzv. dynamické splachování, kdy se podle aktuální frekvence splachování automaticky sníží nebo naopak zvýší spotřeba vody. Krycí deska systému je zhotovena z ocelového lakovaného odlitku s povrchovou úpravou v bílé barvě nebo v matném chromu. Nově uvádí Geberit i jednodušší variantu automatického splachovače, který disponuje menším počtem ovládacích režimů a jeho čelní, pohledová krycí deska je vyrobena z plastu. Elektronické ovladače mohou být připojeny přímo k elektrické síti, ale z hlediska nezávislosti instalace je nejčastěji využíváno napájení bateriové.

Poslední novinkou, o které se zmíníme, je automatické ovládání splachování tzv. na omítku. Oproti výše uvedeným podomítkovým ovladačům splachování lze tento typ umístit pomocí přechodek přímo na omítku prakticky bez žádných stavebních úprav. Přívod vody může být veden buď shora nebo zezadu a napájení je vzhledem k absenci stavebních zásahů opět bateriové. I v tomto případě je použit robustní a především kvalitní materiál zaručující dlouhou životnost ovladače.

Moderní a především hospodárné výrobky programu Geberit – Public představují spolu s příjemným designem a spolehlivostí špičku v daném oboru. Poradenský servis firmy Geberit, rozmístěný po celé republice, navíc sleduje každou zakázku od projektu až po instalaci s cílem zajistit vždy nejvhodnější řešení.

Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy