Rodinné domy KAMPA – budoucnost bydlení

Během výstavby prý v ČR podraží rodinný dům cca o milion. Ne však u firmy KAMPA-HAUS. Sjednaná cena se zde nemění a sjednat lze cokoliv: vypracování a realizaci individuálního projektu nebo stavbu některého z mnoha typových domů, kde lze měnit dispozici nenosných stěn. Lze volit od úsporného až po pasivní dům. I to, jak rozestavěný bude dům převzat, od hrubé stavby po dodávku na klíč.

Také se říká, že typický stavebník rodinného domu sice ví, co chce a má na to doklad (projekt, průkaz energetické náročnosti a další potvrzení), ale nakonec převezme něco jiného.

Společnost KAMPA-HAUS je partnerem, který dodrží nejen ceny a termíny, ale každý se může spolehnout, že pokud si přál např. nízkoenergetický dům, tak ho dostane. Je to proto, že KAMPA znamená lehký montovaný stavební systém na bázi dřeva, jehož základní konstrukční dílce jsou průmyslově vyráběny s vysokou a spolehlivou kvalitou a na stavbě velmi rychle smontovány tak, že nehrozí záměny materiálů a zjednodušování postupů.

Který dům KAMPA je nejoblíbenější?

... zeptali jsme se jednatele společnosti KAMPA-HAUS s.r.o. Josefa Běliny. Zatím je to dům zvaný Berlín, zněla odpověď. Tím prozradil, že typové domy KAMPA, v tomto případě jde o sérii KAMPA LIVING, často přebírají jména evropských měst. Jde o elegantní dům, doplnil Josef Bělina, kterému dominuje vysoký postranní arkýř, orientovaný k jihu a prosklený ze tří stran fasádními a balkonovými okny. Dům působí v prostředí českých měst a obcí přirozeně a vlídně, jak je vidět z obrázku.

Zdravé bydlení

Podle Josefa Běliny není problém udělat dům s tepelnou ztrátou celé obvodové konstrukce 6 kW/(m2·rok) za 8 milionů, ale udělat tentýž dům za 3 miliony. A to je právě přednost domů KAMPA. Jejich Průkaz energetické náročnosti s ohledem na investované peníze vychází velmi nízký.

Ještě důležitější pro mnoho lidí je, že dům KAMPA je symbolem velmi zdravého bydlení. Všechny použité materiály jsou testovány z pohledu ochrany zdraví a nejčastěji jde o materiály rostlého původu.

Dům mnoha tváří

Jde o dům z řady KAMPA CONCEPT se sice všedním názvem Concept_127, ale zato s nevšedními možnostmi. Na jediném půdoryse o ploše 127 m2 si zákazník zvolí podle svého vkusu či potřeb tvar střechy, na výběr je sedlová, s valbou, pultová nebo vodorovná. Střecha dělá dům, praví jedno přísloví. Potvrzují to i doprovodné ilustrace, na nichž domy Concept_127 působí velmi odlišně.

Typ Concept_127 je za velmi příznivou cenu, na klíč přijde na tři miliony Kč. Naši stavebníci, z nichž mnozí vynikají zručností a nápaditostí, u něho však ocení možnost převzít levnější nedokončenou stavbu. Varianta 1 (hrubá stavba) znamená, že si zákazník sám dostaví vnitřek přízemí a podkroví, ale zaplatí zhruba o milion méně. U varianty 2 (stavba bez TZB) dostaví jen technické zařízení a rozvody, betony podlah a schody a tím šetří půl milionu.


Dům Concept_127 se sedlovou střechou

Dům Concept_127 s valbovou střechou

Nízkoenergetický nebo pasivní?

Další z nástrah, kterým čelí důvěřivec při návštěvě mnohých stavebních firem, je, že když vysloví pasivní dům, uslyší ospalé jó můžem. V ČR teď stojí sotva padesát pasivních domů (PD), z čehož neplyne, že by PD každý zvládal levou rukou.

Ano,” potvrdil Josef Bělina, „standardně dodáváme nízkoenergetické domy (NED), ale KAMPA-HAUS často staví i domy v pasivním standardu. V Německu (kde je sídlo firmy – pozn. red.) vyrábíme stěny se součinitelem prostupu tepla U = 0,116 W/(m2K) o tloušťce 369 mm. Okna s trojsklem mají speciální zesílené a tepelně izolované rámy a součinitel prostupu tepla Uw = 0,5 W/(m2K). Všechny stavební detaily eliminují teplé mosty, dům má speciální řízené teplovzdušné vytápění a větrání ap.

