První vícepodlažní dřevostavba v Ostravě se staví ve čtvrti Pustkovec

První vícepodlažní dřevostavba v Ostravě, pod názvem Rezidence Hrázka, bude letos dokončena ve čtvrti Pustkovec. Hrázka proto, že stojí ve svahu na stejnojmenné ulici. Předesíláme, že je v klidové zóně. Každý ze šesti mezonetových bytů nebo-li dvoupatrových, průměrné plochy 90 m2, bude mít vlastní terasu i předzahrádku. Třípodlažní objekt navržený architektem Ing. Pavlem Novákem bude mít v přízemí komerční prostory i lékařskou ordinaci.

Měli jsme štěstí v době naší reportáže v tomto jaru a daném odpoledni. Kupodivu vysvitlo slunce a umožnilo takto nasvícenou stavbu vyfotografovat. Spisovatel Vladislav Vančura by o tomto období jistě řekl, že tento způsob jara se mu zdá poněkud podivným.

O stavebních náležitostech jsme hovořili s jednatelem Ing. Ivem Kvasničkou a majitelem realizační firmy Ing. Liborem Kaločem, z firmy Invest Alvi CZ, a. s., opět za denního šera. Nejdříve nám odtajnili vnější plášť budovy: spodní stavba je monolitický beton, druhé a třetí podlaží už dřevostavba z CLT panelů, tloušťky devět cm, křížově lepeného dřeva coby novinky z české firmy ze Ždírce nad Doubravou. Hlavním cílem je rychlost a přesnost. Stavba nemá žádný mokrý proces. Veškeré otvory se dělají na CNC strojích, takže lze dopředu vyrobit okna i dveře. Hlavní okna jsou trojitá z hliníkových Alu profilů, malá z plastů. Dům není podsklepený, základnu má monolit z tzv. bílé vany z důvodů hydroizolace, vytažený do úrovně prvního patra. Oproti původním předpokladům je zde totiž vyšší vzestupnost spodní vody. Nutná byla i částečná přeložka kanalizace.

Klasické podkroví tu není, střecha je pultová, termoizolovaná minerální vatou, možná foukanou izolací, na povrchu speciální fólie a přibude 45 fotovoltaických panelů. Zateplená bude i odvětrávaná fasáda z minerální vaty, s latěmi s kotvícími prvky a cementovláknitých latí. Spodní strana bude obložena umělými kamenem. Interiér zahrnuje podlahové topení, ve třetím patře klimatizační jednotky, které topí i chladí. Každému bytu náleží jedno zastřešené parkovací místo s podlahou ze zámkové dlažby.

Ještě dodáváme, že pokud i vy máte zájem stavět ekologicky z obnovitelných surovin, vězte, že více jak dvoupatrové dřevodomy u nás nelze postavit. Je tomu tak z důvodu archaických požárních předpisů, které nedovolí dřevostavbu vyšší jak 12 metrů. Nejsme ve Švédsku, Francii, v Rakousku, atd., ergo kladívko ani v zemi, kde v lesích černá smůla voní a paže dřevorubců vládnou jen, tam sosny staleté se pod sekerou kloní ... Jistě jste poznali, že jsme slovy známé trampské písně zabrousili do lesů Ontária. Kanada je holt rájem dřeva a dřevorubců, chcete-li drvoštěpů a tím i dřevostaveb. Oni tam mají ze dřeva nejen výtězící hokejky, ale i ledničky.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda