Rekonstrukce Lázní Aurora Třeboň s materiály od firmy Český Caparol

V období rekordních šesti měsíců proběhla rekonstrukce Lázní Aurora Třeboň. Zhotovitelem byla firma OHL ŽS, a.s. Pro rekonstrukci interiéru v objektu „A“ byla použita stěrka od firmy Český Caparol s.r.o. Náklady na celou rekonstrukci přesáhly 150 milionů korun a nyní se zde může ubytovat až 564 klientů.

Tím kapacita třeboňských Lázní Aurora2) vzrostla o více než 100 míst a jde o největší úpravu lázní v jejich sedmatřicetileté historii.

Rekonstrukce Lázní Aurora Třeboň

Investor: Město Třeboň
Projektant: JPS Jindřichův Hradec
Zhotovitel: OHL ŽS, a.s., závod Česká republika, divize Plzeň
Termín zahájení: 18. 11. 2011
Termín dokončení: 30. 5. 2012

Jak rekonstrukce probíhaly

Prostory určené k vnitřním úpravám a k rekonstrukcím byly OHL ŽS předány až 18. prosince loňského roku. A do konce února 2013 se už předávala vnitřní část ubytovacích objektů Lázní Aurora. Za takto krátkou dobu se zvládla rekonstrukce 168 místností v objektu „A”, včetně jeho technického zázemí. Přičemž ve 140 pokojích proběhla kompletní rekonstrukce, jež zahrnovala odstranění původních příček, demolici koupelen atd. V objektu „B” bylo částečně rekonstruováno 108 místností, včetně ordinací a technického zázemí lázní.

Velmi náročná byla výměna oken a balkonových dveří objektu „A”. Pro 1. až 8. nadzemní podlaží stavbaři museli použít autojeřáb. Vše vyžadovalo každodenní koordinaci při demontáži původních výplní otvorů, osazování nových okenních sestav, spolu s demontáží systémového lešení. V objektu „B” probíhala výměna otvorových výplní pomocí tří motorových nůžkových plošin s dosahem až do 4. podlaží. Celkem bylo vyměněno 500 okenních sestav a to v termínu od 3. ledna do 3. února 2012.

Zajímavostí v objektu „A” je interiérová stěrka navržená Ing. Arch. Marcelou Ehrlichovou, která imituje pohledový beton v cihlově červené barvě vždy na jedné stěně pokoje. Po předložení cca dvaceti vzorků byla vybrána stěrka od firmy Český Caparol s.r.o. Náročnou aplikaci dekorativní stěrky ve 120 pokojích provedli pracovníci OHL ŽS, a.s. v pěti pracovních cyklech. Následně hotové a předané interiéry byly vybaveny novým nábytkem a již 1. dubna 2012 mohli do pavilónu nastoupit první lázeňští hostě.

Potom se stavební činnosti přesunuly na exteriér. V hlavním osmipatrovém objektu, který byl vybudován v 70. letech minulého století, se po výměně oken, prosklených stěn a dveří začalo s dostavbou evakuačního výtahu na jižní straně objektu. Postavilo se požární schodiště. Původní balkonové desky byly odstraněny a nahrazeny soustavou teras, které se směrem vzhůru rozšiřují. Nakonec následovalo zateplení celé budovy.

Takto se vyjádřili k rekonstrukci Jiří Kolban, ředitel Lázní Aurora i Bertiných lázní Třeboň a starosta Třeboně Jiří Houdek:

Některé pokoje stavaři prodloužili, tím se zvětšil celkový prostor ubytovací části lázní. Interiér pokojů se také změnil, hosté v nich nyní mohou například využívat nové sprchové kouty. Rekonstrukce navíc počítala také se zateplením obou pavilonů a dodala jim novou fasádu. Práce nezasáhly jen ubytovací část areálu. Modernější vybavení mají také ordinace a technické zázemí komplexu. Po úpravách se lázně staly ubytovacím zařízení s největší kapacitou v jižních Čechách. Tolik míst nenabízí ani velké hotely v Českých Budějovicích,” řekl k rekonstrukci Jiří Kolban, ředitel Lázní Aurora i Bertiných lázní.

Pokoj s interiérovou stěrkou od firmy Český Caparol s.r.o., která imituje pohledový beton v cihlově červené barvě a je vždy na jedné stěně pokoje

Novou dominantou objektu se stalo železobetonové požární schodiště s prosklenou šachtou vyhlídkového výtahu, který vyjede až do výšky 24,85 metru. Návštěvníkům se díky tomu naskytne krásný výhled na okolí Třeboně,” řekl Jiří Houdek, starosta Třeboně.

Jiný pokoj při natáčení reklamy

Český Caparol

Jako přední evropský výrobce barev, laků a fasádních systémů je již téměř 120 let spolehlivým partnerem řemeslníků, investorů i projektantů a architektů v oblasti povrchových úprav moderních i historických staveb.

Jeho tým odborných poradců je připraven poradit všem jeho partnerům při přípravě výběrových řízeních, navrhování technologických postupů a při praktickém předvedení nových pracovních postupů. K tomu má plně k dispozici i kompletní technické zázemí mateřského koncernu DAW. Komplexní technické poradenství během přípravy plánování a v průběhu realizace staveb je ze strany jejich zákazníků vysoce ceněno a často využíváno.

Pohled z prosklenné šachty vyhlídkového výtahu na okolní krajinu

Zákazníkům poskytuje:

  • poradenské služby týkající se použití materiálů, aplikačních technologii a logistiky během samotné realizace,
  • odbornou pomoc v oblasti sanace budov a kreativních návrhů fasád i interiérů staveb,
  • zaškolení odborných pracovníků realizačních firem,
  • prezentaci jejich výrobků formou exkluzivních vzorníků, katalogů a vzorků výrobků.
1 Zpracováno z tiskových podkladů společnosti OHL ŽS, a.s., z webových stran www.stavbaweb.cz a cs.wikipedia.org
2 Třeboň je známa svými slatinnými zábaly a koupelemi působícími příznivě především při léčbě nemocí pohybového aparátu. Právě hojné zásoby slatiny z rašelinišť vedly v 80. letech 19. století k založení třeboňské lázeňské tradice. Dnes se zde léčí především bolesti páteře a kloubů, pooperační a poúrazové stavy a revmatické onemocnění. Léčebné účinky pobytu v lázních jsou také podpořeny kvalitou okolního přírodního prostředí Třeboňska. Komplex Lázní Aurora se nachází za severní hrází rybník Svět, poblíž sídliště Hliník, v klidné okrajové části Třeboně a z jedné strany je obklopen rozsáhlým lázeňským parkem. Majitelem Lázní Aurora, ale i Bertiných lázní je město.
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Jitka Bednářová, Archiv OHL ŽS, a.s.