Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Prostředky na ochranu fasád WDL

S plísněmi se setkáváme často. Najdeme je v potravinách, objeví se ve sklepě, v bytě, na fasádách domů. Nejen, že nejsou hezké pro oči, ale mnohé ohrožují naše zdraví. Je proto dobré jim tzv. nedat šanci vzniknout a když už se objeví, tak se jich rychle zbavit. U fasády to již s přípravky WDL Protect a WDL Cleaner není problém.

WDL Protect slouží k preventivní ochraně fasád před tvorbou řas, plísní a mechů, vysoce účinný víceúčelový čistič WDL Cleaner k odstranění organických nečistot jako jsou mastné skvrny, mechy, houby a plísně ze všech porézních materiálů. Oba produkty byly vyvinuty ve spolupráci s odborníky mikrobiologie a na trh uvedeny v loňském roce českou firmou LIKOV s.r.o.

Zleva WDL Protect 1l a zprava WDL Protect 5l

WDL Protect a jak působí

A již tentýž rok přípravek WDL Protect získal v soutěži Výrobek – technologie roku 2013 pro architekturu a stavitelství, pořádané Českou stavební akademií, bronzovou medaili. Ocenění udělila odborná porota za výjimečné technické parametry, poskytující spolehlivé řešení ochrany fasádních omítek.

Plísně, mikroskopické vláknité houby, které produkují velké množství spor a často také mykotoxiny, jsou častým problémem v mnoha domácnostech. Spory mohou dráždit sliznice dýchacích cest a vyvolávat alergie vedoucí až k astmatu. Mykotoxiny oslabují funkci imunitního systému, poškozují játra, ledviny, nervový systém a mají karcinogenní a mutagenní účinky.

Nalevo znečištěná fasáda před aplikací a napravo ošetřená fasáda po aplikaci

Plísně nejsou problém jen vnitřních prostor, velmi často se setkáváme i s plesnivěním venkovních omítek. Mnohdy jsou plísně také přítomny ve společenství s některými druhy řas, sinic, aktinomycet a bakterií, které vytvářejí nevzhledné zelené až černé povlaky na fasádách zateplených domů. Řasy i sinice jsou fotoautotrofní organismy, kterým stačí k vývoji pouze světlo, vlhkost a anorganické látky přítomné ve vzduchu. Kondenzace vzdušné vlhkosti na stěnách domů společně s eutrofizovanými srážkami jejich růstu velmi napomáhá.

Přípravek WDL Protect působí na bázi nanočástic, především fotokatalyticky aktivních nanočástic oxidu titaničitého (TiO2), který je běžně používaný ve vztahu k přírodnímu prostředí, při odstraňování nečistot z vody i vzduchu, v kosmetice nebo v medicíně. Nanočástice TiO2 ve výrobcích řady Protect® jsou aktivovány UV-A i VIS zářením a jsou schopny fotokatalytické inaktivace grampozitivních i gramnegativních bakterií, sinic, mikroskopických hub, řas i virů. Antimikrobiální aktivita oxidu titaničitého spočívá ve vzniku volných kyslíkových a hydroxylových radikálů a tvorbě peroxidů, které při zvýšené koncentraci poškozují buněčnou strukturu a způsobují nevratné změny na DNA mikroorganismů.

LIKOV s.r.o. již 20 let na trhu

Společnost LIKOV s.r.o. působí na trhu již 20 let jako ryze česká společnost bez zahraničního kapitálu. Řadí se mezi nejvýznamnější výrobce a prodejce stavebních profilů a příslušenství v Evropě se zaměřením na systémy tepelné ochrany budov (ETICS), suchou výstavbu a omítkové systémy. Je lídrem na českém trhu, má pobočky na Slovensku a v Rakousku a své výrobky exportuje do více než 25 zemí. Má zaveden systém řízení kvality ISO 9001:2001 a všechny její výrobky splňují požadavky odpovídající technické specifikaci zemí EU. Kontrola výrobků je také nezávisle prováděna v TZÚS Praha dle požadavků ČSN.

Jako jediná v ČR získala certifikát dle nového zpřísňujícího předpisu TZÚS Praha s.p. č. 0000T127 – Zkušební metody a kritéria hodnocení pomocných prvků pro vnější tepelně izolační kompozitní systémy (ETICS) – účinnost od 14. 2. 2014, který splňuje požadavky pro budoucí certifikaci profilů do kvalitativní třídy A. Certifikát je označen novým registrovaným logem.

Autor: Roman Valenta
Foto: Archiv firmy