Rekonstrukce lázní v Johannisbadu

Historické lázně můžeme nalézt v mnohých evropských městech. Méně známé, avšak mistrovské dílo architektury najdeme uprostřed Saska, ve městě Zwickau. Johannisbadské Art-Nouveau lázně, postavené v roce 1903, chátraly po celou dobu jednoho století včetně dvou světových válek. V roce 1997 úřady ve Zwickau zplnomocnily firmu Rabe a Partner GmbH, aby zrekonstruovala městské lázně v Johannisbadu. I když současným trendem je budování moderních zábavných plováren, rozhodli se architekti a inženýři při rekonstrukci stavby ponechat originální historickou úpravu lázní s vlastním unikátním ovzduším a cítěním. V celém složitém procesu rekonstrukce zůstala kultura starobylé stavby nedotčena a byla zkombinována s moderní technologií plováren. Dnes při vstupu do zrekonstruovaných lázní pocítíte zvláštní atmosféru a šarm budovy.



Projektová fáze
   Vzhledem k tomu, že na projektu pracovalo současně až dvacet lidí, byl kladen hlavní důraz na propojenost softwaru. Produkty společnosti Nemetschek splňovaly dané požadavky již od počáteční fáze projektu. Architektonická část, stavební část a jejich projektová dokumentace byla vytvořena v systému Allplan FT, dynamika a statika stavebních konstrukcí včetně konstrukčních výkresů byla navrhována systémem Allplot FT.

Lázně, historická budova
   Pro celkovou rekonstrukci Johannisbadských lázní byla vybrána firma Rabe a Parner GmbH. Tato firma vypracovala již mnoho projektů, podle kterých byly rekonstruovány a uchovány staré budovy. Zabývala se celými projekty rekonstrukcí od návrhů až po realizaci. Počáteční fází rekonstrukce lázní byl rozsáhlý průzkum, který prokázal velké množství dochovaných architektonických detailů muzejního charakteru, což pozitivně ovlivnilo pozdější stavební práce. Vzhledem k tomu, že lázně byly vedeny jako historická budova, bylo potřeba přísně dodržovat a uchovávat originální uspořádání historických místností. Všechny projekty lázní byly zhotoveny tak, aby zachovaly pokud možno co nejvíce z původní struktury budovy. Jako základ při rozhodování o nových rekonstrukčních plánech byla použita původní dokumentace a analýza renovací. Dalším cílem projektu bylo uchovat v současné době nevyužívané části lázní a zkombinovat je s moderními zařízeními jako např. suterén, který byl změněn na komerční zařízení pro fyzioterapii, rehabilitaci a denní lázně. Při rekonstrukci lázní byly v dosud nevyužívaných prostorách na horním podlaží navrženy moderní převlékárny. Zároveň byly zachovány existující stěny, kopulovitý strop, okna a římsy. Sprchy a toalety byly přemístěny do části nových převlékáren - dále od bazénu a vířivek. Historický dojem v části sauny byl většinou ponechán, dokončen a v určitých částech rozšířen – např. barem pod historickým obloukem, přidáním »sněhové komory« ve staré prádelně a přístupem k vnějšímu bazénu se studenou vodou a sauně.

Věrná rekonstrukce originálního designu
   Zůstat věrný originálnímu návrhu bylo důležitým úkolem rekonstrukce. Původní bazén i ostatní vedlejší prostory byly v částečném používaní do roku 1991. Všechna kování, která měla být zachována, byla starostlivě obnovená a uskladněná ještě před začátkem stavebních prací. V místě předcházející cihlové konstrukce byl postaven nový betonový bazén se stoupajícím dnem a s různou pětistupňovou hloubkou. Ta se pohybovala od 0 až po 1,8 m. Značné práce bylo nutné provést k vyrovnání podélného a příčného úrovňového rozdílu (6 až 8 cm), který byl způsoben sedáním podloží. Nebylo totiž možné změnit dva fixní body, kterými byly žulové desky a tvar bazénu. Dalším klíčovým okamžikem výstavby bylo vyhovět konstrukčním požadavkům na pevnost stropu v galerii pro zábradlí a schody tak, aby odpovídaly součastným normám. Zároveň bylo nutné přizpůsobit se novým požárním a bezpečnostním podmínkám.

