Rigips Trophy 2010 má své vítěze

Vítězné objekty 6. dvouročníku národního kola Rigips Trophy, mezinárodní prestižní soutěže Saint-Gobain Gyproc Trophy 2010, jsou již známy. Byly představeny v Brně na slavnostním galavečeru dne 23. 4. 2010. Celkem byly oceněny a představeny 3 vítězné realizace interiérů, dále udělena Zvláštní cena poroty a Zvláštní cena generálního ředitele. Zúčastnění hosté udělili přímo na místě i Cenu veřejnosti.

Příjemného a přátelského večera se zúčastnili i zástupci naší redakce. Byl plný originálních realizací, nechybělo předávání cen. Všem zahrála živá smyčcová hudba tria Inflagranti a celým večerem provázel sportovní moderátor Vojtěch Bernatský.

Národní kolo

Soutěž Rigips Trophy je součástí mezinárodní soutěže Saint-Gobain Gyproc Trophy 2010 a je určena realizačním firmám. Jejím cílem je podpořit umění, dovednost a kvalitu práce.

O cenu za vítězný interiér se spolu mohly utkat firmy, které v období 1. října 2007 do 30. září 2009 realizovaly a dokončily v České republice objekt (ucelenou část objektu) ze systémů Rigips a při jeho realizaci dodržely předepsaná pravidla montáže a aplikační návody.

Do národního kola Rigips Trophy 2010 bylo přihlášeno 35 objektů, které tvoří pestrou směsici použití sádrokartonových systémů, sádrovláknitých systémů Rigidur a kazetových a stropních podhledů Rigips.

Spektrum interiérů zahrnuje projekty od novostavby sportovní haly, obchodního centra či kancelářských prostor přes rekonstrukce a přestavby bytového domu, společenských sálů, komerčních prostor až po výstavby a úpravy rodinných domů či podkrovního patra. V soutěži totiž nehraje roli velikost objektu, ale zejména originálnost konstrukcí, technická úroveň zpracování, použití speciálních technik a celkový estetický dojem.

O vítězi národního kola Rigips Trophy 2010 rozhodla odborná porota v březnu roku 2010.

Vítězná realizace Rigips Trophy bude představena ve dnech 3. – 5. června 2010 na světovém fóru v Amsterdamu.

První tři vítězná místa byla ohodnocena nejen trofejí, ale i finanční odměnou:

  • 1. cena – 50 000 Kč,
  • 2. cena – 30 000 Kč,
  • 3. cena – 20 000 Kč.

Všechny ceny budou vyplaceny následovně: 60 % ve formě finanční odměny a 40 % ve formě pracovního nářadí a ošacení z nabídky Rigips dle vlastního výběru.

Výsledky soutěže

1. místo

Rodinný dům manželů Šístkových, Plzeň
Novostavba rodinného domu
Realiz. firma: Jiří Breburda, Chlumčany
Architekt: Mgr. Jaroslav Mudra – studie, Ing. Václav Svejkovský – realizace, M DESIGN STUDIO PLZEŤ, s.r.o.
Generální dodavatel: Ing. Přemysl Tolar

Montážní firma pana Jiřího Breburdy musela vyhovět náročným nápadům architekta, který se nechal unést možnostmi suché výstavby. Mnohé sádrokartonové prvky jakoby „levitují” v prostoru. Všechno je však podřízeno gravitaci, takže montážníci museli při své práci vymýšlet nevšední postupy. Skloubit technické řešení zavěšení s estetickými požadavky stanovenými architektem nebylo jednoduché. Sádrokarton byl v tomto rodinném domě použit i k výstavbě vestavěných úložných prostor a slovo dostal i u nábytkových sestav, včetně nevšední ložnice.

1. místo – rodinný dům manželů Šístkových, Plzeň

2. místo

Autosalon Audi, Ostrava
Novostavba autosalonu
Realizační firma: HAWLIK & sons, s.r.o., Ludgeřovice
Architekt: Ing. arch. Otmar Daněk, DANĚK DESIGN, s.r.o., Brno
Generální dodavatel: VOKD, a.s.

