Rekonstrukce podzemních prostor moderními hydroizolačními materiály firem BETOSAN a NEKAP

Rekonstrukce a adaptace podzemních prostor patří dnes mezi velmi významné segmenty stavebního trhu v ČR. Na rozdíl od řady jiných rekonstrukčních zásahů je především odstranění vlhkosti velmi problematické a vyžaduje důsledně individuální přístup ke každému sanovanému či rekonstruovanému objektu.

Řada obytných domů v Praze, Brně, Plzni a dalších městech prochází po desetiletích pozvolného chátrání celkovou rekonstrukcí zahrnující obvykle obnovu střech, využití půdních prostor, obnovu fasád, výměnu oken a dalších prvků. Podzemní prostory u řady těchto domů představují specifický problém. Prakticky bez výjimky totiž dochází u sklepních a suterénních prostor k zásadní změně dosavadního využívání. Je to dáno jednak tím, že v mnoha případech jsou pouze tyto prostory vlastníkům objektu k dispozici ke komerčnímu využití, v řadě případů, zejména u historických budov, se jedná o velmi atraktivní prostory pro pohostinskou činnost, jsou zde umísťovány galerie, kanceláře, v řadě případů jsou tyto prostory adaptovány na byty. V každém případě bývalé sklepy, uhelny či kotelny u nichž po desetiletí nevadila přítomnost vlhkosti, vyžadují vedle dispozičních změn především odstranění této nežádoucí vlhkosti. Problém spočívá často v tom, že vlhkost nebývá vždy jen důsledkem chybějících či dožilých hydroizolací, ale v řadě případů dochází k opakovanému zaplavování daných prostor povrchovou vodou, která musí být periodicky odčerpávána ze sběrných jímek, u řady objektů je v havarijním stavu kanalizace i dešťové svody, k nežádoucí dotaci vlhkosti dochází i ze sousedních objektů, které nejsou pro stavebních zásah přístupné apod.
Okolí domů bývá často protkáno inženýrskými sítěmi, mnohdy nelze realizovat zábor chodníku či provádět výkopy podél objektu. Často je komplikací pouhé vytvoření potřebných sond do podzemních partií objektů.

1. Principy sanačních zásahů v podzemních prostorách
Zjednodušeně lze říci, že k řešení dané problematiky jsou možné dva principiálně odlišné přístupy. Prvou možností je odstranění projevů přítomné vlhkosti, především za využití tzv. sanačních omítek dle WTA 2-2-91, popř. dalších obdobných zásahů (odvětrané přizdívky aj.), které však obvykle nesnižují vlhkost ovzduší v daných prostorách a jsou proto zejména s využitím účinného větrání a temperace vhodné pouze pro určitý typ využití prostor. Mezi takové využití nepatří archivy, sklady apod.
Druhým principiálně odlišným přístupem je vytvoření dodatečné hydroizolační membrány a pochopitelně i přerušení vzlínání vlhkosti zdivem do vyšších partií objektu. Tato druhá alternativa, která umožňuje mnohem širší využití sanovaných prostor, ovšem často naráží na řadu technických problémů a nejsou-li tyto zásahy provedeny odborně za využití spolehlivých materiálů, velmi často se drahé rekonstrukce minou očekávaným účinkem.

