Proměny památkově chráněné budovy SPŠ stavební v Liberci

Liberecká průmyslová škola byla zřízena již v roce 1876 v budově čp. 460-I na nynější Masarykově třídě. Pod společným ředitelstvím tu byla současně otevřena vyšší průmyslová škola, dělící se na stavitelskou, strojnickou a chemickou, dále mistrovská škola rovněž s oddělením stavebním, strojním a chemickým.

Za dlouhou dobu svého trvání prošla škola mnohými proměnami, včetně složité a náročné rekonstrukce. V současné době poskytuje SPŠ čtyřletá denní studia, ukončená maturitní zkouškou v oborech Stavebnictví a Geodézie.

Z historie školy

Ve školním roce 1953–54 se škola osamostatnila a přestěhovala se do objektu bývalé budovy učňovské školy na Sokolovském náměstí. To je rozhodující mezník v osudu staré budovy, zařazené do seznamu památkově chráněných objektů jako jedinečný doklad klasicistní výstavby v Liberci. K tomuto rozhodnutí přispěla nepochybně i skutečnost, že budovu ohrožovaly čím dál nebezpečnější trhliny ve zdivu a že se tedy předpokládalo, že stavební škola je jediná schopná se s tímto stavem vypořádat. Situace se podstatně zhoršila při budování krytu pod Sokolovským náměstím, kdy otřesy způsobené odstřelem hornin rozrušily staré zdivo natolik, že se na mnoha místech objevily nové trhliny budící ty nejvážnější obavy.

Svou životaschopnost a odbornou úroveň projevila stavební průmyslová škola pod vedením ředitele Ing. Jana Tauše zahájením obdivuhodných a odvážných stavebních akcí, prováděných svépomocí v akci Z, k záchraně objektů školy a k zlepšení podmínek pro vlastní výuku. Jednou z prvních staveb byla v letech 1959–1960 přístavba tělocvičny k učebnímu traktu podél ulice Heliova. Dispozičně i konstrukčně značně náročná stavba byla provedena v poměrně krátké době, přihlédneme-li ke způsobu výstavby a k obtížím při zakládání přímo nad štolou tunelu. Kromě menších zajišťovacích prací navazujících na předcházející podobné zajišťovací akce prováděné na učebním traktu již koncem 19. století se v letech 1962–1963 uskutečnila přístavba šaten, rok nato výstavba dílen situovaných v nádvoří mezi tělocvičnou a přední budovou. Během zimy 1963–1964 došlo k destrukci záchodové části v traktu učeben. Zdálo se, že osud přestárlé budovy je zpečetěn. Protože se ani v této kritické situaci nenašla v žádném stavebním podniku volná kapacita na řešení havarijního stavu, bylo nutno se opět spolehnout na vlastní síly.

Společným úsilím vyučujících a studentů se podařilo zabránit rozpadávání školy a přitom získat ještě další prostory kabinetů. Rozvoj školy však nutně vyžadoval zřízení některých speciálních učeben a laboratoří. Bylo třeba uvažovat o další přístavbě. Do této situace vpadla snaha po záchraně dřevěných Valdštejnských domků ve Větrné uličce sousedících na západní straně s bývalým Appeltovým domem. Tyto tři domky zůstaly jakoby nedopatřením jako jediní pamětníci stavebnictví ze 17. století. Jednalo se rovněž o objekty památkově chráněné a již od roku 1945 se projevovala snaha po jejich záchraně a vhodném využití. Během diskusí „co s nimi” se propadla zadní část obou domků přiléhajících ke škole, takže hrozilo jejich zřícení. Bylo proto navrženo sejmutí památkové ochrany, odstranění zbytků domků a tím i uvolnění plochy pro zamýšlenou přístavbu nového křídla školy.

