Protiskluzné dlaždice RAKO zvýšily bezpečnost návštěvníků aquaparku

Bezpečnost milovníků plavání a vodních hrátek zajišťují keramické dlaždice RAKO zvolené pro podlahy nového aquaparku v Mladé Boleslavi. Vynikají totiž nejvyšší protiskluzností převyšující i požadavky normy.

Autorem architektonického řešení aquaparku je Ing. arch. Vladimír Křížek, ve spolupráci s kanceláří Atelier 11 Hradec Králové. Prostor je rozdělen do tří samostatných, vzájemně propojených celků. Sportovní část představuje 25metrový bazén s šesti plaveckými drahami. Rekreační část tvoří bazén s vodními atrakcemi a část určená dětem. Třetí částí areálu je wellness zóna.

Podlahy pokryly barevně neutrální dlaždice RAKO

Pro podlahu v bazénové hale, ale také pro všechny hlavní komunikační trasy aquaparku, byly zvoleny dlaždice RAKO ve formátu 30 × 60 cm ze série Cemento. Zdánlivě nenápadný, avšak v ploše efektní design dlaždic připomínající betonovou stěrku harmonicky ladí s dalšími architektonickými prvky aquaparku.

Dlaždice Cemento vyniká svými technickými parametry, především právě výbornou protiskluzností. „S ohledem na bezpečnost návštěvníků a na umístění velkoformátových dlaždic v bazénových halách jsme doporučili zvýšení třídy protiskluznosti dlažby až na úroveň C,” říká Ing. Miroslav Levora, vedoucí projektového týmu společnosti LASSELSBERGER. Úroveň C dle norem pro podlahy, po kterých se chodí bosou nohou (CEN/TS 16 165:2012, EN 13451-1, DIN 51 097, GUV 26.18 a ČSN 72 5191), představuje úhel skluzu vyšší než 24°, tedy nejvyšší úroveň protiskluznosti. Dlažba s touto protiskluzností je běžně u bazénů využívána pro malé plochy, například pro startovací bloky, schody pod vodou nebo šikmé okraje bazénových van.

Spáry odvedou přebytečnou vodu

Protiskluznost na úrovni C zvyšuje i pocit bezpečnosti návštěvníků při chůzi po mokré podlaze. „Dlažbu větších formátů může lidský mozek opticky vnímat jako pocitově více kluzkou, než je tomu u formátů malých, i když při měření vykazují stejnou třídu protiskluznosti,” uvádí Ing. Miroslav Levora. I z toho důvodu se kromě zvýšené protiskluznosti dlažby poblíž všech výlezových žebříků, na schodech a v nejbližším okolí bazénů uplatnily dlaždice „mozaikových” formátů ze série POOL (RAKO). Ty jsou návštěvníky vnímány jako méně kluzké, ale mají i objektivní výhody. Malé formáty totiž vykazují větší procento spárované plochy na m2, než je tomu u formátů větších. Spárami pak voda snadněji odtéká a samotná dlažba je na povrchu sušší.

Hravá barevnost i klidné zemité tóny

V části s vodními atrakcemi určené především rodinám s dětmi doplnily vzhledově neutrální dlaždice keramické obklady z nabídky RAKO OBJECT, konkrétně série Color TWO v odstínech žluté, světlé a tmavé modré, hnědé, bílé, červené a černé. Také zde architekt zkombinoval velkoformátovou dlažbu s malými formáty. Mozaika pokrývá okolí schodů a výstupů z bazénů, které je nejvíce vystavené stékající vodě.

Wellness zóna je řešena v klidných, zemitých odstínech. Na útulnosti se zde podílejí keramické dlaždice RAKO ze série Naturstone doplněné lapovanou hnědou dlažbou série Sandstone Plus s efektním kontrastem lesku a matu. Stěny parní komory ozdobila skleněná mozaika ze stejné série, oblé tvary lehátek v parní komoře vykreslila mozaika ze série Savana. Mozaika se opakuje také na dalších detailech ve wellness zóně, jako jsou boky ochlazovacího bazénku, sloupy nebo vyvíječ ledu.

Mladoboleslavský aquapark patří k mimořádně zdařilým stavbám. Zajímavá koncepce a zájem o bezpečnost je příslibem budoucí stabilní návštěvnosti.

Více o jednotlivých sériích a o měření protiskluznosti dlažeb na stránkách www.rako.cz.

Autor:
Foto: Tomáš Dittrich