Moderní kombinace ocelové konstrukce a sádrokartonových ploch vyžadovala perfektní přizpůsobení montáže požadavkům architekta. Nejnápadnějším prvkem interiéru tohoto autosalonu je zaoblená a zvlněná plocha rozsáhlého, akusticky účinného podhledu z perforovaných desek Rigiton, který se klene nad dvoupatrovým prostorem prodejny. Náročnému tvaru podhledu odpovídá i pečlivé tvarování římsy a opláštění zábradlí na galerii v prvním patře prodejny. Mezi zajímavosti tohoto autosalonu patří i využití speciálních desek Riflex pro obloukové stěny.

2. místo – autosalon Audi, Ostrava

3. místo

Přednáškový sál ÚPMD, Praha
Dostavba budovy k objektu porodnice
Realizační firma: Allegro s.r.o., Praha
Architekt: Ing. arch. Michal Nekola, ATELIER 6, s.r.o.
Generální dodavatel: HOCHTIEF CZ a.s.

Netradiční architektura novostavby samostatného objektu přednáškového sálu se opakuje i v jeho interiéru. Příčný řez ve tvaru nepravidelné spirály vyžadoval zcela jedinečný přístup již k samotnému řešení nosné konstrukce. Opláštění interiéru, kde je takřka nemožné odlišit podhled od stěn, je precizně provedeno kombinací akustických perforovaných desek Gyptone Bend Line, ohebných desek Riflex a standardního sádrokartonu.

Přednáškový sál ÚPMD, Praha Přednáškový sál ÚPMD, Praha
3. místo – Přednáškový sál ÚPMD, Praha

Zvláštní cena odborné poroty

Rodinný dům paní Maupicové, Mnichovo Hradiště
Přestavba půdních prostor na byt
Realizační firma: Věra Šikolová K+K stavby Turnov sádrokarton
Architekt: Slávka Maupicová
Generální dodavatel: Věra Šikolová K+K stavby Turnov sádrokarton

Sádrokartonové konstrukce byly tentokrát použity v opravdu historickém objektu. V roubence z roku 1720 byly moderní materiály zakomponovány opravdu citlivě. Montážní firma se brilantně popasovala s návazností původních historických dřevěných trámů a sádrokartonových ploch. Precizně provedené detaily ukazují, že dobré řemeslo stále existuje.

Zvláštní cena odborné poroty – Rodinný dům paní Maupicové

Zvláštní cena generálního ředitele

Obchodní dům My, Praha
Rekonstrukce 6 pater obchodního domu
Realizační firma: KORENC s.r.o., Cítoliby
Architekt: Ing. Filip Hačkajlo, Chapman Tailor International Services s.r.o.
Generální dodavatel: GEMO OLOMOUC, spol. s r.o.

Obchodní dům s dlouholetou tradicí získal nádech luxusu nejen novým interiérem, ale i finálními úpravami a chytře navrženými detaily. Mezi ně patří i nepřímé osvětlení řešené ze sádrokartonových ramp lemujících výškové odskoky podhledů.

Tyto osvětlovací rampy, které probíhají celou délkou otevřených prodejních ploch, jsou mistrovským dílem montážní firmy. Výšková členitost rovných i zaoblených podhledů představovala vysoké nároky na technické řešení zavěšení i stability nosné konstrukce.

Zvláštní cena generálního ředitele – Obchodní dům My, Praha

Nám nezbývá, než poděkovat za pozvání na tento příjemný večer a samozřejmě držet palce vítězné realizaci, rodinnému domu manželů Šístkových z Plzně a všem, kteří se na ní podíleli, aby co nejlépe reprezentovali ve dnech 3.–5. června 2010 na světovém fóru v Amsterdamu v Nizozemí. A samozřejmě se těšit na další, tentokrát již 7. kolo soutěže Rigips Trophy 2012.

Autor:
Foto: Archiv firmy