Rekuperační jednotky VENUS pro účinné a úsporné větrání

Společnost 2VV nově přichází s nabídkou ucelené a kompaktní řady rekuperačních jednotek, které pokrývají veškeré potřeby nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. Skvělou kvalitu s unikátním technologickým řešením pro snadnější řízení větrání je možné pořídit za velmi příznivou cenu.

V současné době se neustále diskutuje o významu správného a zdravého větrání domů a obytných prostor. Stále častěji se také investuje do lepší izolace a zdokonaluje se zateplování domů, což je způsobeno vzrůstající cenou energií, která nás nutí snižovat náklady. Tím sice minimalizujeme únik drahého tepla a snižujeme své náklady, zamezujeme tím ale důležitému větrání prostor, které v minulosti zajišťovala přirozená infiltrace vzduchu způsobená netěsností oken a dveří, díky kterým z našich domů odcházela vlhkost a nepříjemný pach.

Ucelená řada pro různé požadavky

Jak již bylo uvedeno, společnost 2VV nabízí ucelenou a kompaktní řadu rekuperačních jednotek, které pokrývají veškeré potřeby nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. Inteligentně navržené a konstruované jednotky VENUS umožňují využití od nejzákladnějších aplikací pro nenáročné uživatele až po sofistikované režimy s vysokou třídou filtrace a výkonnými EC motory a také možnost připojení kontrolních čidel, která zajišťují automatický provoz a uspokojí tak i potřeby nejnáročnějších zákazníků.

Schéma rozvodu vzduchotechniky

Větrání bez kompromisů

Dnešní doba s sebou nese skutečnost, že lidé tráví velkou část svého života v uzavřených prostorech a proto se větrání stává velmi významným faktorem ovlivňujícím zdraví každého z nás. V nevětraném prostředí se člověk cítí unavený, nesoustředěný a často může docházet až k oslabení imunitního systému.

Rekuperace je průkopníkem moderního a úsporného bydlení s maximálním respektem k životnímu prostředí. Díky instalaci rekuperační jednotky nemusíte volit mezi kvalitními izolačními materiály a zdravým vnitřním klimatem. Rekuperace je volbou pro ty, kteří nechtějí dělat kompromisy.

Chceme-li minimalizovat ztráty tepla a současně žít ve zdravém prostředí, je instalace rekuperační jednotky tím správným řešením. Dnes jsou navíc takové jednotky nezbytnou součástí nízkoenergetických domů a standardním vybavením domů pasivních, kde zajištují dostupný životní komfort pro všechny jejich obyvatele.

Pomocí následujícího programu si sami odvoďte intenzitu větrání místnosti s lidmi: Stanovení intenzity větrání v místnosti

Technické parametry podle norem

Pokud se rozhodnete pro instalaci rekuperační jednotky, je důležité soustředit se na technické parametry, které by měly splňovat nejpřísnější evropské normy a standardy jako je ErP (Energy Related Product) 2013/2015 a Passivhaus1), tak jako jednotka VENUS od společnosti 2VV.

Je to soubor jednotlivých prvků, které činí rekuperační jednotku energeticky úsporným řešením. U jednotky VENUS je to hlavně její tělo (konstrukce a plášť)a její mozek (regulace), jsou to její plíce (ventilátory) a srdce (rekuperátor).

Tělo

Rekuperační jednotka VENUS, která je vyrobena z expandovaného polypropylenu (EPP) vám vedle zdravotní nezávadnosti, výborné tepelné izolace a účinného tlumení mechanických vibrací, zaručuje především vysokou těsnost, která je nedílnou součástí energeticky úsporného provozu. Díky použití materiálu EPP se společnosti 2VV podařilo splnit vysoké nároky na nízkou hlučnost celé jednotky, která dosahuje pouhých 37,3dB(A)2) při maximálním výkonu, což bychom mohli přirovnat k velmi tlumenému hovoru a oceníte ji obzvláště při instalaci do obytných prostor. Pro uživatele jednotky je také důležitá možnost instalace v nízké zástavbové výšce, která je v případě jednotky VENUS 270 mm3).

Rekuperační jednotka VENUS Comfort

Srdce

Každá jednotka je osazena rekuperačním výměníkem, který zajišťuje zpětné získávání odpadního tepla. U jednotky VENUS byl k tomuto účelu použit vysoce účinný hliníkový protiproudý výměník s celosvětově uznávanou certifikací EUROVENT, který díky speciálnímu tvaru lamel umožňuje dosáhnout až 93% účinnost.

Plíce

Rekuperační jednotky je možné získat v různém provedení. U jednotky VENUS můžete vybírat konkrétně ze dvou variant. Jedná se o variantu standardní s AC motory, ale i úsporné a výkonnější řešení s motory EC, kdy každý typ nabízí jednu třídu filtrace vzduchu (AC – G4/F5 a EC – F5/F7).

Ať už si vyberete kterýkoliv typ filtrace, je vždy důležité, jakým způsobem ji budete udržovat. Nespornou výhodou jednotky VEUS je proto velice snadná výměna filtrů, která je nenáročná na čas a odbornost zásahu. Vyměnit filtr tedy dokáže každý a to bez jakékoli demontáže či otevření samotné jednotky. V porovnání s konkurencí jsou u jednotky VENUS použity rozměrově větší filtry, které výrazně prodlužují dobu jejich použití a navíc jsou jednotky standardně vybaveny časovou signalizací, která uživatele včas upozorní na nutnost výměny zanesených filtrů.

Mozek

Ovládání a funkce jsou pro každého uživatele pravděpodobně těmi nejdůležitějšími vlastnostmi jednotky. Rekuperační jednotky VENUS jsou proto vybaveny sofistikovaným systémem regulace, který již v základním nastavení režimů nabízí možnost volby mezi režimem „Manual”, kdy je provoz jednotky řízen na základě ručně navolené úrovně a režimem „Automat”, kdy jednotka pracuje na základě potřeb vyhodnocovaných z připojených čidel kvality vzduchu CO2, vlhkosti a čidel PIR, které reagují na pohyb osob. Navíc regulace jednotky VENUS nabízí řadu dalších nadstandardních funkcí větrání, z nichž je důležité zmínit například funci „Freecooling”, což je tzv. chlazení vzduchu zdarma, kdy je v letních měsících, při minimálních nákladech, využíváno nižší teploty přiváděného vzduchu k ochlazování vnitřního prostředí.

Designový ovladač rekuperace

Další zajímavosti

Specialitou jednotky VENUS je možnost předehřevu, což je vzhledem k použitému materiálu a konstrukci jednotky světový unikát. Standardně jsou sice konkurenční výrobky schopny taktéž tuto možnost nabídnout, ale oproti jednotkám VENUS pouze jako externí zařízení, což mnohdy komplikuje instalaci jednotky.

Při vývoji ovladače jednotky VENUS se společnosti 2VV podařilo vytvořit skutečně designovou záležitost. Kompaktní ovladač o velikosti 85 × 85 × 12 mm je vytvořen z kapacitního skla s dotykovým ovládáním, které má decentní podsvícení symbolů a je tak elegantním prvkem, který je vkusným doplňkem pro domácnost i kancelář.

¹) Normy Passivhaus splňuje jednotka v provedení EC motorů s předehřevem
²) Akustický tlak měřený při maximálním výkonu ve vzdálenosti 3 m od jednotky o průtoku 150 m³/h s AC motory
³) 270 mm platí pro jednotky 150 a 300 m³/h, pro větší jednotky 500 a 700 m³/h je pak zástavbová výška 360 mm

Autor: Helena Kejzlarová
Foto: Archiv firmy