2. Hydroizolační a sanační hmoty BETOSAN a NEKAP
Firmy BETOSAN a NEKAP se problematikou sanací podzemních prostor úspěšně zabývají již více než 10 let a za tu dobu se podílely na úspěšné realizaci desítek rozmanitých objektů. Byly při tom využity různé hmoty z nabídky obou firem. Základem pro volbu spolehlivého řešení je vždy podrobná diagnostika objektu, která je proto samozřejmou součástí technické podpory obou firem. Teprve na základě diagnostiky je navržena vhodná skladba materiálů a postup sanace.
V nabídce firem jsou materiály, které nemají na tuzemském trhu v pravém slova smyslu obdoby. Jedná se především o hydroizolační maltovinu z nabídky firmy BETOSAN WATERFIX XP (TH) s utěsňující přísadou ADMIX XYPEX C-1000. Tato hydroizolační hmota, která byla mimo jiné oceněna již v roce 1997 čestným uznáním FOR ARCH 97, je schopna zadržovat vodu srovnatelně se zcela nepropustnými jílovými horninami či žulou. Laboratorně stanovené hodnoty koeficientu filtrace pro vodu ukázaly, že omítkovina WATERFIX XP (TH) v tloušťce 20 mm je pro vodu zcela nepropustná a transport vody je prakticky neměřitelný.
Druhým unikátním materiálem, který nemá na tuzemském trhu obdoby je silikonátová chemická injektážní hmota FREEZTEQ z nabídky firmy NEKAP, která se používá pro vytvoření hydroizolační chemické clony ve zdivu. Unikátní je skutečnost, že se FREEZTEQ aplikuje v zmrzlém stavu do předvrtaných otvorů v podobě ledových tablet či »rampouchů«. To umožňuje vytvořit hydroizolační clonu v libovolném místě či úrovni sanovaného objektu (např. těsně pod stropem, kde klasická samotížná infúze není realizovatelná apod.).
V nabídce firem jsou pochopitelně i další materiály, jako sanační omítkový systém dle WTA 2-2-91 SANOFIX, trvale pružná hydroizolační a proti-radonová stěrka WATERFIN PV z výrobní řady BETOSAN, či celá škála jedinečných produktů pro utěsňování stavebních konstrukcí vůči vodě, olejům či ropným produktům kanadského výrobce XYPEX Chemical Corp., jejichž výhradním distributorem je firma NEKAP. Tato skutečnost i dlouholetá spolupráce a společně nabyté zkušenosti jsou zárukou spolehlivého řešení pro řadu obtížně realizovatelných sanačních zásahů v podzemí budov.
3. Příklady úspěšného využití hmot BETOSAN a NEKAP
Příkladem úspěšného zásahu je oprava suterénních prostor v Záhřebské ulici na pražských Vinohradech. Zde se anglický investor rozhodl při adaptaci bývalé uhelné kotelny pro použití »sanačních« omítek renomované zahraniční firmy, které byly lokálně aplikovány v tloušťkách přesahujících 70 mm. Po nákladné a rozsáhlé rekonstrukci byly v prostorách umístěny kanceláře s výpočetní technikou. Po několika málo měsících užívání však musely být kanceláře vyklizeny. V místnostech byla trvale zvýšená vlhkost, vnitřní prostory zapáchaly plísní a drahé »sanační« omítky se počaly rozpadat.
Po provedení podrobného stavebního průzkumu a zvážení technicky schůdných alternativ bylo rozhodnuto stávající nevyhovující omítkový systém odstranit. Následně byly stěny důkladně očištěny a vydenzifikovány. Následně byla na stěny fixována tenká ocelová svařovaná síťovina. Vzlínající vlhkost byla v úrovni 1,6 až 2,2 m nad podlahou prostor, tj. v úrovni chodníku, přerušena pomocí chemické clony FREEZTEQ. Do této úrovně byly stěny opatřeny omítkou WATERFIX XP TH. Nad chemickou clonou a celoplošně na klenuté stropy byla aplikována sanační omítka dle WTA 2-2-91 SANOFIX. Podlaha tvořená betonovou mazaninou byla utěsněna pomocí hmoty XYPEX Concentrate.
Dané prostory po tomto sanačním zásahu jsou bez jakéhokoliv problému využívány k původně zamýšleným kancelářským účelům.
Jiným příkladem může být řešení problémů s masivním zatékáním vody do kotelny činžovního domu v Řipské ulici rovněž na Královských Vinohradech v Praze. Po řadu let byla zatékající voda sváděna žlábky do sběrné jímky o objemu cca 1,5 m3. Čerpadlo se spínalo s ohledem na masivní průsaky prakticky každých 8 - 10 minut. Situace se zkomplikovala v okamžiku, kdy přečerpávací systém selhal a kotelna se zaplavila do výšky více než 1 m a poškodila nově umístěné plynové kotle. Rozsáhlý sanační zásah zahrnoval dokonalé utěsnění sběrné jímky pomocí hmoty XYPEX Patch n´ Plug, dále obetonování stěn kotelny a následné utěsnění aplikací hmot XYPEX Concentrate a XYPEX Modified do výše cca 1,5 m nad nejvyšší hladinu podzemní vody. Stěny nad touto vodotěsnou betonovou »vanou« byly opatřeny opět vodotěsnou omítkou WATERFIX XP TH a vzlínání vody bylo přerušeno pomocí chemické injektážní clony FREEZTEQ. I v tomto případě byl s výsledkem investor »stoprocentně« spokojen a dané prostory plynové kotelny slouží bez problémů svému účelu.
Autor:
Foto: Archiv firmy