Živý obraz můžete umístit takřka kamkoliv, ideálně však na místo, kde je dostatek denního světla. Zdroj: appleyayee, Shutterstock

Rostliny jako dominanta interiéru: stálice i novinky posledních let

Rostliny jsou nedílnou součástí našich domovů i kanceláří. Bez nich si lze interiéry jen těžko představit. Hodí se do každé místnosti a okamžitě ji zkrášlí. Kromě estetického zážitku ale také prospívají našemu zdraví.

Doplněk interiéru i lék

V uzavřených prostorách trávíme až 80 % našeho života, ať už v práci nebo doma. Pokojové rostliny jsou tak skvělou volbou, jak vnést do interiéru trochu zeleně a svěžesti. Květiny v interiéru čistí vzduch, absorbují škodlivé látky a působí na lidský organismus pozitivně také po psychické stránce. Díky intenzivnímu odpařování dále zvlhčují vzduch.

Rostliny působí jako „zelené plíce“, dodávají do místnosti kyslík a zároveň filtrují škodlivé látky ze vzduchu. Zdroj: Photographee.eu, Shutterstock

Pokojové rostliny, které si zamilujete

Při výběru rostlin nezapomínejte zohlednit nejen vaše preference, ale i to, jaký prostor a podmínky pro život váš byt květinám nabídne. Mezi nenáročné pokojové rostliny patří například populární dracena, rozmanité fíkusy, kaktusy, ale třeba též stále oblíbenější aloe vera. Značně odolnou pokojovou rostlinou je i banánovník. Skvělými vlastnostmi oplývají také palmy, vzbuzují představu dovolené a zároveň dokážou odstranit velké množství nejrůznějších škodlivých látek. Mezi nejoblíbenější pokojové palmy patří datlovník.

Palmy neumisťujte na plně osluněné parapety ale spíše dál od okna. Zdroj: Pixel-Shot, Shutterstock

Pokud jste naopak milovníky květin s nádhernými květy, doporučujeme brambořík, orchideje nebo africké fialky. Nezastupitelné místo mají v interiérech také převislé a popínavé rostliny, které nikdy nevyjdou z módy a skvěle se vyjímají zavěšené u stropu v patřičných nádobách anebo na vyšších policích. Popínavé rostliny je taktéž možné naaranžovat do různých drátěných konstrukcí či žebříčků. Typů rostlin je nepřeberné množství a záleží jen na vás, kterou z nich do interiéru vyberete. Dokonalou dekorací jsou dále květiny řezané – například růže, gerbery, narcisy, mečíky, tulipány či slunečnice. Interiér se díky nim rozzáří a získá na svěžesti. Skvěle se vyjímají na jídelním stole či v obývacím pokoji. Stejně jako květiny v květináčích i ty řezané potřebují správnou péči. Úplným základem je každodenní mytí vázy při výměně vody a seříznutí stonků po tom, co si květinu donesete domů. Řezaným květinám se daří v nejrůznějších typech nádob, nejlepší jsou ale skleněné.

Z řezaných rostlin lze také vytvářet krásné dekorace. Trendem jsou například růže v boxu, které budou působit v interiéru luxusním dojmem. Zdroj: Tinatin, Shutterstock

Květináče a vázy, které ohromí

Vhodná nádoba dodává pokojovým květinám a zároveň i celé místnosti styl. Vybírat můžete mezi skleněnými nádobami, jež jsou elegantní a dají vyniknout kráse květin, či typickými květináči z keramiky, betonu, plastu nebo plechu. Pokud chcete ušetřit místo, poohlédněte se po magnetických květináčích, které se připevní na kovovou plochu. Nádobu na pokojovou rostlinu si můžete vyrobit také doma. Stačí využít vyřazené nádobí – například v podobě hrnečku. Staré oprýskané květináče lze zase oblepit malými oblázky nebo rozstříhaným CD. V poslední době jsou v módě také elegantní závěsné květináče, které se hodí především do interiéru ve skandinávském stylu.

Elegantní řasokoule

Při výčtu pokojových rostlin nelze zapomenout ani na hit několika posledních měsíců: řasokouli. Jedná se o druh zelené řasy, který se přirozeně vyskytuje v horských jezerech na Islandu i v Japonsku. Má kulatý tvar, který v přirozeném prostředí získává válením po dně jezera. Řasokoule je nenáročná rostlina. Nedá se přelít, ani neumře suchem. Aby si však zachovala svůj tvar, je nutné ji občas poválet v dlaních pod slabým proudem studené vody. Je to vlastně květina a domácí mazlíček v jednom.

Elegantní řasokoule vám při správné péči dokáže dělat radost i desítky let. Zdroj:Eliza Birg, Shutterstock

Oslnivé obrazy z živých rostlin

Originálním živým doplňkem každého interiéru jsou též obrazy z rostlin. Obraz si můžete vyrobit i sami v pohodlí domova, stačí vyplnit nosný díl vlhkým substrátem, který zde bude držet díky textilii nebo drátěné síti. Princip je podobný jako u vertikálních zahrad na budovách. Jistější variantou je ale nechat si připravit obraz od odborníka. Výběr rostlin je v podstatě na vás. S vertikálním pěstováním si hravě poradí každá rostlina.

Nebojte se ani netradičních rostlinných dekorací... Zdroj:vhpicstock, Shutterstock
Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock