Palivové dřevo trochu jinak

Při současném stylu života dochází k velké spotřebě energií. Kvůli obavám o ovlivňování ekonomiky a politiky několika málo velkými dodavateli, upřednostňují vyspělé společnosti zásobování energiemi z místních zdrojů. Jednou z možností je využití zbytků dřeva po těžbě, kterou se zabývá firma ROJEK a.s. Její divize ATOMA ROJEK systematicky vyvíjí a vyrábí speciální kotle nové generace na spalování dřeva, mateřská firma se věnuje drtičům dřevní hmoty.

Centrální zásobování elektřinou, plynem a teplem je pro výrobce a distributory sice lukrativní, ale pro koncového odběratele stále rizikovější. Především rychle stoupá cena energie z centrálních sítí, což odběratele zaskakuje, a ten popravdě ani neví, kdy si dodavatel nebo distributor usmyslí, že dodávky energie, např. plynu, přeruší nebo úplně zastaví. V řadě vyspělých zemí se tudíž uplatňuje myšlenka decentralizovaného zásobování teplem a ostatními druhy energií. Cílem je aby každý rodinný dům, zejména na venkově, byl zásoben energií z místních zdrojů a centrální zdroje používal co nejméně, nejlépe jen jako rezervu.


Obr. 1: Drtič DH9 v pracovní poloze

Významným zdrojem obnovitelné a místně přístupné energie je v České republice dřevo. Každoročně se vytěží na 15 mil. m3 dřeva, přičemž dalších 8 - 10 mil. m3 dřevní hmoty zůstane po těžbě v lese; vršky, větve, pařezy a kořeny. To představuje desítky tisíc TJ nevyužité energie, která je maximálně na místě spálena.


Obr. 2: Krátké kusové dřevo z větví smrku

Obr. 3: Pytlování krátkého kusového dřeva

Zbytkové dřevo tradičně sloužilo jako palivo pro nejbližší okolí, zpravidla si jej lidé sami posbírali, zpracovali a za sebou nechali uklizený les. Dnes obrovské množství energie hnije v lese nebo je bez užitku (nebo dokonce za úplatu formou státní dotace) likvidováno pálením. Přitom tuna suché štěpky stojí cca 2500 Kč, cena pelet se pohybuje od 3200 Kč/t výše. V případě maloodběru v řádu desítek kilogramů jsou ceny podstatně vyšší a mohou i výrazně překročit 5000 Kč/t.

Je zřejmé, že prostor pro efektivní využití zbytkového dřeva po těžbě existuje, je však otázka, jestli je k dispozici odpovídající technologie na jeho zpracování. Přínosem v této oblasti lidské činnosti jsou aktivity firmy ROJEK a.s., která se, mimo svojí hlavní činnost, věnuje vývoji a výrobě zařízení pro zpracování dřevního odpadu na krátké kusové palivové dřevo.


Obr. 4: Rozdrcené konce větví smrku

Drtiče dřevní hmoty

Firma ROJEK a.s. dokončila vývoj další etapy nové technologie na zpracování zbytků dřeva po těžbě. Krátké kusové dřevo – nový významný druh paliva – se dosud v malé míře vyrábí především z větví.

Drtiče jsou dodávány ve třech provedeních dle pohonu; čtyřtaktní benzínový motor, elektromotor a náhon hřídelí traktoru. Drtič DH 9 nesený na hydraulice traktoru zpracovává dřevo přímo na pasece (obrázek 1). Větve o průměru do 9 cm naseká na délku 5 – 8 cm (obrázek 2) a přímo plní do pytlů (obrázek 3). Zbylé konce větví s jehličím je možné po průchodu drtičem rozptýlit po pasece (obrázek 4). Na rozdíl od nasazení velkých štěpkovačů a drtičů, které jsou schopné zpracovat mnohem silnější kusy dřeva, není v případě drtiče DH 9 nutné vyvážet klest na manipulační skládky. Zpracované dřevo se pak z lesa snadno vyváží bez speciálních strojů. Pytle je možné narovnat po 11 kusech na klasické palety, které lze po přetažení páskou snadno přepravovat a uskladňovat. Hmotnost plného pytle je cca 22 kg, po rychlém (4 – 6 týdnů) samovolném schnutí má pak celá paleta přibližně 250 kg. Takto zpracovanou a balenou dřevní hmotu lze skladovat venku takřka neomezeně dlouho a distribuovat podle potřeb odběratele. Podobným způsobem, ale s lepšími parametry, lze využít dalšího stroje – drtiče DH 12, který dokáže zpracovávat dřevo až do průměru 12 cm. Na fotografiích (obrázky 5 a 6) jsou záběry z prvních praktických zkoušek drtiče DH 12.


Obr. 5: Drtič DH 12

Spalování krátkého kusového dřeva

Díky rozměrům a obsahu vody je možné krátké kusové dřevo spalovat ve všech topidlech na tuhá paliva. Přeprava pytlovaného dřeva, stejně tak i jeho uskladnění a manipulace s ním, nevyžaduje speciální techniku.