Pokus o záchranu nejcennější části domků, předních štítů s loubím, vzala na svá bedra stavební průmyslová škola, třebaže si tím značně ztížila provedení plánované přístavby, vedena snahou zachovat tento jedinečný dokument minulosti Liberce i pro další generace. Po jednáních se zástupci památkové péče a na ministerstvu kultury v Praze se podařilo docílit souhlasu s napojením zbytku domků na hmotově jednoduchou stavbu nového křídla školy a jejich využití pro potřeby školy. V roce 1976 byla dokončena výstavba I. etapy přístavby a v témže roce skončila i úplná rekonstrukce zbytků Valdštejnských domků, v nichž vznikly kabinety a depozitáře přímo přístupné z chodby nového učebního traktu. I když provedená záchrana předních částí Valdštejnských domků se nemusí jevit z hlediska čistě památkářského jako zcela rigorózní, díky iniciativě pracovníků průmyslové školy stavební se tak podařilo v hodině dvanácté zachovat alespoň jejich nejcennější část uplatňující se při pohledech ze Sokolovského náměstí. Zůstaly jednou z nejvíce navštěvovaných a obdivovaných pamětihodností Liberce.

Úryvek z díla Liberecké domy © 1995 Ing. arch. Svatopluk Technik, čestný občan města Liberce.

Střední průmyslová škola stavební v Liberci

Současnost a budoucnost školy

V současné době dále vzděláváme mladé stavbaře v klasických i novodobých technologií stavebnictví. Dále udržujeme a zvelebujeme naši školu, na kterou jsme pyšni. Několikrát do roka pořádáme den otevřených dveří, kde se s naší školou mohou seznámit všichni zájemci o studium a jednou v roce na „Den evropského dědictví” otevíráme interiéry Valdštejnských domků široké veřejnosti. Při poslední příležitosti navštívilo v září loňského roku naši školu za jediný den 670 zájemců.

Škola vychovává mladé odborníky v oborech pozemní stavby, dopravní stavby, obnovy staveb a geodézie. Pro studenty pořádáme odborné exkurze na významné stavby i do výrobních podniků, kde se seznámí s výstavbou a výrobou stavebních hmot. Studenti, kteří se učí německý jazyk, se zúčastňují v rámci studijního programu Leonardo da Vinci třítýdenní mezinárodní praxe v sousedním Německu. Naši studenti se také zúčastňují různých odborných soutěží, v kterých se umísťují na předních místech.

Velké procento našich studentů pokračuje ve studiu na vysokých školách. Pro rozvoj našich studentů v oblasti estetiky a výtvarného umění pracují na naší škole výtvarný a fotografický kroužek. Výtvarný kroužek pomáhá studentům při přípravě na umělecké vysoké školy.

Rozvoj školy probíhá nepřetržitě. Za posledních pět let byly vyměněny stropy v 1. patře původní budovy, provedena oprava střechy nad přístavbou, opravy podhledů v učebnách, rekonstrukce kotelny a velký rozvoj prodělalo i vybavení naší školy výpočetní a interaktivní technikou. Další informace získáte v článku Moderní průmyslová škola s dlouhou historií.

Máte-li zájem o stavitelství, architekturu, geodézii a výpočetní techniku, máte technické a architektonické nadání a chcete spojit svou budoucnost s budoucností naší školy, můžete se informovat na webových stránkách www.stavlib.cz. Poskytujeme výchozí vzdělávání pro budoucí architekty, projektanty, stavební inženýry, techniky, odhadce nemovitostí, rozpočtáře, geodety a státní zaměstnance na katastru.

Na střední průmyslové škole, za léta jejího samostatného působení na rozvoj stavební mládeže, absolvovalo s maturitou 6 300 studentů.

K výročí 60 let osamostatnění Stavební průmyslové školy v Liberci, bychom rádi uspořádali v jarních měsících sraz jejích absolventů. Proto Vás touto cestou žádáme o aktuální kontakty všech absolventů k zaslání pozvánek na mail: absolventi@stavlib.cz. Dále nám můžete zaslat příhody a fotografie z historie naší školy.

Autor: Ing. Karel Vitouš
Foto: Archiv firmy