Projekt systému jakosti ČKAIT podle ČSN EN ISO 9001/2

Stále častěji se dodavatelé stavebních prací a služeb setkávají ve výběrových řízeních s požadavkem na prokázání certifikovaného systému jakosti ve firmě. Je tomu tak např. v oblasti stavby pozemních komunikací, železničních koridorů, u stavebních zakázek MNO. Nově byl tento požadavek zakotven také v oblasti státních programů podpory bydlení – v nařízení vlády č. 384/2000 Sb., kterým se stanoví podmínky státní finanční podpory oprav, modernizací nebo rekonstrukcí bytových domů postavených panelovou technologií.

Systém řízení jakosti podle norem řady ISO 9000 znamená vnesení řádu a pevných pravidel do běžných pracovních postupů ve vnitřní struktuře podniku. Popisuje (dokumentuje) jednotlivé postupy a zachovává je tak i v případě změny zaměstnanců. Vyžaduje respektování předpisů, norem a pravidel, vedení záznamů. Na druhé straně přináší zavedení systému jakosti pro firmu vyšší náklady a velké množství rutinní práce.
Projekt systému jakosti ČKAIT má dvě etapy. V první etapě (v roce 1999) byly řešeny základní podmínky, formy a procedury fungování projektu a byl zpracován metodický materiál pro zavádění systému jakosti v malých projektově inženýrských firmách. V rámci prací na druhé etapě projektu (první polovina roku 2000) byl zpracován metodický podklad pro malé a střední dodavatelské stavební firmy, jejichž představitelem je rovněž autorizovaná osoba.

Projekt systému jakosti ČKAIT se zabýval čtyřmi základními okruhy problémů:
1.
Příprava podkladů a vzorové dokumentace pro zpracování příručky a směrnic konkrétní firmy zavádějící systém jakosti. Práce s podklady a využití rutinních předloh přináší výraznou úsporu času. Podklady je nutno uzpůsobit na konkrétní podnikatelské, organizační a personální podmínky firmy, která o zavedení systému jakosti usiluje. Veškeré materiály, které jsou k dispozici uživatelům zapojených do projektu, se předávají jako podklady v elektronické formě (CD nosič), a slouží pro zpracování vlastní verze dokumentace systému jakosti, předkládané certifikačnímu orgánu. Konečná verze podkladů vznikla jako průnik řešení a připomínek zpracovaných řešitelským kolektivem a zkušeností s jejich aplikací.
2. Uzavření smlouvy o spolupráci při zajištění certifikace s certifikačními orgány.
3. Vytvoření sboru tzv. interních auditorů ČKAIT.
4. Realizace pilotních projektů ve smluvních firmách a zpřístupnění jejich dokumentace a zkušeností z vlastního postupu certifikace.
Následně byl v rámci praktického užití výstupů řešen i úkol poradenské činnosti a servisu pro všechny zájemce o vstup do systému. Postup zavádění systému jakosti byl vyvinut v úzké spolupráci a návaznosti na materiály Bavorské komory stavebních inženýrů. Jeho konečná podoba vznikla  na základě postupně získávaných zkušeností, průběhu oponentace i diskuze v rámci řídící skupin.
Systém je určen pro vybrané typy firem, které se vyskytují v převažující míře na našem trhu. První etapa projektu je určena malým projektovým a inženýrským firmám, s minimálně 5 a maximálně 50 pracovníky ve vlastní projektové a inženýrské činnosti. Druhá etapa se týká malých a středních stavebních firem, alespoň se 3 pracovníky THP ve vedení firmy a obratem 10 – 100 mil. Kč vlastní stavební výroby. Systém je tvořen jako stavebnice a umožňuje zpracovat dokumentaci systému jakosti pro firmy s rozmanitou a kombinovanou činností. V obou případech se předpokládá, že autorizované osoby jsou buď přímo majiteli, nebo členy statutárních orgánů těchto firem.

