Protiplísňové a antibakteriální nátěry ETERNAL

Odvěký zápas člověka s plísněmi a bakteriemi je nikdy nekončící proces, dosud bylo neustále nutné vyvíjet nové a nové přípravky. Co v minulosti fungovalo, může být dnes již neúčinné. Nátěrové hmoty ETERNAL IN steril a ETERNAL antibakteriální představují revoluční řešení, jak se navždy zbavit plísní a bakterií, a to zcela ekologickou cestou.

Věděli jste, že do roku 2050 zabije bakteriální infekce víc lidí, než jich zemře na rakovinu? Lidé sice vyvíjejí účinné látky na hubení bakterií a plísní, ale ty stejně rychle nacházejí proti těmto přípravkům obranu. Ač se tento problém může zdát nepřekonatelný, přece existuje řešení.

Barvy ETERNAL IN steril a ETERNAL antibakteriální jsou nátěrové hmoty, jejichž receptury představují hi-tech technologii v boji proti plísním a bakteriím. Zaručují permanentní ochranu stavebních konstrukcí proti biotickému napadení. Díky svému složení účinně potlačují nejen růst plísní, ale také většiny bakterií a kvasinek, a to i rezistentních kmenů. V prostředí, kde jsou aplikovány, se prokazatelně snižuje nemocnost. Výrazně ulevují především alergikům a astmatikům.

ETERNAL IN steril

Jedná se o bílou disperzní omyvatelnou malířskou barvu určenou k prevenci i potlačení biotického napadení stěn v interiéru plísněmi, bakteriemi a jinými mikroorganismy. Uplatnění najde tam, kde je vyžadována maximální sterilita prostředí (operační sály, prostory v nemocnicích, potravinářské provozovny, místa s vysokou vlhkostí a rizikem výskytu plísní a bakterií). V domácnostech vytvoří zdravé prostředí, zejména pro alergiky a astmatiky. Barva je bez nepříjemného zápachu, odolná vůči oděru za mokra i sucha, pro použití na vápenné, vápenocementové a sádrové omítky, akrylátové omítky, beton, disperzní i silikátové nátěry, sádrokartonové, sádrovláknové, vláknocementové, cementotřískové desky a další savé podklady.

Malířská barva trvale zabraňující výskytu plísní a bakterií

ETERNAL antibakteriální

ETERNAL antibakteriální je speciální vrchní transparentní lak určený k potlačení biotických projevů na površích v interiéru i exteriéru. Nátěr účinně potlačuje růst plísní a širokého spektra bakterií, přitom neobsahuje žádné biocidní složky, nanočástice ani polutanty.

ETERNAL antibakteriální tvoří omyvatelný nátěr odolný povětrnostním vlivům. Prakticky nemění vzhled podkladu a nezhoršuje difuzi vodní páry ošetřeným povrchem. Jeho aplikace je vhodná tam, kde je žádoucí antimikrobiální ochrana stávající barevné povrchové úpravy. Nátěr je určen k použití na vápenné a vápenocementové omítky, beton, disperzní silikátové barvy, keramické obklady, cementotřískové desky, desky OSB, dřevo, umakart a jiné stavební povrchy.

Vrchní transparetní lak omezující růst plísní a bakterií

Princip fungování nátěrů

Výzkumný kolektiv, který toto řešení objevil, ho popisuje takto: „Každý mikroorganismus (plísně, kvasinky, houby, bakterie) má buněčnou stěnu, která mu dává tvar a drží ho pohromadě. Součástí buněčné stěny jsou ionty. Obě uvedené nátěrové hmoty fungují na principu iontoměniče, který v místě dotyku buňky s nátěrem narušuje buněčnou stěnu. Tím dojde k jejímu zeslabení natolik, že vysoký vnitřní buněčný tlak způsobí její protržení a následnou smrt buňky. Připomíná to nafouknutý balónek. Když se ho dotkne zapálená cigareta, stěna balónku se naruší a balónek praskne. S buňkou je to stejné, jedná se o fyzikální práci, nikoli chemii.