Obr. 6: Drtič DH 12

Kotle ATOMA ROJEK nové generace

Pro krátké kusové dřevo vyvinula divize ATOMA ROJEK kotle nové generace [1]. K nim může být připojen zásobník a spalování je možné automatizovat stejně jako u dosavadních speciálních topidel na dřevěné pelety (obrázek 7). Novinkou je, že do zásobníku lze použít nejen krátké kusové dřevo, ale i pelety, standardní vlhké štěpky, vlhké piliny přímo od pily apod. V případě potřeby může být do zásobníku použito i hnědé uhlí, černé uhlí nebo koks. Tyto kotle mohou automaticky zásobovat teplou vodou otopnou soustavu, ale na objednávku lze přímo v kotli umístit výkonný výměník na teplou užitkovou vodu. Kotle jsou dodávány od výkonu 20 kW do 50 kW a na přání je možné vyrobit kotle o výkonu 100, 200 i více kW.


Obr. 7: Kotel ATOMA ROJEK ze zásobníkem

Krbová kamna ATOMA ROJEK

Zajímavou variantou jsou krbová kamna ATOMA ROJEK (obrázky 8 a 9), která pod keramickým pláštěm skrývají celou kotelnu; 20 kW kotel s expanzní nádobou, oběhovým čerpadlem a dochlazovací smyčkou [2]. Špičková technologie spalování s vysokou účinnosti až 90 % a předpokládanou životností 30 let rozděluje výkon mezi teplovodní vytápění (75 %) a teplo sálající z kachlí (25 %). Krbová kamna jsou 90 cm široká, 100 cm vysoká a 60 cm hluboká, jejich hmotnost je 370 kg. S ohledem na snadnou manipulaci a nenáročné uskladnění krátkého kusového dřeva lze prohlásit, že prostorová náročnost při instalaci krbových kamen ATOMA ROJEK se blíží kotlům na plyn či elektřinu. Kamna nejsou bezobslužná, ale malý úbytek komfortu vyvažuje výrazně nižší závislost na centrálně distribuovaných energiích.


Obr. 8: Krbová kamna ATOMA ROJEK

Obr. 9: Pohled do zákulisí krbových kamen

Firma ROJEK a.s. si uvědomuje, že tento způsob vytápění je záležitostí především menších obcí a vesnic, kde je kupní síla nižší. Díky významné spolupráci s dceřinou společností Komerční banky, společností ESSOX, při financování dřevoobráběcích strojů firmy ROJEK a.s., mohou zájemci krbová kamna a kotle ATOMA ROJEK koupit na splátky.

Přínos technologie krátkého kusového dřeva

Krátké kusové dřevo začíná být významnou položkou trhu paliv pro vytápění. Značné množství „odpadu“ po těžbě dřeva je předpokladem pro výhodnou cenu tohoto paliva. Drtiče dřevní hmoty od společnosti ROJEK, a.s. umožňují výnosně využít objemné zbytky po těžbě dřeva a jsou alternativou pro dosavadním způsoby jejich prosté likvidace, za níž různé firmy žadoní od státu dotace. Vedle ekonomického efektu namísto dotací se navíc k zákazníkovi dostává kvalitní palivo, levné a nezatížené velkými přepravními náklady. V neposlední řadě tato technologie může přinést nová pracovní místa ve venkovských regionech, které zápasí s nedostatkem pracovního uplatnění.

Další zdroje dřevní hmoty

Dalším zdrojem dřevní hmoty jsou výchovné prořezávky. Slabé kmeny, tzv. tyčovina, dříve nalézaly řadu využití. Nyní jsou pouze pokráceny a maximálně navršeny na hromady. Nejen v lesním hospodářství vzniká těžko zpracovatelná dřevní hmota. Údržba ploch kolem komunikací a vodních toků, ochranných pásem energovodů, atd. - i to jsou možnosti využití mobilních drtičů.

Další prostor vytváří vysazování rychle rostoucích energetických dřevin na nevyužité zemědělské půdě. S rozšířením plantáží energetických dřevin dojde k příznivému ovlivnění krajiny a zlepšení její schopnosti akumulovat vodu. Les přijde až k městům, obyvatelům přinese větší nezávislost na nejistých transkontinentálních dodávkách energie a ušetří náklady na výstavbu protipovodňových staveb.

Pilotní projekt na využití odpadového dreva

V současné době probíhá intenzívní jednání mezi firmou ROJEK a.s. a městským úřadem v Kostelci nad Orlicí o zpracování pilotního projektu na využití odpadového dřeva z městských lesů. Projekt by se měl stát významnou součástí koncipovaného plánu dlouhodobého rozvoje města. Podle předběžné smlouvy by firma ROJEK a.s. měla poskytnout potřebnou technologii a město by mělo zajistit její využití v rámci města a později snad i v širším regionu.

Firma ROJEK a.s. významně posílila divizi tepelné techniky ATOMA ROJEK, můžeme tedy očekávat novinky v oblasti spalování dřeva. Stejně tak vývoj technologií na výrobu i využití krátkého kusového dřeva rozhodně nezůstane stát na místě. Bližší podrobnosti o technologii na zpracování krátkého kusového dřeva a o kotlích nové generace na spalování dřeva můžete získat na adrese uvedené v záhlaví článku.

Literatura a zdroje:

[1] Volf, Petr: Čím budeme topit v budoucnosti?, Stavebnictví a interiér 10/2005, str. 52;

[2] Krist, František: Krbová kamna ATOMA ROJEK - volba pro útulný interiér, Stavebnictví a interiér 7/2005, str. 40;

1 Zpracováno dle podkladů firmy ROJEK a.s.
Autor: Petr Volf
Foto: Archiv firmy