Kompletní podkladový materiál systému jakosti ČKAIT zahrnuje:
01.01 Příručka jakosti
pro malé projektově inženýrské firmy obsahující zpracování všech 20 prvků systému jakosti podle ČSN EN ISO 9001/2.
01.02 Příručka jakosti pro malé a střední dodavatelské firmy obsahující zpracování všech 20 prvků systému jakosti podle ČSN EN ISO 9002.
Předpisy zabezpečování jakosti upravující vybrané prvky k příručce jakosti včetně všech příloh
. První etapa v úrovni aktualizace k 31. 12. 1999 (do konce roku aktualizace k 31. 12. 2000)
02.01 Tvorba a změny předpisů jakosti
03.01 Smluvní agenda
04.01 Návrh a vývoj (pouze pro ISO 9001)
05.01 Spisový a archivační řád
06.01 Subdodavatelé
09.01 Projektová dokumentace
09.02 Inženýrská činnost
13.01 Řízení jakosti
Druhá etapa v úrovni aktualizace k 30. 9. 2000
02.02 Tvorba a změny předpisů jakosti
03.02 Smluvní agenda
05.02 Spisový a archivační řád
06.02 Nakupování subdodávek
06.03 Nakupování materiálu
08.01 Identifikace a skladování materiálu
09.03 Realizace staveb
13.02 Řízení jakosti
Návod pro zavedení příručky řízení jakosti v projektově inženýrské kanceláři – Materiál Bavorské komory stavebních inženýrů.
Příručka řízení jakosti členění podle 20ti prvků řízení jakosti – Materiál Bavorské komory stavebních inženýrů.
Dva vzorové pilotní projekty zavedení systému jakosti:
• firma pro projektování a inženýring inženýrských sítí (30 pracovníků);
• firma v kombinaci projektově inženýrské a dodavatelské činnosti (30ti pracovníků); postupně budou doplňovány další pilotní projekty podle stavu jejich dokončení.
Demo verze řídicího programu »Zakázka«, který obsahuje prvky řízení zakázky z hlediska jakosti. Uplatnění vlastního programu je věcí samostatného smluvního vztahu.

Smluvní ujednání s certifikačními orgány
Na základě výběrového řízení a následného jednání uzavřela ČKAIT Smlouvu o spolupráci se třemi certifikačními orgány, u nichž se firma ucházející se o certifikaci přihlásí. Smluvními partnery jsou: Technický a zkušební ústav stavební Praha, VÚPS – Certifikační společnost Praha a Qualiform Brno.
Smlouva řeší vzájemnou spolupráci, postup a úkoly ČKAIT v rámci procesu přípravy, postup a úkoly certifikačních orgánů v rámci procesu certifikace, postavení a úkoly týmu interních auditorů ČKAIT, péči o další údržbu a rozvoj projektu a způsob stanovení ceny.
Při ujednání o cenách se vycházelo z platných ceníků certifikačních orgánů, které jsou aplikovány při spodní hranici. Cena je součástí smluvního ujednání firmy s certifikačním orgánem; smluvní ujednání se řídí konkrétními podmínkami firmy. Při optimálním stavu přípravy a využití podkladových materiálů se jako orientační údaj o ceně uvádí u projektových a inženýrských firem výše uvedené velikosti rozmezí 40 000 až 60 000 Kč za vlastní certifikaci, cca 25 % z této ceny za roční dozor nad certifikovaným systémem jakosti firmy. U malých a středních dodavatelských stavebních firem dosahujících obratu 10 – 100 mil. Kč v rozmezí 40 000 – 100 000 Kč s tím, že cena narůstá za každou další certifikovanou činnost (např. výrobu prefabrikátů, specializaci řemesel apod.). Vzhledem k rozmanitosti činností, které se ve firmách vyskytují, i vzhledem podmínkám vlastní certifikace, se ustoupilo od původního záměru pevných smluvních cen, předpokládá se jejich oscilace kolem doporučených hodnot.
Každý certifikační orgán uzavírá s firmou samostatný smluvní vztah na základě svých podmínek certifikace a do tohoto vztahu ČKAIT nevstupuje.

(Pokračování v příštím čísle.)

Autor: Ing. Vladimír Blažek, CSc.
Foto: -