Přes různá prohlášení je podle Josefa Běliny pasivní dům dražší. A také vyžaduje, aby se v něm lidé chovali „pasivně”. Žádné pečení husy v troubě, žádné větrání naplno otevřenými dveřmi, protože to neotevíravými okny nejde. Sytém topné vzduchotechniky domu se s takovými tepelnými toky nevyrovná. Ale hlavně se tím vytrácí efekt pasivního domu. „Postavíme pasivní dům komukoli, je to pro nás dobrá zakázka. Ale doporučujeme to zvážit,” řekl Josef Bělina.

Zajímavou alternativou k pasivnímu domu je dům v nízkoenergetickém standardu, u kterého je spotřeba pokryta obnovitelnou, neboli zelenou energií z biomasy, slunce nebo větru.

Technické přednosti domů KAMPA

Základem dnešních domů je výborná tepelná izolace střechy a stěn, která v zimě brání unikům tepla ven a v létě přísunům tepla dovnitř. Pro standardní, nízkoenergetický dům (NED) používá KAMPA stěnových panelů o součiniteli prostupu tepla U = 0,14 W/(m2K). Okna s trojsklem mají plastový rám tl. 80 mm a součinitel prostupu tepla celým oknem UW = 0,5 W/(m2K). Střecha má pak izolaci větší. Otopnou soustavu tvoří většinou kotel a radiátory nebo plošné podlahové topení. Lze volit i jiná řešení, např. teplovzdušné vytápění spojené s větráním a rekuperací tepla plus tepelné čerpadlo jako zdroj tepla i chladu. Základem je ale vysoce kvalitní výroba panelů s velkou tepelnou izolací a jejich bezchybná montáž, což je pro systém KAMPA charakteristické.


Dům Concept_127 s pultovou střechou

Dům Concept_127 s plochou střechou

Vysoký komfort bydlení

Velmi důležitá je také správná orientace domu vůči světovým stranám. Na jižní stranu se pak umísťují okna, což má dvojí význam: v zimě a přechodném období, kdy je polední slunce nízko nad obzorem, vniká okny dovnitř v hojné míře teplé sluneční záření. Ale v létě, kdy je polední slunce vysoko, dopadá na okna jen jeho malý zlomek. Tuto přirozenou pasivní ochranu před horkem v létě ještě posílí předokenní rotela.

Říká se, že domy z lehkých stěn, tedy dřevostavby, mají nevýhodu v nízké tepelné akumulaci, což snižuje pobytový komfort. Ve skutečnosti je tepelná akumulace stěn KAMPA (pro standardní nízkoenergetické domy) na úrovni cihelného zdiva. Přesněji: obvodová stěna o tloušťce 318 mm, která obsahuje dvě sádrovláknité desky 12,5 mm a 18 mm, rostlé konstrukční dřevo, dřevovláknitou tepelnou izolaci Gutex a venkovní kontaktní tepelnou izolaci, má relaxační dobu cca 120 hodin, což odpovídá zdivu ze superizolačních cihel THERM o tloušť ce 400 mm.

Zelená úsporám a PENB

Kdo prostudoval dnes velmi populární dotační program Zelená úsporám, asi mu neuniklo, že při výstavbě nového domu může investor čerpat dotaci, jen když staví pasivní dům. Pokud někdo chce tuto dotaci čerpat a pak nejen získat Průkaz pasivního domu, ale navíc v pasivním domě i bydlet, pak je u firmy KAMPA HAUS na správném místě. Tak jako u standardní výstavby NED získá investor i v případě výstavby pasivního domu Průkaz ENB bez příplatku a s ním i návod k užívání domu.

Průkaz energetické náročnosti budovy je součástí dodávky každého rodinného domu KAMPA. Josef Bělina k tomu říká: „Průkaz ENB je u domů KAMPA zcela věrohodný, protože dům je postaven přesně podle projektu, ze kterého se průkaz počítá. Řekněte mi ale, k čemu je PENB u běžné těžké stavby, jestliže energetický expert z projektu pro stavební řízení ani netuší, jak se v domě bude topit a svítit, a kdy potom investor nebo dodavatel při stavbě mění materiály nebo si zjednodušuje postupy?”.

1 Zpracováno podle firemních podkladů společnosti KAMPA-HAUS s.r.o.
Autor:
Foto: Archiv KAMPA-HAUS, s.r.o.