Moderní materiály na bázi MS polymerů snižují pracnost hydroizolace a následné pokládky dlažby.

Realizace obkladů o tři dny rychleji? Dříve nemožné, nyní realita

Polymery na bázi modifikovaného silanu jsou novým trendem v oblasti hydroizolace a lepení dlažby na balkonech, terasách či v koupelnách. Významně urychlují proces obkládání – až o tři dny – a výrazně tak zefektivňují nejen dokončovací stavební práce.

Použití hydroizolace pod dlažbu na balkonech a v koupelnách je již nějakou dobu samozřejmostí. Na trhu je řada cemento-polymerových produktů, většinou jde o dvousložkové nebo jednosložkové přípravky na disperzní bázi, které jsou v kbelících již připraveny k okamžitému použití. Ve spojení s kvalitním flexibilním cementovým lepidlem pak tvoří systémové řešení.

Jak vypadá postup hydroizolace a lepení dlažby novou metodou?

 1. Penetrace není potřeba, pokud máme kvalitní nový savý podklad nebo v případě rekonstrukcí aplikujeme přímo na keramickou dlažbu. V takovém případě stačí odmastit a očistit původní nečistoty.
 2. Hydroizolační vrstva se nanáší pouze jednou v předepsané tloušťce, hmota se nemíchá, přímo se aplikuje. Do koutů a rohů, případně dilatačních spár, se nevkládají žádné pásy.
 3. Po vyschnutí lepíme nejprve keramické obklady, následně dlažbu. Hmota se nanáší pouze jednostranně, čímž se oproti cementovým lepidlům snižuje spotřeba.
 4. Po zaschnutí přistupujeme k zaspárování, kouty pak opatříme pružným tmelem.

Položili jste si ale někdy otázku, zda to nejde udělat lépe, rychleji a kvalitněji? Kam se vlastně mohou stavební materiály a postupy v dalších deseti letech posunout? Jako materiál budoucnosti se jeví takzvané MS polymery – na bázi modifikovaného silanu –, které jsou součástí hybridních tmelů a lepidel, jako je například vysokopevnostní MAMUT GLUE High Tack. MS polymery je možné různě modifikovat a vyvíjet pro rozdílné aplikace a výsledné vlastnosti. Jednou takovou vývojovou větví je elastické lepidlo a hydroizolace v jednom.

Příkladová studie, jež porovnává čas potřebný k realizaci obkladů při použití nových progresivních materiálů s časem, který zabere konvenční systém hydroizolace a lepení keramických obkladů, jasně prokazuje, že časová úspora činí v prvním případě tři dny. Jde o důsledek absence penetrace, druhé pojistné hydroizolační vrstvy i potřeby vkládání pásů do rohů. Úsporu přináší také kratší technologická přestávka mezi pokládkou dlažby a spárováním obkladů a dlažby. Moderní materiály na bázi MS polymerů navíc snižují pracnost a svými kvalitativními vlastnostmi celý systém povyšují o několik tříd.

Výhody a přednosti moderních materiálů na bázi MS polymerů:

 • Jsou okamžitě připraveny k použití, bez nutnosti míchání a další přípravy.
 • Jde o produkty typu dva v jednom: hydroizolace a lepidlo na obklady a dlažbu.
 • Na nesavé podklady jsou aplikovány bez primeru. Při rekonstrukcích se lepí přímo na původní keramickou dlažbu (podklad je nutné pouze odmastit a očistit).
 • Jsou-li aplikovány na kvalitní a nové savé podklady, není nutná ani penetrace. Jde tedy o ideální materiál pro novostavby.
 • Jsou použitelné i na kritické a pružné poklady včetně dřeva, OSB nebo dřevotřísky. „Rozumí si“ i s anhydritovými podklady.
 • Lze je aplikovat jak na podlahy, tak na stěny (svislé aplikace), jsou dostatečně tixotropní, nestékají.
 • Jde o bezpáskovou hydroizolaci, která pružně překonává praskliny a dilatační spáry nebo mezery.
 • Ve srovnání se standardními hydroizolacemi šetří čas potřebný k aplikaci a snižují množství vrstev.
 • Po vytvrzení dosahují extrémně vysoké pevnosti, jsou proto ideální i pro kladení velkoformátové dlažby.
 • Vyplňují nerovnosti podkladů, nezpůsobují korozi kovů, tlumí kročejový hluk.
 • Jsou univerzálně použitelné, v interiéru i exteriéru, odolávají vodě i mrazu, jsou stále flexibilní i za hlubokých mrazů.

Konkrétním představitelem popsané nové generace je DUO FLEX L8600 Elastické lepidlo a hydroizolace. Dodává se v kbelících o hmotnosti pět kilogramů, barva hmoty je béžová. S tímto produktem nemusíte dlouze přemýšlet, na jaký podklad položit vaši novou dlažbu a obklady. Aplikujte je přímo na beton, anhydrit, dřevo, plech, epoxidový nátěr nebo původní dlažbu. Odpadá vkládání pružných pásů do rohů hydroizolace a další zmiňované standardní postupy, které jsou obvykle doporučovány při aplikování konvenčních hydroizolací či lepidel. Navíc získáte absolutně pružné a extrémně pevné lepidlo/hydroizolaci s kročejovým útlumem.

Poptávku či dotaz ohledně použití a vlastností produktu DUO FLEX lze mimo jiné učinit prostřednictvím webového formuláře na webových stránkách Den Braven. Na stejném místě naleznete i celé produktové portfolio.

Fotogalerie

Autor: Ing. Kamil Šmidák
Foto: archiv společnosti Den Braven