Rekord na BAU 2015 – více než 250 000 návštěvníků

Ve dnech 19. až 24. ledna se v Mnichově konal přední světový veletrh architektury, stavebních materiálů a systémů BAU. Přilákal mnoho návštěvníků z různých zemí světa a nálada vystavovatelů byla tedy po celou dobu skvělá. I my jsme se veletrhu zúčastnili a musíme říci, že stál za to.

Podíváme-li se jen na statistiky, tak vidíme, že prolomil rekordy. Během šesti dnů přilákal tento veletrh, na němž byly všechny výstavní prostory již dlouho před samotným veletrhem vyprodány, neuvěřitelných 251 200 návštěvníků. To je o 16 000 více než v roce 2013. Takto velikého růstu bylo dosaženo především díky 72 000 návštěvníků ze zahraničí, což je o 20 % více než minule. Již tímto veletrh BAU opět potvrdil svou pověst v roli „architektonické obchodní události”. Velmi důležitá je také skutečnost, že 65 000 návštěvníků pocházelo z architektonických a stavebních kanceláří, což znamená další nárůst oproti roku 2013.

Odezvy organizátorů

Co na veletrh říkají organizátoři? Například z pohledu Dr. Reinharda Pfeiffera, náměstka generálního ředitele Messe München International, veletrh BAU značně předčil očekávání vystavovatelů a návštěvníků: „Díky těmto novým rekordním číslům se BAU nyní jasně představil jako vedoucí veletrh i mimo EU. To je patrné ve znatelném nárůstu počtu návštěvníků ze zemí jako je Turecko, Čína a Saúdská Arábie.” Dieter Schäfer, předseda poradního výboru veletrhu BAU a předseda představenstva společnosti Deutsche Steinzeug Cremer & Breuer AG, se také domnívá, že BAU „patří mezi působivé předváděcí akce a to je důvod, proč nese titul přední světový veletrh”.

Zastoupení jednotlivých zemí

Zajímavé jsou statistické údaje o návštěvnosti jednotlivých států. Největší nárůst zaznamenala Čína a Jižní Korea (letos jich přijelo 2 083, v roce 2013 jich bylo 1091), Jižní Korea (912, v roce 2013 to bylo 525). I Rusko zaznamenalo nárůst (2 474/2013 a 2 920/2015) a patří mezi deset států s největší návštěvnosti (vyjma Německa)

Z Blízkého východu, zejména ze Saúdské Arábie (letos 477 a 280 v roce 2013) a ze Spojených arabských emirátů (letos 423 a 200 v roce 2013), přišlo také mnohem více návštěvníků než v roce 2013. Nesmíme zapomenout ani na Turecko s 3 694 návštěvníky (2013/2 402). Turecko se řadí na čtvrté místo v seznamu deseti nejlepších zemí, co se počtu návštěvníků týká, a je hned za Itálií. Návštěvnost výrazně stoupla také u tradičně zúčastněných zemí v EU, které mají vždy vysoké zastoupení návštěvnosti. Jedná se o Rakousko (11 923), Belgii (1 330), Nizozemsko (1 450), Slovinsko (2 362), Polsko (2 578), Českou republiku (2 381) a UK (1 536).

Průběh veletrhu

BAU je událost, kterou si nikdo nechce nechat ujít a dychtí po ní. Každý, kdo přišel na BAU, byl skvěle naladěn. Tento nezaměnitelný dojem získali všichni, kteří podnikli cestu přes 17 výstavních hal na výstavišti (přiznám se, že jenom je projít je hodně časově náročné). Vystavovatelé byli nadšeni, neboť hned od prvního dne byly všechny haly plné. Především to je důvod, proč je veletrh tak známý. Svou prestiž nezískal však nejen počtem návštěvníků, ale také díky designově působivým stánkům, odborným přednáškám vystavovatelů a hlavně díky odborným návštěvníkům z celého světa. Všichni vystavovatelé z 42 zemí světa se na veletrh výborně připravili a nešetřili úsilím během celého veletrhu, který trval šest dnů, aby představili své výrobky a služby zákazníkům co nejlépe. Také organizátoři odvedli veliký kus práce. Již brzy ráno stáli kolem hal a pomáhali, aby vše probíhalo bez problémů. Podobně tomu bylo i na parkovacích plochách, kde vše běželo jako na drátkách, tedy s německou přesností a dokonalostí.

Program a témata

Klíčovými tématy veletrhu BAU 2015 byla Inteligentní Urbanizace – Energie a efektivní využívání zdrojů – Budovy a jejich uživatelé. Tato témata však nebyla jediná hlavní na BAU. Důraz byl kladen také na výrobky a systémová řešení, která zvýší množství energie, a na materiály a technologie. Zajímavé bylo také téma v oblasti IT s názvem „Building Information Modeling” (BIM ). Kromě technických a funkčních témat byla pozornost zaměřena především na to, jak navrhnout města budoucnosti pro život a práci. S tím pak souviselo také téma s názvem Pohodlí domova.

Jednou z velkých atrakcí na veletrhu BAU byla, stejně jako v minulých letech, účast mnoha hvězdných architektů. Například Vlk D. Prix (COOP Himmelbau, Vídeň), Kenneth A. Lewis (Skidmore, Owings a Merill LLP, New York), Christoph Ingenhoven (Ingenhoven architekti, Düsseldorf) a Alfredo Brillembourg (Urban-Think-tank, Zürich).

Součástí veletrhu BAU je také již tradiční akce s názvem Dlouhá noc architektury. Ta se uskutečnila v pátek večer za účasti 30 000 zájemců. Ti měli možnost prohlédnout si architektonické skvosty Mnichova v jeho noční atmosféře. BAU je také platformou pro prezentaci mnoha ocenění. Mimo jiné zde proběhlo vyhlášení vítězů soutěže Archi-World Academy. Šlo o soutěž organizovanou BAU a architektonickým portálem Archi-World. Dvanáct vítězů, kteří byli vybráni z více než 1400 účastníků z celého světa, se může těšit na šestiměsíční stáž, na které absolvují praxi pod vedením špičkového mezinárodního architekta.

Závěr

Optimistická nálada, veliké množství novinek a obrovské množství především odborných návštěvníků. Tak takto bychom my za redakci jednoduše shrnuli letošní ročník BAU.

Co praví tisková zpráva? Letošní veletrh BAU byl mimořádně úspěšný po všech stránkách. Přejeme tedy, aby ten v roce 2017 byl stejně zdařilý. Příští ročník BAU se bude konat 16. až 21. ledna 2017 v Mnichově.

¹) Přeloženo a zpracováno z tiskových podkladů BAU
Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Helena Hejhálková