Romantika podkroví na sídlišti? Jde to!

Na ostravském sídlišti Bělský les vyrostly domy, které se nápadně liší od klasických paneláků. A zdaleka nejen tím, že jako stavební materiál byly namísto panelů tentokrát použity cihly.

U nás na pavlači

Už z dálky nás vítají příjemně krémově žluté zdi v kombinaci s azurovým zábradlím balkónů a pavlačí. Ano, čtete správně, pavlačí. Architekti zavzpomínali na zašlé časy a navrhli domy pavlačového typu. Důvody byly dva. Pavlače tvoří protihlukovou bariéru a chrání byty před řinčením tramvají z blízké rušné ulice (u sousedního objektu, který je těsně před kolaudací, sehrály tutéž roli zimní zahrady, které hluk ulice pořádně rozředí, než jej pustí do navazujících obývacích pokojů). Druhým důvodem tohoto nestandardního řešení byla úspora peněz. Pavlače ušetří nejen metry drahého schodiště, ale sníží i počet osobních výtahů, což v řeči čísel znamená za jednu zdviž téměř půl miliónu korun.

Domy s kapucí

Maximální úspora peněz při zachování kvality - to byla hlavní myšlenka projektu Ing. arch. Miloslava Dydowicze. Dům, který podle něj na sídlišti Bělský les vyrostl, má neobvyklou, do oblouku klenutou střechu. Na projektu spolupracovala i Ing. arch. Dagmar Smejkalová, která o tomto prvku říká: „Zvláštní střecha má především roli estetickou. Aby šestipodlažní domy nepůsobily jako příliš vysoké, dostaly vlastně jakousi plechovou kapuci, která je opticky sníží.“

Architektonicky zajímavý objekt má ještě jednu příjemnou vlastnost, vyrostl v nezvykle krátkém termínu. Stavba byla zahájena na podzim 1998 a koncem roku 99 už bylo po kolaudaci.

Mladé rodiny na startu

Výsledkem jsou povětšinou malometrážní, takzvané startovací byty pro mladé rodiny. Stavba vznikla díky dotaci obce i státu, a proto si nový byt v lokalitě Bělský les mohou dovolit i lidé s průměrnými příjmy. Každý z nájemníků musí při nastěhování uhradit částku odpovídající 8,5 tisícům za metr čtvereční obytné plochy, dalších dvacet let je pak s městem v nájemním vztahu a platí tedy měsíční nájemné. Po uplynutí této doby byt přechází do osobního vlastnictví a namísto nájemného už bude majitel pouze přispívat do fondu oprav. V nabídce je i garáž, tu je ovšem třeba zaplatit hotově.

Výhled do nebe

Zájemci o bydlení v »pavlačáku« si mohou vybrat z několika typů bytů. Někdo se spokojí s garsonkou, jiný sáhne do kapsy trochu hlouběji a vybere si 2+1 s balkónem, další se rozhodne zakotvit v tomto domě natrvalo a proto zvolí 3+1. Menší byty se svou rozlohou musely vejít do limitu přibližně 55 m2, třípokojáky mají »protekčních« 78 metrů. Svým způsobem výjimečné jsou byty v posledním patře. Najdete zde vyhledávaný atribut podkrovního bydlení - zkosené stěny a v nich ve dvou řadách usazená střešní okna VELUX. Aby bylo bydlení pod střechou opravdu komfortní, přišla společnost VELUX s nápadem, že jeden z dosud neobydlených bytů vybaví všemi dostupnými doplňky, které ke svým střešním oknům nabízí. Zákazník si tak bude moci vše v klidu prohlédnout a zvolit zboží, které bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám a přáním.

Jak se vám bydlí

Mezi prvními se do domu stěhovali manželé Kopečtí. Zpočátku váhali a zvažovali, zda nekoupit někde starší a tedy levnější byt do osobního vlastnictví. Petr Kopecký k tomu říká: „Trochu nám vadilo těch dvacet let, kdy budeme pouze nájemníky a nikoli majiteli bytu, ale nakonec jsme se pro tuto variantu přece jen rozhodli, protože znamená kvalitní bydlení v novém. Svou roli sehrál i fakt, že jsme mohli v průběhu stavby zasahovat do vnitřního členění bytu, takže jsme jeho interiér přizpůsobili svým představám. Zaujalo nás také netradiční architektonické řešení celého objektu, díky němuž jsme si mohli vybrat podkrovní byt 3 + 1 pod obloukovou střechou, v níž jsou umístěna střešní okna. Obavy z blízkosti rušné ulice se nakonec nepotvrdily. Bydlíme zde již od března 2000 a mohu říci, že pavlač jako protihluková bariéra funguje dobře.“

Autor: Lucie Hniličková
Foto: Archiv firmy