Detailní práce náročná na čas
   Při stavební prohlídce bylo zjištěno, že jsou některé stěny slabé, a proto bylo nutné provést jejich rekonstrukci. Obnoveno bylo více než 40 individuálních architektonických detailů. V hlavním bazénu bylo obnoveno nebo vyměněno až 4800 kusů antických zelených a bílých cihel v různých množstvích a velikostech. Keramické stěny a nově položené podlahy bylo nutné vyrobit podle historických předloh a vzorů a zároveň zachovat správnou barevnost odstínů, které by odpovídaly již existujícím historickým částem. Rozsáhlé práce bylo nutné provést i v interiérech, přičemž obrovská pozornost se věnovala zlatému listu nad hlavní galérií. Všechny historické dřevěné převlékárny byly přesně obnoveny a převedeny do separovaných převlékáren na přízemí. Kdysi privátní převlékací kabinky na horním poschodí byly přestavěny na bistro s kapacitou padesáti osob. Také trámový strop byl kompletně rekonstruován, přičemž návrh vycházel z originálních historických dokumentů a obsahoval i současné požárně bezpečnostní podmínky. Exteriér budovy byl podobně jako interiér také velmi starostlivě obnoven. Bylo vyměněno více než 30 druhů různě velkých červených a zelených glazovaných exteriérových cihel – až 15 000 kusů z každého druhu. Cihly byly vyrobeny ve víceúčelové formě a zhotoveny jen pro tento projekt, následně se speciálně vypalovaly a glazovaly. Při výměně více než 47 různých oken za izolační (dvojitě utěsněná okna) byly použity historické údaje tak, aby tato nová okna odpovídala originální barvě a tvaru.

Skutečný stav technického návrhu
   Celý tým věnoval značnou dobu vývoji a zkoumání klimatizace a řešení osvětlení, které by odpovídalo potřebám komplexu budovy. S výzkumem, řešením a vytvořením přesných simulací návrhu klimatizace a osvětlení pomáhala Univerzita ve Zwickau. Komplex budovy je vytápěn pěti různými klimatizačními systémy – výkon jednoho z největších je 17,000 m3/h. Kromě stabilního vytápěcího systému prvního poschodí, bazénu a bistra, bylo nainstalováno podlahové vytápění i na toalety a převlékárny. Obvodové vytápění je dostupné pro všechny vytápěcí spotřebiče. Čtyři různé typy světel poskytují osvětlení v závislosti na různém období dne tak, aby dotvářely atmosféru okolí budovy a nebo ji přizpůsobovaly různým aktivitám. Stavební technologie bazénu byly navrženy tak, aby zde bylo možné pořádat výstavy a další podobné akce. Repliky historických svítidel jsou kombinované s méně viditelnými moderními osvětlovacími tělesy. Technologie vody v bazénu je rozdělená na 3 cykly – cirkulační objem je 280 m3/h. Na zpracování vody se používá filtrace, částečná adsorpce a dezinfekce použitím roztoku hypochloridu. DDC systém kontroluje a reguluje všechny technické komponenty přes centrální počítač v kontrolní místnosti bazénu. Vstupní platební prostor je vybavený systémem smartcard, což znamená, že návštěvník v celém prostoru budovy nepotřebuje žádné peníze.
   Slavnostní otevření lázní proběhlo v květnu loňského roku. Návštěvníkům se tak otevřely brány k využití svého volného času, k dokonalému odpočinku a relaxaci v krásně zrekonstruované plovárně s velkým množstvím moderních zařízení. Jednou ze zajímavostí je také zvýšené dno v hloubce na konci bazénu, kde lze úroveň vody snížit z 1,8m na nulu (úroveň dna se srovná s hranou bazénu). Integrovaný bazén tak mohou využívat nejen neplavci, ale je ideální např. pro vodní terapii nebo pro uspořádání koncertů. Toto vše včetně historické konstrukce budovy učinilo ze zábavného centra pro volné chvíle vysoce uznávanou instituci. Ať již v devadesáti stupňové sauně, v parní koupeli nebo ve »sněhové komoře«, v bazénech nebo ve vířivce, se mohou návštěvníci Johannisbadských lázní těšit na pobyt a na uznávanou 100 let starou architekturu.

Stavebník: město Zwickau
Architekt a projektant: Rabe&Partner GmbH
Realizace: Rabe&Partner GmbH 1998-2000
Stavební náklady: cca 18 mil. DM
Projekt byl zpracován v CAD systému Allplan FT firmy Nemetschek. 
Autor: Dipl. Ing. Gabriela Zahoranová
Foto: Archiv firmy