Program sanačních malt a omítek Knauf nezklame

Uvedení stavebních konstrukcí zasaženými ničivými povodněmi do původního funkčního stavu je specifickým sanačním zásahem. Pokud velká voda nenarušila základní statickou funkci či pokud se tuto funkci podařilo obnovit, spočívá další postup především ve vytvoření podmínek pro rychlé vysoušení zdiva při co nejrychlejším obnovení požadované pobytové pohody. Zde hrají velkou roli sanační malty a omítky.

Zatopené části zdiva musí být po opadnutí vody a nezbytném úklidu bahna a hrubých nečistot řádně prohledány, zejména musí být ověřena těsnost spodních izolací a případné zdroje pronikání vlhkosti do zdiva odstraněny. Pokud tomu nebrání velmi vážné důvody, obecně se doporučuje odstranit starou omítku, která v důsledku zaplavení povrchovou vodou omezeně plní svoji funkci, je pravděpodobně kontaminována nebezpečnými nebo nežádoucími mikroorganismy a může být také dlouhodobým zdrojem zápachu. To platí pro omítku jak z vnější, tak z vnitřní strany, i když s různými prioritami: u vnitřních omítek bude na překážku zejména zápach a mikrobiální kontaminace, u vnějších zase ztráta difúzní propustnosti pro vodní páru následkem ucpání systému pórů a mikroprůduchů v omítce, čímž se podstatně zpozdí vysoušení zdiva, které po většinu roku probíhá pouze odparem směrem ven. V obou případech vadí samozřejmě také kosmetické vady omítky po opadnutí vody.

Po odstranění zaplavené omítky (včetně suché omítky v dostatečné výšce nad čarou ponoru) se holé zdivo nechá oschnout až na vlhkost kolem 10 %, potom se doporučuje provést desinfekční nátěr s dlouhodobým účinkem (viz např. článek Nátěry pro krásu, eleganci a také zdraví omítek a fasád na jiném místě tohoto časopisu) a nakonec se aplikují tzv. sanační omítky. Ty obsahují velké množství vzduchových otevřených pórů, které umožňují prostup vodní páry ven a zachycují případné vykrystalizované soli, aniž by se dostaly na povrch omítky. Ten pak zůstává dlouhodobě neporušen. Je tedy zřejmé, že sanační omítky mohou být velmi účinným pomocníkem při rekonstrukcích záplavami postižených objektů.

Sanační omítky představují jedny z nejdůmyslnějších výrobků v celé oblasti omítání a povrchových úprav zdiva. Je tedy vhodné poohlédnout se při jejich výběru na výrobky prověřené praxí od výrobců s velkými zkušenostmi. Velkou míru jistoty dávají zákazníkům sanační malty Knauf, které v krátkém přehledu představujeme

Kompletní program sanačních malt Knauf

MCO – 1

Tato sanační odvlhčovací omítka určená pro vnitřní a vnější použití (vyjma soklů) je určena pro ruční omítání při opravách vlhkého a solemi poškozeného zdiva. Velká porozita (důsledek vysokého obsahu póru v čerstvé maltě – min. 35 % obj.) a nízký difúzní odpor dávají omítce vysokou funkčnost. Omítka účinně odpařuje vodu ze zdiva do okolí. Zároveň v sobě ukládá s vodou přicházející soli, a brání tak vzniku výkvětu na jejím povrchu. Zrnitost omítky je do 1,2 mm, orientační vydatnost na pytel (40 kg) je cca 1,4 m2 omítky tloušťky 20 mm.

MCO – 2

Sanační omítka se zvýšenou přídržností určená pod omítku MCO –1 na kamenné či smíšené zdivo. Zrnitost omítky je do 2 mm, orientační vydatnost na pytel je (40 kg) je cca 6 m2.

MOJ

Sanační odvlhčovací štuk určený jako možná povrchová úprava omítky MCO – 1. Zrnitost je do 0,6 mm, orientační vydatnost na 1 pytel (40 kg) je cca 10 m2 štukové omítky.

CS – 30

Cementová sanační těsnící malta určená pro přichytávání elektroinstalace na zdech. V žádném případě pro účely nesmí být použita sádra, která táhne vodu. Zrnitost 0,6 mm.

MHV – 1

Hydrofobizovaná sanační omítka určená pro ruční omítání vnějších soklů stavebních objektů, opěrných zdí apod. Zvýšená hydrofobita a snížená kapilární nasákavost zvyšují její odolnost proti srážkové vodě a solím. Zrnitost omítky je do 1,2 mm, obsah vzduchových pórů je 25 %. 1 pytel (40 kg) je pro zhotovení 1,3 m2 omítky při tl. 20 mm.

VHO

Hydrofobizovaná sanační vyrovnávací omítka pro ruční omítání a vnitřní i vnější použití pod omítku MHV – 1, nebo MCO - 1. Je určena k vyrovnání nerovností podkladu. Zrnitost je 4 mm, vydatnost na 1 pytel (30 kg) je 1,4 m2 omítky při tl. 20 mm.

MST – 1

Cementová hydroizolační omítkovina použitelná do vnitřního i vnějšího prostředí. Je vhodná k utěsnění stavebních konstrukcí i proti spodním a tlakovým vodám, a to i v negativním tlaku. Je vhodná např. pod obklady, omítky na stěny jímek, nádrží septiků, kanálů, na základy apod. Zrnitost do 0,6 mm, orientační vydatnost na 1 pytel (25 kg) je cca 1,85 m2 omítky tl. 1 mm. 
Autor: Ing. Jana Tulachová
Foto: Archiv firmy