Přinese zákon o zmrazení nájemného v Berlíně kýžený efekt, tedy učiní bydlení dostupnější, nebo bude mít opačný dopad?

Regulace nájemného po vzoru Berlína je slepou uličkou. Cestou je spíše zrušení DPH pro kupující a omezení byrokracie

Po melancholickém období vánoční pohody a bilancování na přelomu roku se zase vracíme nohama zpět na zem do reality. Jak v ČR, tak v sousedním Německu, se rozvířilo v posledních dnech několik témat.

V Berlíně má v březnu vstoupit v platnost zákon o zmrazení nájemného. Vedení německé metropole tímto krokem reaguje na prudký růst nákladů na bydlení v posledních letech. My ale nepovažujeme tento krok za šťastný. Uvidíme, jestli přinese kýžený efekt, a to zlevnění nájemního bydlení, nebo bude mít toto opatření spíše opačný dopad. Již nyní se totiž předpokládá omezení výstavby nejméně o čtvrtinu, to samé platí pro investice do rekonstrukcí budov. Některé německé stavební firmy dokonce malují černé scénáře své budoucí existence. Ale my v České republice můžeme tuto situaci využít v náš prospěch, protože investoři budou hledat jiné lokality, kam obrátit pozornost. A Česká republika a Praha je žádanou adresou.

Učinit bydlení dosažitelnějším lze také daňovými úlevami ve spojení s úpravou stavebního zákona, o které se v současnosti hojně diskutuje v českých vládních kruzích

V ČR se opět otevřelo téma zrušení platby daně z přidané hodnoty při nabytí nemovitosti. Tuto daň považujeme za nesmyslnou již od jejího zavedení, a tudíž její případné zrušení vítáme. Jakékoliv daňové úlevy, které zvýší dostupnost bydlení kupujícím, jsou dle našeho názoru vítaným krokem vedoucím ke zlepšení aktuální situace nedostatku bytů. Měl by však jít ruku v ruce v ruce s úpravou stavebního zákona, která povede ke zjednodušení, především zkrácení stavebních řízení. I v této otázce se tento týden objevují pozitivní signály, budeme si tedy společně s občany držet palce.

Autor: Serge Mayer 1)
Foto: archiv společnosti Acord Invest

1) autor je jednatelem společnosti Acord Invest