Podstatou funkčnosti obou materiálů, které nabízejí 100% účinnost a tím také 100% ochranu stavebních povrchů je, že buňka se proti tomuto útoku neumí účinně bránit, ani si vybudovat odolnost. Nevstupují do metabolismu buňky, ale způsobuje její samodestrukci.

Proces likvidace buněk je čistě dotyková záležitost. Nejedná se však pouze o pasivní vyčkávání. Díky tomu, že je zde opačný náboj, buněčná membrána je k němu fyzicky přitahována. Není však třeba obávat se rozkladu lidských buněk (např. při potřísnění), jelikož nedochází k řetězení reakce.

Bakterie Salmonella
Princip fungování nátěru

Vhodné způsoby použití

V interiéru na problematických místech či jen preventivně je vhodné použít malířskou barvu ETERNAL IN steril. Barva má unikátní kryvost a bělost, nelze ji však tónovat běžně dostupnými koloranty. Přidáním běžných barevných pigmentů by mohlo dojít k narušení skladby receptury a tím k porušení antimykotické funkce nátěru. Jedná-li se o barevný povrch stěn v interiéru či fasád v exteriéru s požadavkem na zachování jejich odstínů, je nutné použít transparentní ETERNAL antibakteriální jako finální vrstvu.

V exteriéru lze použít pouze ETERNAL antibakteriální. Dokonalou funkci antibakteriální ochrany a likvidace plísní je možné zaručit pouze za předpokladu dodržení doporučené spotřeby.

Své uplatnění obě hmoty nacházejí všude tam, kde je požadavek na maximální sterilitu prostředí jako jsou nemocnice, potravinářské provozy, sklady ovoce a zeleniny, zpracovatelské provozy apod. Užitečnost uplatnění nátěrových hmot ETERNAL IN steril a ETERNAL antibakteriální ocení zajisté také domácnosti, protože okamžik zjištění výskytu plísní a baktérií na zdech i stěnách bytů, domů, chalup zažil snad každý. Průlomově jednoduché bude také řešení sanací zdí a stěn po povodních, kdy po vysušení zdiva nastává okamžik kultivace stěn a mnohdy také hledání pomoci při zaplesnivění interiérových zdí.

Důvody, proč zvolit právě ETERNAL:

  • účinkují na rezistentní (odolné) typy plísní,
  • spolehlivě likvidují nejširší možné spektrum bakterií a kvasinek,
  • mají trvalou účinnost, jejich funkčnost v čase neklesá, zajišťují tak permanentní ochranu,
  • jsou vhodné pro použití ve zdravotnických zařízeních a potravinářských provozech,
  • jsou omyvatelné, odolávají desinfekcím, chlorovým přípravkům, snižují špinivost povrchů,
  • nevstupují do metabolismu buňky, a proto si na ně buňky nemohou vytvořit rezistenci (odolnost),
  • neobsahují žádné škodlivé či organické těkavé látky, neuvolňují se do okolí, nerozpouští se, tím jsou extrémně šetrné k přírodě, kterou tak dokonale ochrání,
  • neobsahují biocidy (jedy), čímž se řadí mezi TOP ekologické produkty na trhu,
  • nezhoršují difuzi vodních par ošetřených povrchem, porézním povrchům umožňují dýchat, jsou tedy vhodné i pro aplikaci na sanační omítky,
  • ETERNAL antibakteriální lze použít v exteriéru i interiéru, na nejrůznější druhy podkladů.

Oba materiály jsou připraveny k přímému použití a není žádoucí je jakkoli ředit. Pokud by ředění vyžadoval způsob aplikace např. vzduchovým stříkáním, je nezbytné použít destilovanou nebo demineralizovanou vodu. V každém případě obě nátěrové hmoty před použitím řádně promíchejte, aby došlo k rovnoměrné konzistenci nátěrové hmoty.

¹) Zpracováno z podkladů firmy Austis
Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Archiv firmy