Rekonstrukce a nástavba bytového domu Jaselská

Bytový dům se nachází ve velmi atraktivní lokalitě v Praze 6, v blízkosti stanice metra Hradčanská. Přitom je dům ve velmi klidném, pro bydlení ideálním prostředí.

Bytový činžovní dům a bývalá konírna, umístěná ve dvoře byly postaveny roku 1912 stavitelem Antonínem Hulánem. Dispozičně dům sleduje rozvržení konstrukčního trojtaktu s dvojramenným schodištěm v ose dvorního traktu. V přízemí je dispozice ovlivněna průjezdem do dvora. Původně bylo na patře počítáno se dvěma byty. Během let bylo původní jasné dělení bytů narušeno úpravami dispozic. Rekonstrukce domu spočívala především v návratu k původnímu dispozičnímu dělení a obnově původního charakteru bytů.

Na podestách byl vestavěn osobní výtah. K výrazným úpravám patří i rozšíření balkónů na dvorní fasádě. Nástavba domu obsahuje dva nové mezonetové byty na úrovni původní půdy. Koncept nástavby vychází z kontextu okolní zástavby a snahy ponechat střešní krajinu do ulice v „klidném” stavu, bez vikýřů a střešních oken. Směrem do dvora jsme si kladli za cíl zhodnotit ideální podmínky orientace stavby pro funkci bydlení a vyjádřit ji adekvátním současným způsobem, otevřeností a zabydleností střešní krajiny a dvorních traktů.

Fasáda nástavby do dvora je hluboko odskočena od dvorní fasády, v podstatě je schována za stávající střešní římsou a novými terasami. Neprosklené části fasády jsou realizovány v lehkém provedení, plechovými obklady z mědi, aby se zdůraznila lehkost nástavby a její hmota se opatřila tradičními materiály s barevností používanou ve střešní krajině v okolí stavby. Oprava fasády respektovala původní členění fasády a strukturu povrchů. Fasáda byla zbavena novodobých omítek a bylo obnoveno z části poničené tvarosloví a štukové obrazce. II. etapa rekonstrukce objektu konírny čeká na svoji realizaci.

  • Kancelář: LÁBUS AA – Architektonický ateliér, s.r.o.
  • Autoři: Prof. ing. arch. Ladislav Lábus, Ing. arch. Mgr. Norbert Schmidt, Ing. arch. František Košař
  • Adresa: Jaselská 13, Praha 6
  • Zahájení projektu: 6/2006
  • Dokončení realizace: 11/2015
¹) Zpracováno z Česká cena za architekturu

Fotogalerie

Autor:
Foto: